Lamborghini Countach: jeden z prvních sportovních automobilů v dražbě získal nového majitele

Lamborghini Countach: jeden z prvních sportovních automobilů v dražbě získal nového majitele 1

Historie vzniku sportovních automobilů sahá několik desítek let do minulosti a je obtížné určit, který automobil tohoto typu se považuje za první svého druhu. Za jeden z prvních superrychlých sporťáků se považuje Lamborghini Countach LP400 z roku 1971. Model Periscope z této řady, vyrobený v roce 1975, se po květnové dražbě přesunul do soukromé sbírky nového majitele.

Značka Lamborghini odjakživa přinášela na trh kvalitní silniční automobily. V 70. letech však předvedla sportovní vůz Countach, čímž změnila pravidla hry v automobilovém průmyslu. Přestože jde o sportovní vůz, se závoděním paradoxně nemá nic společného – jde o první silniční luxusní vozidlo svého druhu.

První sporťák jezdící se po „běžných“ cestách

Revoluci v automobilovém průmyslu, kterou spustilo Lamborghini, naznačuje i název auta – Countach v přeneseném významu v italském dialektu znamená „Můj bože!“. Díky poutavému designu – vzadu tvořeným výkonným motorem, s tzv. „Nůžkovými dveřmi“ a ostrou přední částí – v sobě Countach nese italskou eleganci a styl. Později prošel model několika inovacemi v oblasti designu. Vyrobených bylo 2 000 vozidel tohoto typu, avšak pouze prvních 150 neslo originální design Countach LP400. Kromě netradičního vzhledu poutal sporťák veřejnost svou rychlostí až 309 kilometrů za hodinu, která v té době překročila všechny limity.

V současnosti se tento model považuje za zlatou klasiku s cenovkami dosahujícími až osmiciferná čísla. Důvodem není jen limitovaný počet Lamborghini Countach, ale i jeho vliv na následující vývoj v oblasti sportovních automobilů.

Během květnové dražby, realizovanou aukčním domem Sotheby’s, se cena automobilu odhadnuta na 900 000 až 1,1 milionu €. Nakonec bylo vozidlo prodáno pod cenu, „jen“ za 818 000 €, soukromému sběrateli.