17 atrakcí Hannoveru

17 atrakcí Hannoveru 1

Historické město Hannover leží na řece Leine a je metropolí spolkové země Dolní Sasko. Významné centrum obchodu s univerzitou a akademiemi výtvarného a dramatického umění určitě stojí za návštěvu, pokud hledáte místo, kde strávit příjemný čas v Německu.

Hannover je také významné centrum veletrhů a festivalů, jako je Oktoberfest Hannover, jedna z největších oslav tohoto druhu na světě. Dále je známý zdejší Hannover Schützenfest, největší setkání tradičních střelců na světě. Hannover rovněž získal pověst významného centra kultury a může se chlubit řadou muzeí, galerií a divadel světové úrovně. Jeho rozsáhlé parky a zahrady vysvětlují, proč se Hannover označuje za „město na venkově“, které si tradičně nejlépe prohlédnete pěšky. Můžete se procházet po březích Středoněmeckého průplavu (Mittellandkanal), nejvýznamnějšího umělého vodního toku v zemi, který je stezkami a chodníky spojen s mnoha předními turistickými atrakcemi ve starém městě (Altstadt) a na centrálním náměstí Kröpcke .

 

Herrenhausenské zahrady

Nádherné královské zahrady v Hannoveru, Herrenhausenské zahrady (Herrenhäuser Gärten), představují ve skutečnosti několik skvělých atrakcí v jednom. Zahrnují Welfengarten a Georgengarten, dva krásné parky v anglickém stylu, a Berggarten, historickou botanickou zahradu s orchidejovým, palmovým a kaktusovým domem. Také zde najdete Grosser Garten, která pochází z roku 1666, je považována za nejlépe zachovalý příklad raně barokní zahrady v Německu; zahrnuje krásné kaskády, fontány, oranžerii a dokonce i zahradní divadlo. Na konci Herrenhausenu stojí Mauzoleum, které bylo vybudováno v roce 1846 pro krále Arnošta Augusta I. a královnu Frederiku, a které ukrývá také hrobku anglického krále Jiřího I.. Za pozornost stojí rovněž nedávno opravený palác/zámek Herrenhausen. Pochází z roku 1640 a kdysi se jednalo o královské letní sídlo, které však bylo zcela zničeno za II. světové války; jeho rekonstrukce byla dokončena v roce 2012. Dnes v něm najdete Muzeum paláce Herrenhausen s mnoha pozoruhodnými přehlídkami původních artefaktů a dokumentů souvisejících s barokním obdobím města. Na místě najdete také knihkupectví a kavárnu. K nejlepším večerním aktivitám v Hannoveru patří návštěva některé ze „zařících zahrad“ v Herrenhausenu. Akce se konají během léta a začínají u známých slunečních hodin při západu slunce. Můžete procházet v pozadí s krásným osvětlením za doprovodu klasické barokní hudby, a také si koupit (a vypustit) lampion. Zahrada rovněž slouží jako pozadí pro každoroční soutěže ohňostrojů. Oblíbené akce konající se od května do září, kdy se večerní nebe rozzáří pozoruhodnými přehlídkami, a přitahují účastníky z celého světa.

Adresa: Herrenhäuser Str. 4, 30419 Hannover, Německo

17 atrakcí Hannoveru 2

Marktplatz a Marktkirche

Pěkné tržní náměstí Marktplatz v Hannoveru se nachází v centru historického starého města (Altstadt) a představuje skvělé místo k návštěvě, až si prohlédnete Herrenhausenské zahrady. Naleznete zde mnohé z nejvýznamnějších budov ve městě. K nejpozoruhodnějším z nich patří pozdně gotická Stará radnice (Altes Rathaus) z 15. století. V krásné budově najdete řadu zajímavých obchůdků a galerií, a také půvabnou neogotickou Tržní fontána (Marktbrunnen) z roku 1881. Další významnou turistickou atrakcí na náměstí je cihlový Marktkirche („Tržní kostel“). Jeho věž dosahuje výšky 97 m a je svědectvím o někdejším významu královského města. Kostel pochází z 14. století, k jeho zajímavým prvkům patří krásná bronzová kropenka z 15. století a dřevěný vyřezávaný oltář z roku 1480. Od nám. Marktplatz vede ul. Kramerstrasse, která si dodnes uchovala něco z atmosféry starého Hannoveru s mnoha pěknými hrázděné domy.

