Dovolená, relax a léčení: Nejlepší termální lázně v Maďarsku

Dovolená, relax a léčení: Nejlepší termální lázně v Maďarsku 1

Maďarsko je dobře známo množstvím termálních pramenů. Domácí s humorem často říkají, že je najdete téměř v každé vesnici. Stačí si jen vybrat, který kraj našich jižních sousedů chcete poznat, a můžete začít plánovat příjemnou relaxační a zároveň léčebnou dovolenou.

Budapešť

Už samotné hlavní město disponuje hned několika známými lázněmi. Dokonce několik zdejších hotelů využívá různé menší termální prameny, jejichž účinky si můžete užít v jejich wellnessu. Kromě toho Budapešť nabízí odpočinek a léčbu ve třech větších historických lázních. Széchenyi jsou nejstarší z nich a zároveň patří k největším původním lázeňským komplexem v Maďarsku. Poprvé je otevřeli v roce 1913, přičemž již v minulosti využívali pramen v těchto prostorách. Cena za celodenní lístek je 4900 – 5600 forintů v závislosti na dnu v týdnu a typu skříňky na odložení oblečení.

O pět let později vznikly lázně Gellert , které jsou nejkrásnějšími lázněmi ve městě. Interiér je bohatě zdobený sochami a kachlíkovou výzdobou. Toto je zároveň první původní část komplexu, později k němu přibyly venkovní termální bazény. Celodenní lístek vás vyjde na 5300 – 5900 forintů.

Na místě nynějších lázní Rudas využívali termální prameny již od 16. století. Kdysi měli do nich povolen vstup pouze muži. Současný komplex spustili do provozu v průběhu 20. století. Cena celodenního lístku je od 3300 do 5900 forintů v závislosti na tom, které prostory chcete navštívit.

Lázně Miskolc-Tapolca

Jen hodinu a půl od Košic se nacházejí termální lázně Miskolc-Tapolca. Jako první objevili tento pramen mniši. Když však museli ze svého kláštera odejít, na výjimečný pramen se zapomnělo. V 18. století však pozvali do města slovenského lékaře, který měl prozkoumat účinky zdejší vody. Od tohoto momentu se začala úspěšná éra lázeňství, která pokračuje až dodnes. Lázně sestávají z venkovních a interiérových bazénů. Ty nejkrásnější jsou situovány přímo ve skutečné jeskyni, která díky dobrému klimatu pozitivně ovlivňuje dýchací cesty. Teplá voda pomáhá léčit problémy s končetinami. Na tyto potíže se používají také bahenní zábaly. Neomezená denní vstupenka stojí 3600 forintů.

Hagymatikum, Makó

Tyto termální lázně fungují zároveň jako rozsáhlý zábavní park. Velký komplex se vyznačuje cibulovou architekturou, která je známým rukopisem architekta Imre Makovecze. Po vstupu do lázní máte na výběr z několika aktivit. Velmi oblíbené jsou bazény s termální vodou, která příznivě ovlivňuje pokožku. Rodiny s dětmi preferují velké bazény s tobogány, ale i uměle vytvořenou jeskyni, ze které stříká voda ze stropu a imituje tak bouři v deštném pralese. V lázních se nacházejí také sauny, prostory na masáž a místnosti s terapií, při které se aplikují zábaly, na které používají bahno ze zdejší řeky s vynikajícími terapeutickými účinky. Cena denního lístku je 2400 forintů.

Hévíz

Velké jezero u města Hévíz vzniklo díky vyvěrajícímu termálnímu prameni. Domácí však o něm dlouho nevěděli a pokládali jej za běžnou vodní plochu na plavání. Proto ho dlouhá léta používali jen zdejší farmáři a až potom jeho účinky objevila šlechta, která si nedaleko postavilo panské sídlo. Od počátku 20. století vytvořili kolem jezera se silně aromatickou vodou lázně, které díky vysokým minerálním hodnotám používají při léčbách jakýchkoliv problémů pohybového aparátu. V Hévíze se specializují také na pomoc při potížích s páteří, kterou napravují vlastní vahou pacienta. Celodenní vstup s wellnessem stojí 3200 forintů.

Harkány

Termální lázně Harkány mají podobnou strukturu vody jako Mrtvé moře. Díky tomu jsou velmi dobré na problémy s kůží, zlepšují zejména stavy při ekzému a psoriáze. Voda se může také pít, neboť tímto způsobem pomáhá při potížích s krevním tlakem, metabolismem a trávením. Kromě termálních bazénů se tam nachází rozsáhlý vodní park, který je určen na zábavu pro celou rodinu. Velmi oblíbenou částí jsou léčebné kosmetické procedury. Těmi si pomůžete například při revmatismu, herpes, omladíte nimi pleť a ošetříte poškozené vlasy a pokožku hlavy. Lístek do termální části stojí 2990 forintů.

Eger

Obyvatelé z jihu Slovenska to mají blízko do lázní Eger, které jsou od hranic vzdálené přibližně hodinu a půl cesty autem. Můžete se tam vykoupat v sedmi bazénech, přičemž tři z nich mají terapeutické účinky a pomáhají při onemocněních pohybového ústrojí. Jeden z nich má masážní hlavice, které jsou velmi podobné těm z vířivky. Hlavní atrakcí jsou tradiční turecké lázně, které tam otevřeli již v roce 1932.