Módní hodinky

Módní hodinky 1

Módní návrhářka Coco Chanel je všem známá ve světě módy. Ale poprvé je její jméno spojené s pánskými hodinkami. Dosud firma nenabízela model výlučně spojený s pánskými náramkovými hodinkami. Ale časy se mění a to ve velkém. Novinka Chanel Monsieur osloví pánskou klientelu a jejich in-house kalibr byl navržený a vyrobený ve studiu Chanel.

Proč se Chanel rozhodl pro modely pro obě pohlaví? Na to nám odpověděl ředitel divize hodinek Nicolas Bea. Vyjádřil se, že chtějí prozkoumat potenciál všech kategorií hodinek a neomezit se jen na jednu konkrétní skupinu. Navíc je inspiroval Unisex model Chanel J12. Podle odhadů jej mělo jen 10-15 % mužů. A to nejsou moc lichotivá čísla.

Ale právě model Chanel Monsieur by měl vše změnit. Právě díky strojku Calibre 1 by měl být dokonán přenos do pánských sfér. Na modelu pracoval osmičlenný tým od roku 2011 ve výrobních závodech značky Chanel G&F Chatelain v La Chaux-de-Fonds.

Nicolas Bea doufá, že vlastnosti modelu osloví zákazníky technicky smýšlejícími. Model obsahuje například retrográdně zobrazované minuty a jejich ručička se pohybuje po dlouhé 240 stupňové obloukové dráze. Právě díky délce oblouku a razanci, jakou se ručička vrací do výchozí polohy, bylo potřeba navrhnout speciální konstrukci. Ta by měla odolat vznikajícím nárazům.

Chanel-Monsieur-mens-watch-27

Novinkou je i skákající indikátor hodin (pozice 6:00), který může být nastavený na rozdíl od podobných hodinek v obou směrech (dopředu i dozadu). Tyto možnosti jsou plně integrované, nejedná se o modulární stavbu jako u jiných hodinek. I proto model Chanel Monsieur je jediný, ve kterém se tento mechanismus s dvěma pérovníky a třemi dny pohybové rezervy objeví.

Chanel se snažil o decentnost těchto hodinek, ale přitom jim nechybí zajímavé nápady. Ciferník je mírně klenutý se zafirovým křišťálem a kombinuje moderní a tradiční prvky. Zrnitý postříbřený podklad a členění malé sekundovky do pole patří mezi tradiční prvky. Moderní reprezentuje digitální fond použitý na číslice minutové stupnice a skákající hodiny.

Chanelu se povedli vyvinout zajímavé scenerie viditelné přes zafirové víčko. Z kruhových můstků skeletového strojku s rozměry 32 x 5,5 mm vytvořili číslo 8. A právě číslovka osm je ve východních filozofiích symbolem štěstí a hojnosti. Tohle je hlavně důležité pro čínský trh. Do hodinek ještě designeři dali kromě čísla osm i firemní symbol hvězdy. Ten je složený z ramen čtyř Hertzové setrvačky (28800 půl-kmitů za hodinu).

Součástky kalibru jsou odhalené a kontrastují s barvami (broušený kov, černá ADLC) a také s povrchovou úpravou (matná, lesklá). Na kalibru je znát pohled od tvůrců haute hodinek Romaina Gauthiera (Chanel tam má menšinový podíl).

Hodinky nebyli vytvořeny pro sběratele a nebo ty, které preferují vysokou hodinářskou práci. Byli vytvořené hlavně proto, aby se líbyli, a lidi si je proto kupovali. Letos Chanel plánuje vyrobit 300 kusů. Z toho bude 150 kusů v žlutém, béžovém zlatě a stejný počet kusů v bílém zlatě. Za hodinky zaplatíme něco málo přes 800 000 Kč.