Zajímavosti

Nový proces proměňuje plastový odpad v použitelné lepidlo

Tým vědců z Univerzity Berkeley vytvořil proces, který proměňuje plastový odpad v něco hodnotnějšího – v lepicí hmotu. Nápad založený na použití technického katalyzátoru měl přinést možnosti, jak recyklovat plasty a dát jim nové využití, a přitom zachovat jejich žádoucí vlastnosti.

Plastový odpad je jeden z největších ekologických problémů moderního světa, přitom však plasty nejsou atraktivní pro společnosti zabývající se recyklací. Na rozdíl od lepenky, skla nebo kovového šrotu je nové využití plastů velmi obtížné, a pokud k němu dojde, je výsledný produkt méně hodnotný než původní plast, což není příliš velká motivace.

Plasty mají celou řadu vlastností, které u nich byly pečlivě vytvořeny, např. ohebnost, jednotnost a schopnost snadného zpracování, a také to, aby snadno nepodléhaly chemickým reakcím. Výsledkem je, že recyklované plasty, např. polyetylen, často končí jako méně hodnotný stavební materiál, který ztratil mnoho z vlastností původní hmoty, nebo jsou zredukovány na palivo a lubrikanty, které znamenají nízkou hodnotu, jsou ekologicky sporné a mají krátkou životnost.

Polyetylen je dnes nejrozšířenější plast, přičemž na světě se ho každoročně vyrobí více ja 100 mil. tun. Ve svých  mnoha variantách má široké využití jako obalový materiál, nákupní tašky i sáčky na odpadky, geomembrány, zemědělský mulč, hračky a různé druhy domácích potřeb.

John Hartwig se svým týmem z Univerzity Berkeley vytvořil proces pro recyklování polyetylenu, při němž si uchová mnohé ze svých vlasností. Přidáním hydroxylové skupiny (atom kyslíku vázaný na atom vodíku k polymeru) dokáže tým proměnit polyetylen v lepidlo, které lepí kov a je možné ho nanést spolu s latexem na bázi vody, což je vlastnost, kterou polyetylen (LDPE) s nízkou hustotou postrádá. Toho lze dosáhnout při katalytickém procesu, který vyžaduje vytvoření technického katalyzátoru zvaného polyfluorovaný rutheniový porfyrin, který dokáže fungovat při vysokých teplotách potřebných pro rozpuštění plastu, zatímco jsou ponořeny do nepolárního rozpouštědla. Po přidání trochy alkoholu je lepidlo 20x silnější.

I když proces není ekonomický, vytvořená lepicí schopnost polyetylenu mu dává potenciál použití v řadě aplikací, jako jsou umělé jamky kyčelních kloubů a kolenní implantáty, izolace kovových drátů nebo lepení jiných polymerů k sobě pro vytvoření trvanlivějších produktů, které kombinují plast a kov.

 „Vize vypadá tak, že byste vzali plastový sáček, který nemá žádnou hodnotu, a místo abyste ho vyhodili, kdy by skončil na skládce, byste ho proměnili v něco s vyšší hodnotou,“ říká Hartwig. „Není možné vzít všechen plast – ročně se vyrobí stovky miliard kilogramů polyetylenu – a proměnit ho v materiál s lepicími vlastnostmi. Ale když vezmete jen zlomek a proměníte ho v něco vyšší hodnoty, může to změnit hospodaření a dosáhnout proměny zbytku plastů v něco s nižší hodnotou.“ 

 

alice

Recent Posts

Čím je Barcelona nejvíce známá?

Barcelona, hlavní město Katalánska a jedno z nejvýznamnějších měst ve Španělsku, je známá svou bohatou…

2 týdny ago

Využijte možnosti 1denní vstupenky do barcelonské zoo

Zažijte nezapomenutelný den v barcelonské zoo, kde na vás čeká více než 4 000 zvířat…

2 týdny ago

La Pedrera-Casa Milà v Barceloně

Vydejte se na jedinečnou cestu do světa Antoniho Gaudího a objevte kouzlo Casa Milà, známé…

2 týdny ago

Jak se dostat z letiště v Barceloně na vlakové nádraží?

Pokud se nacházíte na letišti v Barceloně, oficiálně nazývaném Josep Tarradellas Barcelona-El Prat Airport, a…

3 týdny ago

Pánské tričko Guess JAMEY

Tričko Guess JAMEY Bílá barva, model: Z2BI09 J1314 Doručení i vrácení zdarma při objednávkách nad…

3 týdny ago

1,5hodinová okružní jízda na kole/elektrickém kole v Barceloně

Vydejte se na nezapomenutelnou 1,5hodinovou projížďku Barcelonou na kole nebo elektrokole. Objevte ikonická místa, jako…

3 týdny ago