Categories: Zajímavosti

Život bez mužů: tyto ženy prý chlapy nepotřebují

Představte si svět, ve kterém by muži neexistovaly. Pokud odhlédneme od potřeby rozmnožování, je jeho existence možná. A co víc, v jedné vesnici ženy skutečně žijí a chlapi sem mají vstup přísně zakázán.

Vesnici Umoja v Keni založila před 25 lety Rebecca Lolosoliová. Má jít o útočiště pro všechny ženy a dívky, které chtějí ujít před zneužíváním v patriarchální společnosti Samburuov, etnika, které žije na severu země. I samotná Rebecca je členkou kmene Samburu, v současnosti ale působí jako starostka Umoja.

Jak dítě bývala často svědkem násilí a časem došla k závěru, že některé tradiční praktiky Samburu ženy ponižují a dokonce fyzicky bolí. Začala proti těmto zvykům veřejně vystupovat a zastupovala zejména vdovy, sirotky a oběti znásilnění, nuceného manželství či dokonce ženské obřízky.

Vojáci si v znásilněních libovali. Její postoj se setkal s vlnou odporu. Vše vyvrcholilo jejím vystoupením na obranu žen, které znásilnili nedaleko trénující britští vojáci. Muži z její vesnice Rebeccu během projevu zbili.

V roce 1990 proto spolu s dalšími ženami odešla a založila Umoja. „Více než 50 let trénovali Britové nedaleko mého rodiště,“ řekla Rebecca v jednom z rozhovorů. „Nosili zelené uniformy a splývaly se stromy. Když ženy sbíraly dřevo na oheň, popadli je a znásilňovali. Smáli se při tom, jako kdyby šlo o hru.“

„Muži pak své zlehčené manželky považovali za nečisté a donutili je k odchodu z vesnice pryč, a to i s dětmi. Ty ženy neměly nic. Často se uchylovaly k přípravě alkoholického nápoje „changaa“, jeho prodej je však nelegální. Mnohé z nich putovaly do vězení a děti zůstaly samy.

Některé uprchli do města, jiné padly za oběť čelistem šelem,“ tvrdí Rebecca se slzami v očích. „Můj muž nebyl špatný. Vzali jsme se, když jsem měla 18 a on dal za mě mé rodině 17 krav. Jednou, když odešel na služební cestu, prodávala jsem na trhu různé věci.

Přišli ke mně čtyři chlapi, zbili mě a vzali mi peníze,“ dodává. „Tehdy jsem začala otevřeně hovořit o pomoci obětem znásilnění. Když manžel opět odešel za obchodem, zbili mě ještě víc. Po návratu z nemocnice mi rodiče řekli, abych se vrátila k muži. Ten zbabělec jim neřekl, co se mi opravdu stalo. Tehdy jsem si uvědomila, že mě mohou zabít, a tak jsem se rozhodla odejít.

 

„Cesta k úspěchu
Společně se 16 dalšími ženami, které si vytrpěly své, vytvořily komunitu vzájemné ochrany a založily si tábor na jednom ze suchých polí, které nikdo neobdělává. Brzy se z tábora zrodila Umoja. Stala se prosperující a zejména samostatnou vesnicí. Ženy zde vyrábějí šperky a další výrobky, čímž dokáží zabezpečit sebe i své děti. Umoju navíc zpřístupnily pro turisty, kteří jsou dalším zdrojem jejich příjmů.

Díky tomu si dokázaly založit nemocenskou pokladna, vlastní komunitní centrum a školu. Nakolik je okolí Umoja vystaveno suchu, jsou její obyvatelky téměř nezávislé na dobytku. Chovají však slepice, jejichž vejce se také ukázaly jako vydatný zdroj nejen peněz, ale i proteinů.

Muži ve vesnici žít nesmějí, mohou však přijít na návštěvu, pokud budou dodržovat naše pravidla,“ tvrdí Rebecca. Jejím cílem je zvýšit životní úroveň žen, které jejich rodiny z různých důvodů odvrhly. Mezi tyto příčiny patří zejména nedovolené sňatky či mimomanželské těhotenství.

Počáteční zklamání
Přestože si dnes ženy v Umoja žijí docela spokojeně, nebylo tomu vždy tak. Nejprve se snažily uživit prodáváním potravin z pojízdných obchůdků, tento nápad se ale neujal. Po dvou letech se tedy rozhodly prodávat tradiční šperky a suvenýry turistům. Podpořili je i pracovníci keňské Organizace na ochranu přírody, kteří je vzali na výlet do rezervace Maasai Mara.

Zde mohly ženy z Umoja vidět, jaké suvenýry obchodníci turistům nabízejí. „Hned po návratu jsme spustily ambiciózní projekt, který až do dnešního dne slaví pouze úspěchy,“ říká Rebecca. Zároveň tvrdí, že i díky němu byly schopny postavit školu, v níž se vzdělávají nejen děti z Umoja, ale také z okolních vesnic. Vše ale neprobíhalo hladce.

Setkaly se se žárlivými muži, kteří zablokovali přístupovou cestu k vesnici a odřízli ji od turistů. Jednou je dokonce zbilo zhruba 30 mužů, a to přímo před očima návštěvníků ze zahraničí. Situaci se jim podařilo změnit až poté, jak si našetřily peníze a půdu pod domy ve vesnici odkoupily. Umoja tak nadále zůstává důkazem toho, že život bez mužů je možný. Myslíte si, že by naopak muži dokázali žít bez žen?

admin

Recent Posts

Čím je Barcelona nejvíce známá?

Barcelona, hlavní město Katalánska a jedno z nejvýznamnějších měst ve Španělsku, je známá svou bohatou…

2 týdny ago

Využijte možnosti 1denní vstupenky do barcelonské zoo

Zažijte nezapomenutelný den v barcelonské zoo, kde na vás čeká více než 4 000 zvířat…

2 týdny ago

La Pedrera-Casa Milà v Barceloně

Vydejte se na jedinečnou cestu do světa Antoniho Gaudího a objevte kouzlo Casa Milà, známé…

2 týdny ago

Jak se dostat z letiště v Barceloně na vlakové nádraží?

Pokud se nacházíte na letišti v Barceloně, oficiálně nazývaném Josep Tarradellas Barcelona-El Prat Airport, a…

3 týdny ago

Pánské tričko Guess JAMEY

Tričko Guess JAMEY Bílá barva, model: Z2BI09 J1314 Doručení i vrácení zdarma při objednávkách nad…

3 týdny ago

1,5hodinová okružní jízda na kole/elektrickém kole v Barceloně

Vydejte se na nezapomenutelnou 1,5hodinovou projížďku Barcelonou na kole nebo elektrokole. Objevte ikonická místa, jako…

3 týdny ago