Muzeum města Nice- Museum Masséna

Muzeum města Nice- Museum Masséna 1

Museum Masséna, které je nyní městským muzeem města Nice, bylo umístěno do jedné z posledních prestižních vil z 19. století, která se nachází na proslulé Promenade des Anglais. Tato nádherná vila byla postavena Victorem Massénou, jenž byl princem z Esslingu a vévodou z Rivoli. Jejím architektem byl Hans-Georg Tersling a Aaron Messia, kteří byli inspirováni velkými italskými vilami v neoklasicistním stylu a empírovým stylem, jako zjevnou poctu Napoleonovi I, kterému rodina vděčila za své tituly.

Ve vlastnictví rodu Masséna zůstala až do roku 1919, kdy ji André Prosper Victor Eugène Napoléon Masséna, syn Victora Massény, prodal městu Nice. Prodáno bylo za cenu, která se rovnala dědickým právům, které musel André zaplatit. Jednou z podmínek prodeje bylo, že zahrada musí být veřejně přístupná a vila se musí stát vlastivědným muzeem pod názvem „Massena Museum“.

Zahradu navrhl a podepsal slavný botanik Édouard André. Veřejnost může do muzea vstoupit severním vchodem, který se nachází na adrese rue de France 65.

V roce 1898 se Victor Masséna, princ z Esslingu a vévoda z Rivoli, rozhodl postavit velkou rekreační vilu na pobřeží Nice. Vila byla navržena pro brilantní recepce. Její zahrady a hlavní nádvoří na severu byly obnoveny v letech 20062007.

Fasády a střechy vily jsou od roku 1975 zapsány mezi historické památky. V noci je vila osvětlená, což výrazně zvýrazňuje její historické fasády. Uvnitř jsou salónky, které zdobí převážně empírový nábytek. Celková výstavní plocha muzea je 1800 m2. První a druhé patro představuje chronologický a tematický přístup k historii Nice od roku 1792 až do roku 1939.

Od roku 2013 do roku 2019 bylo v rámci kulturních sezón města Nice prezentováno na výstavách několik tisíciletí historie Nice. Tyto výstavy byly kurátorem Jean-Jacquesem Aillagonem, který je obklopen historiky Guillaume Piconem a Aymericem Jeudym.