Mexiko: Cancún, Mayská riviéra, Yucatán

Mexiko: Cancún, Mayská riviéra, Yucatán 1

Toužíte po slunci, plážích a oslnivě krásné přírodě? Pak dovolená na mexickém poloostrově Yucatán s jeho hlavními letovisky Cancúnem a Mayskou riviérou je pro Vás to pravé.

Milovníci pláží a dobrého pití naleznou nádherný písek a divoké noční kluby v Cancúnu a v Playa del Carmen. Potápěče a dobrodruhy nadchne pohled na průzračné vody a korálové formace v Mezoamerickém korálovém útesu, který je druhým největším bariérovým útesem na světě. A všichni ostatní zde naleznou mayské památky, houpací sítě, pivo Corona a zapomenuté pláže, které mohou prozkoumávat.   

Zdejší pobřeží je dlouhé, a ať už chcete zůstat ve frenetickém centru Cancúnu, v odlehlém Tulumu, v kultivované Playa del Carmen nebo ve velkém letovisku all-inclusive na Mayské riviéře, nejlepší je se při své dovolené zaměřit na konkrétní aktivity či atrakce, méně cestovat a více se bavit.

 

Den první

Buďte rychlí, nebo zmeškáte příležitost. Den začněte i zakončete příjemným časem stráveným na pláži. Pokud se chcete vydat šnorchlovat nebo potápět, předchozí den si pronajměte loď, která Vás odveze na vynikající místa u ostrovů Isla Mujeres a Cozumel. Zájemci o poznávání kultury mohou podniknout cestu do Chichén Itzá, na zpáteční cestě se zastávkou u některé z cenot.   

 

Den druhý

Druhý den se časně ráno vydejte na nákupy na tržiště v Cancúnu, na Quinta Avenue v Playa del Carmen nebo na vynikající nedělní trh v Puerto Morelos. Zde si pronajměte auto a vydejte se do Tulumu prohlédnout si mayské ruiny. Při cestě zpátky můžete zastavit a zaplavat si v Laguně Yal-Kú v Akumalu. Drinky při západu slunce si můžete dát v podniku Fusion v Playa del Carmen, zatímco divočejší zábavu naleznete v Coco Bongo v Cancúnu.

 

Den třetí

Setřeste ze sebe pavučiny při nerovné jízdě k některé z cenot (zatopených krasových závrtů): v Cancúnu můžete navštívit Siete Bocas, zatímco cenota Cristalino má ideální vzdálenosti od Playa del Carmen, a Gran Cenote je nejoblíbenější závrt v Tulumu. Pak nastane čas vydat se mimo obvyklé turistické trasy. Vydejte se z Tulumu k mayským ruinám v Cobá nebo do Biosférické rezervace Sian Ka’an, kde strávíte den plavbou na kajaku. Pokud budete ubytovaní na Cozumelu, můžete si vypůjčit jízdní kolo a vydat se na prohlídku ostrova. Ze severních částí státu kolem Cancúnu a Playa del Carmen, a pokud máte děti, se můžete vypravit do eko parku, nebo si zařídit výlet k odlehlým ostrovům Islas Contoy či Holbox

 

Aktivity, které by Vás mohly zajímat  

Šnorchlování a hloubkové potápění  

Všichni, kdo provozují šnorchování nebo hloubkové potápění, by se v každém případě měli vydat na ostrov Cozumel. Jeho nejznámější potápěčskou lokalitou je útes Santa Rosa Wall, kde s jednou plnou nádrží spatříte pouze asi třetinu všech úžasných podmořských výjevů. Šnorchlaři a začínající potápěči by místo toho měli zamířit na mělčiny v Colombii, kde je skvělá viditelnost a korálové formace patřící k nejzajímavějším.

Poté se vydejte do vnitrozemí ostrova ponořit se do cenot Angelita nebo Dos Ojos. A pokud budete mít více času, můžete zamířit na jih do Costa Maya, odkud podniknete výlet na atol Banco Chinchorro

 

Poznávání kultury  

Začněte výletem do koloniálního města Valladolid, kde naleznete Chichén Itzá, slavnou památku chráněnou UNESCO. Odtud cestujte k džunglí zarostlým ruinám v Cobá, fascinujícímu místu pro milovníky dobrodružství, a na noc zastavte v pobřežní osadě Tulum s mayskými památkami.

Zde na poloostrově Yucatán je historie živá a přítomná na každém kroku, a pokud máte zájem poznat rytmus současného života, udělejte si čas na cestu po mayském venkově a zastavte se ve městě, jako je Tihosuco, při své cestě zpátky do zdejší kulturní metropole Méridy

 

Bakchanálie  

Tohle místo se umí odvázat a bavit. Ať už budete kdekoli, téměř vždy bude příležitost se zastavit na odpolední pivo či dvě. Odtud se dostanete k rušným nočním klubům v cancúnské Hotelové zóně (Zona Hotelera), jako je např. Coco Bongo a Dady’O. Pokud máte raději jazzové tóny, vydejte se do klubu Roots v centru. Zábava na Playa del Carmen začíná v módních salonech na Quinta Avenida a po půlnoci se přesouvá na diskotéky v okolí pláže. A zatímco ostrov Cozumel může být pro někoho nudný, zábavní scéna na Isla Mujeres je maximálně rušná a pohodová zároveň. 

***

Tradiční slavnosti na Yucatánu

Vaqueria je tradiční slavnost s hudbou a tancem, která je pro Yucatán typická. Vaqueria je ovlivněna tradicemi domorodých Mayů i Španělů a obvykle se koná na počest patrona světce konkrétní vesnice či plantáže (hacienda). Slavnost (fiesta) trvá několik dní a patří k ní tradiční jídlo, hudba, tanec a ohňostroje.   

V době rozmachu obchodu se sisalem na konci 19. a počátku 20. století byly Vaquerias velkolepými přehlídkami bohatství, ale i dnes jsou pro obyvatele Yucatanu významnou událostí.

Hudbu při slavnostech vaquerias obstarává orchestr Jarana, kterému se také říká charangas a který hraje tradiční hudbu Yucatanu, a kromě Vaquerias hudebně doprovází také průvody na počest patrona světce a místní býčí zápasy. Kromě dechových a žesťových nástrojů používá orchestr Jarana také guiro (suché tykve se škvírami, chřestítka) a timbales (tympány). 

Jarana je tradiční lidový tanec z Yucatánu, který spojuje evropské rytmy s mayskými tradicemi. Ženy nosí tradiční hipil (vyšívané šaty nebo tuniku) se šátkem přes ramena a bílé boty na vysokém podpatku, zatímco muži mají košili guayabera, klobouk panama, červený šátek a kožené sandály.  

Bombas jsou hravé komediální rytmy přednášené během Jarany pro pobavení publika. Obvykle je přednáší hlavní mužský tanečník během přestávek v hudbě, ale mohou být zahájeny také voláním „bomba!”, které způsobí, že hudba přestane hrát a začne bomba.   

Rozhodujete se, co budete v Méridě dělat? Součástí Vašich plánů by určitě měla být návštěva tradičních oslav Vaquería. Ty se konají v pondělí večer před radnicí (Palacio Municipal) na centrálním náměstí v Méridě. Tanečníci patří k Folklórnímu baletu v Méridě a hudbu obstarává orchestr Jarana. Akce se koná jednou týdně, vstup je zdarma a všichni jsou vítaní.