Mramorové jeskyně v Chile

Mramorové jeskyně v Chile 1

Když se vydáte na jih Chile, dostanete se do Patagonie, takže jsem očekával dlouhou cestu kamsi na jih této protáhlé země. Přitom jsem se tam velmi těšil, především na počasí, kdy jsem očekával slunce a zase slunce. Představoval jsem si, že se v přestávkách mezi cestou budu opalovat na střeše auta, které si pronajmeme. Když jsme přistáli na letišti Balmaceda, což byla druhá zastávka letu ze Santiaga de Chile do Puerto Montt v Patagonii, bylo nepříjemně větrno a chladno. Moje očekávání slunečné a pohodové jízdy autem po Chile vzalo za své, jen co jsme vystoupili.  Když jsem se smířil s větrným jihem a začal si zvykat na skutečnost, že je potřeba upravit svůj plán týkající se opalování, začal jsem se dívat kolem a vítat krásu nedotčené přírody, která se rozprostírala přede mnou.  

Po asi 4 hodinách jízdy na jih jsem poprvé vystoupil z auta. Nemohl jsem si pomoct a stále znova jsem se zhluboka nadechoval. Mé podivné dechové cvičení uprostřed Patagonie bylo nezvyklé, nebyl jsem si ani jistý, proč ho vlastně provádím; netrpím dechovými obtížemi ani nejsem spěchající městský ignorant, který stěží zahlédne denní světlo, aby si mohl užít závan čerstvého vzduchu. Když naše výprava do Patagonie pokračovala, začal jsem si uvědomovat, proč jsem se zamiloval do zdejšího vzduchu. Bylo to kvůli všudypřítomné a mně zcela neznámé vůni, které mi ze všeho nejvíce připomínala sladkosti. Až později mi jeden z našich průvodců (seznámili jsme se s ním při naší cestě na ledovec San Rafael Glacier) konečně vysvětlil pravou příčinu typické patagonské vůně: jeho zdrojem je cypřišové dřevo.  

Jinak naše cesta z Balmaceda probíhala převážně po štěrkové cestě, která nás zavedla do vesničky Puerto Tranquilo. Celou cestu z Balmacedy do Puerto Tranquilo jsme spěchali, protože jsme se už nemohli dočkat návštěvy Mramorové jeskyně (Capilla de Mármol) u jezera Lago General Carrera ještě téhož dne; měli jsme totiž velmi nabitý program, takže vše muselo probíhat rychle. Jediná informace určená pro turisty a týkající se Mramorové jeskyně nám říkala, že se tam máme vydat, když bude svítit slunce. Protože jsme se však do Puerta Tranquilo dostali až asi ve 20 hod., nebylo už světlo tak intenzivní.

V Puerto Tranquilo jsme ihned začali hledat lodníka, který by nás odvezl k Mramorovým jeskyním. Protože jsme považovali Puerto Tranquilo za turistické místo ležící u jezera General Carrera, nepředpokládali jsme, že by mohl nastat nějaký zádrhel při hledání dopravy.  Sídlo je sice navštěvované turisty, ale většinu návštěvníků, které jsme spatřili, byli Chilané. A protože se většina Chilanů žije více na severu, kde se také ubytuje a kde je převážně slunečno a teplo, nejspíš zde naleznete jen poměrně lehkou verzi turistiky… Takže všechny lodní společnosti měly už zavřeno.

Naštěstí se však objevil jeden starý chilský lodník (myslím, že se jmenoval Jesus). Poté, co jsem mu vysvětlil, že se chceme k jeskyním vydat „teď“, rychle zašel pro další benzín do svého motorového člunu, aby nám poskytl exkluzivní večerní plavbu po velmi klidném jezeře (což mimochodem nemá nic společného s názvem blízkého sídla Puerto Tranquilo) až k nejúžasnějším mramorovým jeskyním na samém konci světa. A díky Jesusovi a jeho snaze o rychlost jsme vše stihli včas: sluneční světlo bylo dostatečně silné, aby odráželo patagonské Andy na tomto přírodním pokladu Patagonie.

Úžasné Mramorové jeskyně a Mramorová katedrála byly vytvořeny před více jak 6000 lety vlnami omývajícími uhličitan vápenatý (tvořící mramor) a hladké vzory v odstínech modré na stěnách jsou odrazem azurové vody v jezeře General Carrera; mění přitom intenzitu a odstín podle hladiny vody a ročního období.

 

Jak se dostat k Mramorovým jeskyním a Mramorové katedrále

K Mramorovým jeskyním a Mramorové katedrále se nejlépe dostanete přes Puerto Tranquilo. Doporučuji letět ze Santiaga de Chile na letiště Balmaceda (které je nejblíže městu Coyhaique) a odtud pokračovat autem. Jediná silnice, které se nevyhnete, je Carretera Austral (Trasa 7) vedoucí z Puerta Montt do sídla Villa O’Higgins přes patagonský venkov. Po zhruba 4 hodinách jízdy po převážně štěrkové silnici se dostanete do městečka Puerto Tranquilo. Nejjednodušší je zařídit si odtud dopravu lodí nebo si pronajat kajak. V jiném případě můžete pokračovat pár kilometrů dále na jih, kde naleznete stezku vedoucí přímo k Mramorovým jeskyním. Protože si však jeskyně nejlépe prohlédnete z vody, doporučuji první možnost, plavbu z Puerta Tranquilo.