Nejoblíbenější pití Francouzů

Nejoblíbenější pití Francouzů 1

Francie je zemí s bohatou historií a kulturou, která je známá svou gastronomií a kulinářským uměním. Mezi toto umění nepochybně patří i umění nápojů, které je v této zemi velmi rozvinuté a různorodé. Francouzská káva je pro svou výraznou chuť a aroma oblíbená po celém světě. Obyvatelé Francie preferují zejména silné, malé espresso, které je pro svou intenzitu a koncentraci chuti známkou francouzského životního stylu. Tento nápoj je často doprovázen minerální vodou Evian, která pochází z okolí Ženevského jezera a je známá svou čistotou a osvěžující chutí.

Na druhé straně, pivo v zemi galského kohouta není tak oblíbené jako v některých jiných evropských zemích. I přesto existuje výjimka v podobě regionu Alsasko, který leží na hranicích s Německem. Alsasko je známé svou tradicí výroby piva, která je zde kultivována a piva z tohoto regionu si získala své příznivce.

Když se řekne Francie a nápoje, mnohým se vybaví také koňak. Tato vinná pálenka má své kořeny v malém městečku Cognac, ležícím v departmentu Charente. Při výrobě koňaku se využívá specifická bílá odrůda vinné révy, a to především Ugni Blanc. Destilace probíhá dvakrát v měděných kotlích, což je základním kamenem tradiční výroby. Po destilaci je koňak uložen k zrání v dubových sudech, kde stráví minimálně dva roky, ale často to bývá mnohem déle.

Co pijí Francouzi?

Historie koňaku je úzce spjata s obdobím, kdy místní kraje obchodovaly s vínem, a to především s Holanďany a Angličany. Holanďané zde započali tradici pálení vína, což vedlo k věhlasu, který koňak získal v následujících letech. Významným milníkem bylo ukládání do sudů, které bylo způsobeno válkou mezi Francií a Anglií. Obchod s koňakem následně znovu ožil díky novým obchodníkům, jejichž jména jsou známá i dnes – Delamain, Hennessy či Martell.

Roku 1865 Maurice Hennessy zavedl systém rozdělení koňaku, který je dodnes platný a umožňuje identifikovat stáří jednotlivých směsí pálenek. Rozlišujeme V.S. (Very Superior) s minimálním stářím tří let, V.O. (Very Old) se směsí pálenek o stáří pěti let, V.S.O.P. (Very Superior Old Pale) s desetiletou směsí, Napoleon označující patnáctiletou směs, X.O. (Extra Old) pro směsi staré dvacet pět let a Extra pro nejstarší směsi, jejichž stáří přesahuje třicet let.

V roce 1909 byl název Cognac patentován a od té doby může být používán pouze pro brandy pocházející z tohoto regionu. Produkce koňaku probíhá dle tradiční charentské metody, která zahrnuje dvojité pálení moštu. Čirý destilát je následně stáčen do dubových sudů, kde zraje v temných sklepích. Doba zrání se pohybuje od dvou let až po šedesát let. Po zrání dochází k procesu míchání, kde se pálenky různého stáří smíchají, aby dosáhly požadovaného charakteru a chuti finálního koňaku. Důležité je zmínit, že koňak již v lahvích nezraje.

Dohled nad celým procesem výroby koňaku zajišťuje úřad BNIC (Bureau National Interprofessionnel du Cognac). Tento úřad kontroluje sklizeň, destilaci, míchání a zajišťuje dodržování zákonů ohledně výroby a ochrany známky Cognac. Cognac je rozdělen do šesti apelací: Grande Champagne, Petite Champagne, Borderies, Fins Bois, Bons Bois a Bois Ordinaires. Každá z těchto oblastí má své specifika a přispívá k unikátní chuti a vlastnostem koňaku.

Oblast Grande Champagne je považována za srdce regionu, rozprostírá se na více než 13 tisících hektarech a zahrnuje města jako Segonzac a Cognac. Neméně významná je i oblast Petite Champagne, která se pyšní více než 15 tisíci hektary a zahrnuje města jako Jonzac, Barbezieux a Archiac. Borderies je nejmenší z oblastí, ale její cognac je díky unikátním vlastnostem velmi ceněný.

Zajímavostí je odrůda Ugni Blanc, která je vysázena na více než 95% vinic v regionu. Dalšími významnými odrůdami jsou Folle Blanche a Colombard. Na kvalitu vína a tím pádem i koňaku má vliv nejen odrůda, ale i vinice, způsob destilace a uložení „eau de vie“.

Dalším nápojem, který má ve Francii dlouhou tradici, je Grand Marnier. Tento tradiční likér je vyroben ze směsi koňaku, cukru a esence z pomeranče, která mu dodává jedinečnou chuť a aroma. Grand Marnier je oblíbený nejen jako digestiv, ale také jako součást mnoha koktejlů.

Pokud se podíváme do Gaskoňska, objevíme zde Armagnac, vinnou brandy, která je destilována z několika odrůd vína a zraje v dubových sudech. Armagnac je paradoxně považován za nejstarší brandy destilovanou ve Francii, jejíž historie sahá až do 14. století.

V Bretani a Normandii je oblíbeným nápojem cidre, lehký alkoholický nápoj vyrobený kvašením z jablečného džusu. Cidre je známý svou osvěžující chutí a jemnou perlivostí.

Calvados, výjimečná jablečná brandy původem z Dolní Normandie, je pálena z plodů jabloní, které jsou v tomto kraji vysázeny již od 8. století. Calvados je ceněný pro svou bohatou chuť a vůni, která je výsledkem pečlivého výběru ovoce a způsobu zpracování.

Créme de Cassis je další z francouzských specialit. Tento velmi sladký, tmavě červený likér má jako hlavní surovinu černý rybíz. Pochází z regionu Bourgogne a je známý svou výraznou chutí. Créme de Cassis se těší popularitě nejen mezi milovníky likérů, ale i u literární postavy Hercule Poirota. Tento likér se také často používá v koktejlech, například v koktejlu kir, který je směsí bílého vína a Créme de Cassis.