Pandemie, které zabily nejvíce lidí. Podlehli jim miliony

Pandemie, které zabily nejvíce lidí. Podlehli jim miliony 1

Pandemie nejsou jen záležitostí minulosti, ale obávat se je můžeme i dnes. Co je horší, díky rozvinuté dopravě se může nákaza šířit ještě rychleji, než kdysi. Podívejte se, kolik obětí si vyžádaly nejhorší pandemie v historii.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

HIV / AIDS
S touto pandemií neustále bojujeme, a to již od roku 1981. Přestože medicína kráčí vpřed mílovými kroky, AIDS je v mnoha zemích stále příčinou smrti číslo jedna. Celosvětově viru podlehlo asi 25 milionů lidí, přičemž například v subsaharské Africe je jím nakažen každý pátý člověk. Pokud by byl stejně rozšířen u nás, infikovaných by bylo více než milion Čechů.

 
crop-608142-spanelska-chripka

Španělská chřipka
Asi 90 let předtím, než v roce 2009 zabila prasečí chřipka asi 300 tisíc lidí, se po celém světě začala šířit takzvaná „španělská chřipka“. Název je ale mírně zavádějící, protože první člověk s touto nákazou se objevil v americkém Kansasu v březnu 1918. Kvůli probíhající válce se nákaza šířila rychle, naštěstí však pandemie trvala jen něco přes rok. Přesto jí však za ten čas podlehlo 50 milionů lidí.

 
layout_KRIDA

Justiniánský mor
Za vlády východořímského císaře Justiniána I. se v jeho říši rozšířil mor, který sem zřejmě přinesli krysy cestující na egyptských lodích s obilím. Císařstvím se nákaza rozšířila raketovou rychlostí a dokonce ji dostal i samotný císař. Přestože přežil, mnozí jeho poddaní to štěstí neměli. V Konstantinopoli denně umíralo pět tisíc lidí a pandemii nepřežilo až 40 obyvatel této metropole. K mrtvým se přidala asi čtvrtina celkového obyvatelstva východního Středomoří.

 
2454999

Antoniovská nákaza
Pandemie nese jméno po římském císaři Marcu Aurelio Antoniovi, který byl u moci při jejím vypuknutí v roce 165. Trvala celých 15 let a vyžádala si pět milionů obětí. Historici předpokládají, že šlo o nemoc, kterou dnes známe pod názvem pravé neštovice.

Zřejmě se rozšířila z dnešního Iráku, konkrétně z města Seleukii, které již dnes neexistuje. Do Říma ji přinesli vojáci, kteří město obléhali. V hlavním městě Římské říše zabíjela dva tisíce lidí denně a její obětí se stal i samotný císař.

 
2

Černá smrt
V polovině 14. století, konkrétně v letech 1347 až 1351, změnila „černá smrt“ tvář Evropy i celého světa. V době, kdy se celosvětová populace lidí pohybovala na úrovni 450 milionů, zemřelo minimálně 75 milionů z nich, přičemž nejvyšší odhady se pohybují až na úrovni 200 milionů. MERS, SARS, H7N9 … Obyčejná chřipka má stále nové mutace Za čtyři roky vymřela téměř polovina Evropy. Mor se rozšířil díky obchodníkům, kteří si nákazu přinesli z Asie.