Noční můra z Elm Street – inspirace skutečnou událostí?

Noční můra z Elm Street - inspirace skutečnou událostí? 1

Americký horor z roku 1984 Noční můra z Elm Street vyvolal po celém světě zděšení a senzaci zároveň. Tvůrce hrůzostrašného scénáře, kterým byl Wes Craven, se po premiéře ptali, odkud vlastně čerpal inspiraci.

Jeho odpověď mnoha fanoušky hororu vyděsit. Přiznal se totiž, že „vše je založeno na skutečných událostech.“ Mohlo se něco podobného jako v tomto kultovním hororu skutečně stát?

Noční můra z Atlanty
Wes Craven, který byl zároveň i režisérem kultovního hororu Noční můry z Elm Street, se během rozhovoru s novináři zmínil o události, která se odehrála v roce 1981, a dočetl se o ní v amerických novinách New York Times.

Zpráva uváděla, že parta laoských imigrantů zemřela za nevysvětlitelných událostí během spánku, a podle všeho je zavraždila noční můra. Většina novinářů si myslela, že slavný režisér si jen vymýšlel, aby zvýšil tržby svého nového filmu.

 
EFL28f25d_fred

Jak se však ukázalo, článek v New York Times z roku 1981, který o vraždící noční můře z Atlanty informoval, skutečně existoval. Článek vyšel 10. května v roce 1981 a jeho autorem byl americký novinář Wayne King, který tehdy napsal:

„Federální centrum pro kontrolu nemocí v Atlantě uskutečnilo intenzivní vyšetřování ohledně smrti osmnácti zdánlivě zcela zdravých laoských uprchlíků, kteří v tomto městě záhadně zemřeli během spánku za poslední čtyři roky. Jedním z možných vysvětlení je, že byli vyděšení k smrti nočními můrami.“

A právě tento článek stačil na to, aby se jím inspiroval scénárista a režisér Wes Craven, který stvořil sadistického vraha Freddyho Kruegera z Elm Street. Filmová postava byla samozřejmě vymyšlená, ale podstata příběhu se zakládala na skutečnosti. Jak tedy vyšetřovatelé v Atlantě dospěli k tomu, že laoské uprchlíky zavraždila nějaká noční můra ve spánku?

 
FOTO-215-634x418

Záhadné úmrtí uprchlíků
Vyšetřování smrti laoských uprchlíků – sedmnácti mužů a jedné ženy bylo plné nevysvětlitelných faktů, a závěry vyšetřovatelů byly více než znepokojující. Ani jeden z uprchlíků neměl vážnější zdravotní problémy, ale přesto záhadně zemřeli.

Potvrdil to i jeden z vyšetřovatelů z amerického Centra pro kontrolu nemocí v Atlantě doktor Roy Baron, který potvrdil, že: „pro jejich smrt nemáme žádné reálné vysvětlení“. Další americký doktor Michael McGee z Minnesoty celé vyšetřování shrnul takto:

„Víme s jistotou jen to, na co nezemřeli. Nikdo jim nevstřelil do hlavy kulku, nikdo je nebobodal do srdce, nespadly ze střechy, nebyli otráveni. Můžeme to vyloučit, protože jsme udělali pitvy, a ty všechny tyto možné příčiny jasně vyloučili.“ Právě doktor Michael McGee se s vyšetřováním nesmířil, a snažil se najít reálné vysvětlení na smrti laoských uprchlíků.

Měsíce vyšetřování ho přivedly k závěru, že za vším stojí tzv. syndrom náhlé a neočekávané smrti, tedy Sunds (sudden unexpected death syndrome). Právě tento syndrom zabíjí nečekaně lidi ve spánku. Co však tento syndrom způsobuje?

 
vietnam-23

Jedna skupina vědců si myslí, že jde o nějakou genetickou poruchu srdce, druhá zase, že za vším stojí špatné životní podmínky uprchlíků. Vysvětlení k nejasnému případu v Atlantě však mají i Laosani. Všichni mrtví uprchlíci totiž patřily do etnické skupiny Hmongů, a právě Hmongové v Laosu praktikují šamanské učení, jehož součástí je víra v existenci duchů a démonů.

Za smrtí laoských uprchlíků v Atlantě tak podle amerického spisovatele Johna Michaela Greer stojí velmi nebezpečný démon zvaný Dab Tsuam, tedy zlý duch, který má podobu šeredné ženy. Ta si ve snu sedne na obličej nebo hruď své oběti, aby ji znehybnila a následně udusila.

Zajímavostí je, že na tento syndrom umírají muži mezi 30. a 40. rokem života, v drtivé většině případů právě z etnické skupiny Hmongů. Proč tomu tak je, neumí dodnes vědci vysvětlit. Mohl být právě tento zlý duch hlavní příčinou smrti i laoských uprchlíků v Atlantě v roce 1981?

A jak do toho zapadá ta jedna ženská oběť, když podle Hmongů zlý duch zabíjí jen muže? Mohou se tak za dosud nevysvětleným syndromem Sunds skrývat noční můry, které zabíjejí lidi během spánku?