Adresa: Hanns-Lilje-Platz 2, 30159 Hannover, Německo

 

Vylezte na věž Nové radnice

Na hannoverském náměstí Trammplatz stojí majestátní Nová radnice (Neues Rathaus), která byla vybudována v letech 1901-1913 v palácovém stylu vilémovského období. Patří k nejpozoruhodnějším stavbám v Hannoveru, kdy byla kompletně postavena na základech z 6026 bukových pilot, a zdobí ji věž s kopulí (úvodní foto), která dosahuje téměř výšky 98 m a dominuje panoramatu města. Nechejte si také čas na výstup do kopule: z vyhlídkové plošiny, kam se dostanete originálním výtahem, který přepravuje cestující v nakloněném úhlu, se nabízejí vynikající výhledy na město. Za pozornost stojí rovněž modely města, které ukazují jeho růst a rozvoj v průběhu staletí, a také Hodlerův sál s obrovskou malbou nazvanou Přísaha věrnosti z roku 1913.

Adresa: Trammplatz 2, 30159 Hannover, Německo

 

Státní opera v Hannoveru

Pro milovníky kultury k hlavním aktivitám v Hannoveru patří návštěva operního představení. Na elegantní ul. Georgstrasse se nachází neoklasicistická Opera v Hannoveru, ideální místo pro ty, kdo zbožňují klasiku. Majestátní budova z roku 1852 je dnes sídlem profesionální operní společnosti Staatsoper Hannover. Díky nedávným renovacím, včetně vylepšené akustitky, nabízí skvělá budova špičkový zážitek v operní sezoně, která probíhá od září do června. Během roku se zde konají také další významné akce, jako jsou baletní představení.

Adresa: Opernplatz 1, 30159 Hannover, Německo

 

Sprengelovo muzeum

Architektonicky atraktivní Sprengel Museum, které uchovává sbírky moderního umění patřící k nejvýznamnějším v Německu, je nezbytnou zastávkou pro všechny milovníky umění. Založeno bylo v roce 1979 a obsahuje soukromé i státní sbírky, známé je však především díky mnoha dílům místního umělce Kurt Schwitters, ale i jiných, jako je např. Max Ernst, Picasso a Paul Klee. Součástí muzea je sbírka, kterou mu darovala francouzská umělkyně Niki de Saint Phalle, a pozoruhodné velké kovové skulptury od Alexandera Caldera. Kromě rozpisu hostujících výstav umění zde najdete vzdělávací programy a workshopy. Knihkupectví na místě nabízí řadu publikací souvisejících s uměním, zatímco knihovnu mohou navštívit ti, kdo provádějí výzkum nebo se chtějí dozvědět více o umělcích, jejich díla zde uvidí. Ale i v případě, že Vás umění příliš nezajímá, zdejší bell’ARTE Restaurant stojí za návštěvu už kvůli své velké terase na břehu řeky. Restaurace ověnčená cenami stojí v čele hannoverské gastro scény přes 20 let. Bude-li to možné, vyberte si sezení venku.

Adresa: Kurt-Schwitters-Platz 1, 30169 Hannover, Německo

 

Staré město a palác Leineschloss

Hannoverské staré město (Altstadt) je příjemným místem, které můžete poznávat pěšky. Naleznete zde krásný Leinský palác (Leineschloss), což je budova parlamentu spolkové země. Vybudován byl v 17. století na břehu řeky, podle které byl pojmenován. Původně královské sídlo vévody Jiřího Brunšvicko-Lüneburského bylo později, v letech 1817-1842, upraveno v neoklasicistickém stylu. Ti, kdo se chtějí podívat na další půvabné budovy rámované dřevem, by se měli vydat do městečka Celle asi 40 km severovýchodně od Hannoveru na břehu řeky Aller. Nabízí více jak 400 hrázděnými domy v malebné staré části a snadno ho můžete navštívit při jednodenním výletu z Hannoveru.

Adresa: Hannah-Arendt-Platz 1, 30159 Hannover, Německo

 

Ballhof a Ballhofplatz

Také ve starém městě naleznete nejkrásnější hrázděnou budovu města, Ballhof. Vybudována byla v letech 1649-1665 pro tehdy módní míčové hry, a také pro koncerty, takže stojí za to ji přidat do svého programu návštěvy pamětihodností. Dnes je v ní umístěno Dolnosaské státní divadlo, konají se oblíbení hudební akce včetně koncertů populární hudby a jazzu, ale také operní představení. Jen 5 minut pěšky odtud přes řeku najdete Novoměstský kostel (Neustädter Kirche). Stavba ze 17. století ukrývá hrobku slavného německého filosofa G.W. Leibnize, který zde byl pohřben v roce 1716.

