Jak se platí ve Francii?

Jak se platí ve Francii? 1

Francie je dlouholetou členskou zemí Evropské unie a proto je zde jako oficiální měna používán euro. Francouzský frank, který byl kdysi národní měnou této země, je již dávno minulostí. Hlavní město Francie, Paříž, je známé svými luxusními obchody a nákupními centry, kde si můžete dopřát nakupování značkové módy a kvalitního zboží.

Pokud jste milovníkem módy a luxusu, Francie je pro vás pravým rájem. Město módy a designu, jak je Paříž často označována, nabízí široké spektrum obchodů a butiků, kde najdete výrobky od největších světových značek jako jsou Dior, Givenchy či Gaultier. Móda je všudypřítomná a její vliv je zjevný na každém rohu.

Začněme tedy procházkou po pařížských bulvárech, kde narazíte na obchodní domy jako Galeries Lafayette a Printemps. Tyto obchodní domy jsou známé svým bohatým výběrem značkového oblečení a doplňků. Jste-li na opačné straně spektra a hledáte spíše dárky pro své blízké, tak hlavně Printemps nabízí široký výběr dárkového zboží.

Další oblastí, kde může nakupovat, je Samaritaine na Pont Neuf, které je jedním z největších obchodních center specializujících se na pracovní oblečení. Pokud máte zájem o kožené zboží, firma Hermès je tím pravým místem pro vás. Nabízí vysoce kvalitní kožené produkty jak pro jezdce na koních, tak i pro cestovatele.

Co se týče cen, mějte na paměti, že v centru Paříže najdete ty nejvyšší. Naopak, pokud se vydáte na víkendové bleší trhy, například do Porte de Clignancourt, můžete ušetřit nemalé peníze.

Pro milovníky knih je zde Carré des Antiquaires, kde můžete objevit všechny druhy a styly nábytku různého stáří a ze všech koutů světa. Podél Seiny často narazíte na tzv. Bukinisty, prodejce knih, u kterých můžete objevit nejeden poklad světové literatury.

Pokud jde o jídlo a pití, Francie je známá svými bohatými trhy nabízejícími široký sortiment čerstvých potravin. Ochutnejte tradiční francouzské sýry, uzeniny a samozřejmě víno z obchodního řetězce Nicolas, nebo přímo z vinic v Alsasku, Burgundsku či Bordeaux.

Francie není jednou z nejlevnějších zemí Evropy, nicméně ceny základních potravin se výrazně neliší od těch našich. Například za bochník chleba zaplatíte od 9 Kč (od 0,3 EUR) a za 100 g sýra od 30 Kč (od 1 EUR).

Na závěr je dobré si uvědomit, že nakupování ve velkých obchodech může být levnější. Takže pokud plánujete velký nákup, zvažte návštěvu jednoho z velkých obchodních center.