Nejkrutější způsoby poprav: odsouzenci trpěli celé dny

Nejkrutější způsoby poprav: odsouzenci trpěli celé dny 1

V některých zemích světa se stále praktikuje trest smrti, a to různými způsoby. Žádný z nich ale zřejmě není tak brutální, jako ty, které se používaly v minulosti. Podívejte se, jaký trest čekal odsouzence kdysi.

 
lamani v kole

10. Lámání v kole
Ještě v devatenáctém století se tento způsob popravy hojně využíval, ačkoli jeho původ nacházíme již v antickém Řecku. Člověka při něm přivázali ke kolu tak, aby měl roztažené ruce a nohy, a pak mu kladivem či železnou tyčí postupně lámali kosti. Věřte či ne, odsouzenci často doufali v ránu z milosti, která se zasazovala do krku.

 
2442319

9. Ukřižování
Přibližně do čtvrtého století našeho letopočtu využívaly tuto metodu poprav zejména Římané, Peršané či Kartáginci. Odsouzence buď přivázali, nebo přibili, k velkému kříži a nechali ho napospas osudu. Příčiny smrti na kříži jsou různé. Nejčastějším bylo udušení, výjimkou však nebyla ani otrava krve či plicní embolie.

 
2442331

8. Stažení z kůže
Těžko si představit krutější trest, než je postupné stahování kůže z člověka. Populární byl zejména na Středním východě a v Africe, používal se ale také v Evropě. Příčinou smrti byl šok, ztráta krve, podchlazení či různé infekce.

 
2442323

7. Vystřevení
Šlo o mimořádně krutý trest, při kterém se odsouzenci rozřezalo břicho a vybrali se z něj střeva. Umíral několik hodin v neuvěřitelných mukách a pokud mu chtěli kati ještě přitížit, dali do jeho blízkosti několik vyhladovělých myší. Asi si umíte představit, co následovalo.

 
2442329

6. Upálení
Při vynesení tohoto rozsudku si odsouzenec přál, aby se otrávil kouřem a zemřel dřív, než mu plameny začnou olizovat nohy. Bohužel se tak ale nedělo vždy a mnozí lidé, kteří byli často nevinní, umírali na rozsáhlé popáleniny či tepelný rozklad životně důležitých orgánů.

 
2442327

5. Naražení na kůl
Propíchnutí ucha zvládne bez slz asi každý dospělý člověk. Propíchnutí celého těla dřevěným kůlem už asi ne. Existovalo více způsobů, jak tuto popravu vykonat, nejpopulárnější ale byly dva. Při tom rychlejším se odsouzenci roztáhly nohy, kůl se přivázal na dva koně, a ty už stačilo jen popohnat.

Pomalejší způsob je ještě hrůznější. Člověka při něm doslova posadili na kůl a délka jeho utrpení závisela na tom, kam kůl směřoval. Pokud prorazil vnitřní orgány, smrt nastala do několika minut. Pokud se ale posouval blízko páteře, mohl člověk trpět celé dny.

 
2442325

4. Rozdrcení
V zemích, kde běžně žili sloni, se jako vykonavatelé trestu smrti používali právě tato zvířata. Drcení se ale ujalo i v Evropě, namísto slonů se však využívaly těžké kameny, pod váhou kterých se člověk postupně udusil.

 
smrt uvarenim

3. Uvaření
Umíte si představit, že by dnes lidi zaživa vařili v obrovském kotli? Ještě v 16. století šlo ve Velké Británii o legální způsob popravy, vědci ale předpokládají, že prvním národem, který vařil lidí zaživa, byli Číňané.

 
2442313

2. pilou
Někdy se člověku až rozum zastaví nad tím, jaké kruté tresty byli lidé schopni vymyslet. Při smrti pilou se odsouzenec zavěsil hlavou dolů s roztaženým nohama a k slovu se dostala pila. Do mozku se dostávalo dostatek krve na to, aby trpící člověk přežil, zatímco se mu ocelové zuby nemilosrdně bořili do těla.

 
2269905

1. Plechový býk
Co může být horší než upéct se zaživa? Zápornou odpověď na tuto otázku si zřejmě dali i v starověkém Řecku, když vynalezli plechového býka. Do jeho nitra zavřeli odsouzence, pod kterým později zapálili oheň. Soustava trubek uvnitř těla býka způsobovala, že zvuky, které člověk vydával, se podobaly na býčí.