Adresa: Knochenhauerstraße 28, 30159 Hannover, Německo

 

Dolnosaské státní muzeum

Dolnosaské státní muzeum (Niedersächsisches Landesmuseum Hannover) naproti Nové radnice uchovává významné sbírky starožitností. Nejoblíbenější je Státní galerie (Landesgalerie) se svou sbírkou evropského umění od středověku až do 20. století. Kromě významných prací od takových, jako je Rembrandt a Rubens, zde najdete početnou sbírku prací německých starých mistrů a impresionistů. Za pozornost stojí rovněž archeologické a etnologické sbírky (nejstarší v Německu, s více jak 20 000 artefakty), a také řada druhů ryb a plazů. Nenechte si ujít ani Fürstenhaus Herrenhausen-Museum. Je umístěno v pěkné staré budově z počátku 18. století a vyniká svými sbírkami dobových obrazů, skulptur a nábytku.

Adresa: Willy-Brandt-Allee 5, 30169 Hannover, Německo

 

Jezero Maschsee 

17 atrakcí Hannoveru 3

Maschsee je působivé umělé jezero ležící v samém srdci Hannoveru, takže slouží jako oblíbené centrum pro řadu volnočasových aktivit a zájmů. Dokončeno bylo v roce 1936, má délku 2,4 km a šířku místy až 530 m. Jedná se o největší a nejrušnější rekreační oblast ve městě, kterou vyhledávají příznivci plavby na loďkách (ať už jde o plachtění, plavbu na kajaku nebo na motorových člunech), ale také plavání, které sem přitahuje možnost se opalovat na pláži. Kolem jezera vede řada vynikajících pěších stezek a je ideálním místem na procházku nebo piknik. Budete-li v Hannoveru v letních měsících, nenechte si ujít Mascchseefes. Obrovský festival zahrnuje hudební a ohňostrojové přehlídky a každoročně přiláká více jak 2 mil. návštěvníků. Další aktivitu představuje hledání mnoha zajímavých skulptur rozesetých kolem jezera, především v noci, když jsou osvětlené. Na západní straně jezera najdete Niedersachsen Stadion/HDI-Arena, vybudovaný v roce 1954 na hromadách suti z budov zničených válkou. Dalším příjemným místem k procházce je ulice Herrenhäuser Allee, vybudovaná v roce 1726 a s mnoha krásnými historickými budovami.

 

Muzeum Wilhelma Busche s Napoleonovými karikaturami

Německé muzeum karikatur a kreseb Wilhelma Busche (Deutsches Museum für Karikatur und Zeichenkunst Wilhelm Busch) v Hannoveru pokrývá život a dobu básníka a designéra, po kterém bylo pojmenováno. Muzeum bylo založeno v roce 1937 a je umístěno v krásné budově Georgenpalais z 18. století nacházející se v zahradách Herrenhausen. Kromě stálých expozic karikatur a komiksového umění uchovává muzeum největší sbírku Buschových prací na světě. Největší zájem přitahuje jedinečná sbírka více jak 700 karikatur Napoleona, tak jako příklady satirického umění z posledních čtyř staletí. Kromě pravidelně hostujících expozic se v muzeu konají vzdělávací workshopy, koncerty, literární a kulinářské akce, tak jako programy zaměřené na děti.

Adresa: Georgengarten, 30167 Hannover, Německo

 

Zážitkové zoo v Hannoveru

Zážitkové zoo v Hannoveru (Erlebnis-Zoo Hannover), které bylo založeno v roce 1865 na okraji parku Eilenriede, je pátý největší zoologický park v Německu. Bylo úspěšně přestavěno v duchu zábavního parku a dnes atrakci s více jak 3400 zvířaty navštíví odhadem 1,5 mil. osob ročně. K hlavním lákadlům patří sezónní Winter-Zoo s vánočními tématy a aktivitami. Dále je zde pozoruhodná Meyer’s Farm, kde si můžete prohlédnout autentické dolnosaské hrázděné stavby z 19. století, a plavba na lodi Zambezi River kolem otevřených klecí se zvířaty, jako jsou nosorožci a sloni. Podívejte se na stránky zoo na novinky týkající se speciálních akcí a na plánované časy krmení.

