CHYSTÁTE SE OSLAVIT OTEVŘENÍ LETNÍ TURISTICKÉ SEZÓNY VE VYSOKÝCH TATRÁCH? NEPODCEŇTE POČASÍ A POŘÁDNĚ SE PŘIPRAVTE

CHYSTÁTE SE OSLAVIT OTEVŘENÍ LETNÍ TURISTICKÉ SEZÓNY VE VYSOKÝCH TATRÁCH? NEPODCEŇTE POČASÍ A POŘÁDNĚ SE PŘIPRAVTE 1

15. červen – to je datum, na který netrpělivě čekali mnozí Slováci, kteří místo vylehávání na pláži upřednostňují spíše hory a vychutnávají si klid a čerstvý vzduch. Pokud se chystáte i letos do Tater, měli byste si zmapovat, jaké počasí a podmínky na horách momentálně jsou.

Zkušení turisté velmi dobře vědí, že v některých oblastech je ještě velká vrstva sněhu a ledu a přechod by bez koček nezvládli ani kdyby chtěli. Co všechno vás může v Tatrách zaskočit a jak se připravit na vysokohorskou turistiku?

Bez vody ani na krok

Ani jen na obyčejnou procházku v horách nechoďte bez vody. Když už se rozhodnete absolvovat vysokohorskou turistiku, která nebude trvat jen hodinu, ale několik hodin, doporučujeme s sebou brát alespoň dva litry tekutin – nejlépe čistou vodu, minerální vodu nebo čaj. Hrozila by vám dehydratace.

Pokud máte možnost, nachystejte si větší chladící nádoby. Vodu vám příjemně ochladí a co je hlavní, udrží ji chladnou i během několikahodinové turistiky.

Na předpovědi nelze stoprocentně spoléhat

Nepočítejte s tím, že počasí vyjde přesně podle předpovědí. O horách je všeobecně známo, že přitahují bouřky a mraky, takže nic nepodceňte a když tak přibalte si do batohu dobrou pláštěnku, která ochrání vaše turistické oblečení. Doporučujeme vám investovat do kvalitní vysoké turistické obuvi. Noha by měla být pevná a měla by být v teple, ať už je počasí jakékoliv. Na předpovědi se opravdu nedá spoléhat. Jasná obloha se může kdykoliv zatáhnout a vy budete mít pocit, že byste si měli připravit noční vidění, abyste vůbec došli na hotelový pokoj.

Vyrážejte vždy dříve

Ať už jedete do Vysokých Tater, nebo do jakýchkoliv hor, nepodceňte počasí, které se na horách mění téměř každou půl hodinu. Stalo se již množství neštěstí a to jen kvůli tomu, neboť turisté podcenili počasí a nepřipravili se na vysokohorskou turistiku tak, jak by měly. Raději vyrážejte v časných ranních hodinách. Nebudete se muset tlačit s jinými turisty a ještě k tomu si budete moci vychutnat výhledy a vzdálené objekty, které ostřeji uvidíte jen přes dalekohled.