Adresa: Adenauerallee 3, 30175 Hannover, Německo

 

Eilenriede – zelené plíce Hannoveru

Na východní straně Hannoveru se nachází městský les Eilenriede, oblast mimořádné přírodní krásy s rozlohou 1600 akrů. Obrovský prostor pro rekreaci (je to jeden z největších lesů ve vnitřním městě v Evropě) má mnoho pěších stezek i hipostezek (pro jezdce na koních), spolu s různými hřišti a otevřenými prostory pro relaxaci. K jeho atrakcím patří Zážitkové zoo v Hannoveru (Adventure Zoo Hannover), pěší turistika a cyklista po rozsáhlé síti stezek, procházky korunami stromů, ale také třeba opalování. Dále je zde velké dětské hřiště a venkovní kavárna se spoustou míst na sezení. Park bývá často nazýván „zelené plíce“ města a jedná se o skvělé místo, kam se vydat, když budete v Hannoveru – stejně tak jako  Hermann Löns Park, krásně upravený park se starým větrným mlýnem. Vedle něj najdete Tiergarten, který byl založen už v roce 1679 jako lovecký park, se starými stromy a hojností zvířat, včetně asi 200 jelenů, divokých koní a divokých prasat.

Adresa: Niemcy, Hohenzollernstraße 28, 30161 Hannover, Německo

 

Historické muzeum Hannoveru

Nezbytnou zastávkou pro ty, kdo se chtějí dozvědět více o kdysi královském městě Hannoveru, je Historické muzeum Hannoveru (Historisches Museum Hannover), jehož prohlídku zvládnete za 2-3 hodiny. Je umístěno v jedné z nejstarších budov městě (včetně opevněné věže) a skýtá fascinující pohled na více jak 900 let zdejší historie, od nejstarších zaznamenaných událostí na přelomu 12. století až do současnosti. K hlavním lákadlům patří expozice vysvětlující vazby města s britskou královskou rodinou, a také expozice kulturních a náboženských artefaktů. Všimněte si čtyř elegantních kočárů tažených koňmi, které kdysi patřily panovnické rodině, a také dobové výstroje a zbraní.

Tip: Naplánujte si návštěvu na pátek, kdy bývá vstup zdarma.

Adresa: Pferdestraße 6, 30159 Hannover, Německo

 

Muzeum Augusta Kestnera

Moderně působící Muzeum Augusta Kestnera (August Kestner Museum) ze skla a betonu stojí za pozornost kvůli své vzácné sbírce užitého a dekorativního umění. Některé z prací jsou staré více jak 6000 let a nasbíral je v polovině 19. století G. Ch. A. Kestner, když působil jako diplomat v Římě. K hlavním lákadlům patří umělecké starožitnosti z řeckého, egyptského a římského období. Muzeum bylo založeno v roce 1889 a jedná se o nejstarší muzeum ve městě. Uchovává rovněž velkou sbírku místních starožitností, mincí a řemeslných výrobků, z nichž mnohé pocházejí z dob středověku. Další významná umělecká díla je možné spatřit v Kestnergesellschaft, galerii s mnoha expozicemi a exponáty moderního umění.

Adresa: Trammplatz 3, 30159 Hannover, Německo

 

Ruiny Aegidienkirche

Jedna z mála válkou poškozených budov v Hannoveru, které nebyly opraveny ani zrekonstruovány, a jeden ze tří významných kostelů ve starém městě, Aegidienkirche, byl ponechán v ruinách jako válečný památník. Vybudován byl v roce 1347 a z ruin je patrné, že to ve svém vrcholném období musela být krásná stavba… a v mnoha ohledech je dodnes. Byla zničena při spojeneckém náletu v roce 1943, spolu s mnoha dalšími pamětihodnostmi ve starém městě. Od té doby se sem přibyly další významné skulptury, což – spolu s některým dochovanými barokními prvky – tvoří velmi ponurou připomínku ničivé povahy války. Zvon z jiného válkou zničeného města, z Hirošimy, sem byl přenesen v roce 1985.

Adresa: 1, Aegidienkirchhof, 30159 Hannover, Německo

 

Letecké muzeum Hannover-Laatzen

Stačí jet autem 20 minut na jih od Hannoveru a ocitnete se ve městě Laatzen. Oblíbená destinace nabízí vynikající Letecké muzeum Hannover (Luftfahrtmuseum Laatzen). Naleznete zde působivou sbírku 36 plně rekonstruovaných letounů, včetně vzácných příkladů bojových letadel z I. a II. světové války a (můžete vidět proti sobě stojící britský Spitfire a německý Messerschmitt 109 ze 40. let). Tyto statické expozice jsou rozšířeny o realistické modely, mnohé zavěšená na stropě jako součást zajímavých dioramat. Kromě toho uvidíte asi 30 vystavených motorů, včetně tryskových i pístových variant – jedná se o fascinující pohled na fungování těchto skvělých strojů.  Muzeum má rovněž bohatý katalog souvisejících artefaktů včetně oblečení, dokumentů a vozidel. Všechny exponáty mají popisky také v angličtině.

Adresa: Ulmer Str. 2, 30880 Laatzen, Německo

 

SEA LIFE Hannover – akvárium

Na předním místě mezi rodinnými atrakcemi ve městě stojí SEA LIFE Hannover, kde můžete strávit pár příjemných hodin s dětmi. Muzeum pokrývá domácí vodní druhy, jako jsou ty z řeky Leine, ale také druhy z dalekých tropických destinací, jako je Karibik. Nabízí spoustu příležitostí se zblízka podívat na cca 3500 mořských živočichů, kteří zde žijí. V celkem 37 nádražích a bazénech uvidíte pozoruhodné druhy, jako jsou krokodýli kubánští, rejnoci, chobotnice a žraloci, spolu s širokou škálou tropických ryb a želv. Vynikající pohledy se Vám naskytnou při procházení dlouhým proskleným tunelem pod největším z bazénů. Dále je možné pozorovat krmení zvířat a v sekci deštného pralesa se konají vzdělávající besedy s odborníky.

Adresa: Herrenhäuser Str. 4A, 30419 Hannover, Německo

***

KDE SE UBYTOVAT

Hannoverské staré město, kde se nachází mnoho historických budov, nemá příliš hotelů, ale dobrý výběr najdete v docházkové vzdálenosti od něj, zatímco ostatní jsou dostupné zdejším vynikajícím systémem dopravy. Hlavní vlakové nádraží (Hauptbahnhof) se nachází blízko starého města, tak jako jezero Maschteich obklopené parkem, takže jsou na dobrém místě. Zde uvádíme některé hotely v Hannoveru s vynikajícím hodnocením.

Luxusní hotely: Mercure Hotel Hannover City 4* nabízí stylově vyzdobené pokoje, některé s výhledem na park vedle Nové radnice, jen 10 minut chůze od hlavního nádraží a nákupních ulic ve starém městě. Hned vedle vlakového nádraží na nákupní ulici najdete Kastens Hotel Luisenhof 5* s tělocvičnou v nejvyšším patře. Nedaleký Grand Hotel Mussmann, také v praktické blízkosti restaurací, opery a historického muzea, má snídaně v ceně.

Akční nabídka ubytování:

Hotely střední třídy: nedaleko Nové radnice, Státního muzea a Kestnerova muzea najdete DORMERO Hotel Hannover 4* s vynikajícím hodnocením; nabízí špičkově technicky vybavené pokoje, bezplatné wifi a tělocvičnu. Na tržní náměstí ve starém městě shlíží Concorde am Leineschloss Hotel 3*, který je překvapivě tichý a nabízí výběr restaurací. Ve starém městě blízko radnice stojí Arthotel ANA Prestige Hannover skýtající zlevněné parkování.

Akční nabídka ubytování:

Ekonomické hotely: ibis Budget Hannover Hauptbahnhof vedle autobusového nádraží, jen pár kroků od vlakového a blízko hlavních atrakcí starého města, nabízí pokoje se základním vybavením a bezplatné Wi-Fi. V tichém okrsku na poloviční cestě mezi hlavním nádražím a zoo naleznete rodinný Hotel Flora s tradičními pokoji, z nichž některé mají balkon, to vše jen 15 minut chůze od centra starého města. ibis Hannover City 2*, kousek na sever od starého města, ale s přímým spojením tramvají, nabízí bezplatné Wi-Fi a levné parkování v místě.

Akční nabídka ubytování: