Screeningové metody použité ve studii se ukázaly jako spolehlivá a levná alternativa k současnému standardu používanému při testování.
Nedávná studie provedená výzkumníky z Univerzity v Michiganu a nemocnice Michigan Medicine prokázala, že testování na protilátky, dokonce i rychlé screeningové metody, jako je z krve odebrané z prstu, mohou být účinnými nástroji pro testování a mohou potvrdit předchozí infekci covid-19. Výsledky studie byly publikovány v časopise PLOS ONE.
„Po dlouhou dobu se lidé velmi obávali, že se u nemocných s mírným průběhem covid-19 nevytvářejí imunitní odpovědi,“ uvedl Charles Schuler, klinický asistent alergie a imunologie v Michigan Medicine. „To by mělo lidem dát jistotu, že testy, které mají k dispozici, nejsou jen generátory náhodných čísel. Ve skutečnosti jim dávají něco užitečného.“
Pro tuto studii výzkumníci zkoumali testy laterálního toku, při nichž se kapka krve nebo séra umístí na kousek filtračního papíru, který změní barvu a indikuje přítomnost protilátek. Analyzovali vzorky od více než 500 účastníků, z nichž 104 mělo dříve infekci covid-19 a pozitivní test PCR. Zjištění ze studie ukázala, že 2 rychlé testy souhlasily s pozitivními laboratorními výsledky v 93 a 97 % případů, a to i přes pár falešně pozitivních výsledků. To naznačuje, že rychlý screening může předvídat infekce v zásadě se stejnou přesností jako testy na protilátky prováděné v laboratoři.
„Byl jsem skutečně překvapen, jak dobře některé z těchto testů obstály, protože jde o velmi odlišný experiment,“ řekl Schuler. „Pokud máme pacienta na klinice, kde nemá laboratoř na místě, mohli bychom zjistit, zda měl covid-19 dříve, udělat to hned a s nízkými náklady.“
Tým stojící za studií plánuje pokračovat v hodnocení předmětů se zaměřením na nové nástroje. Doufají, že zodpoví více otázek týkajících se protilátek a ochrany, kterou nabízejí. „Doufáme, že se jedná o zálohu na mnoho skvělých budoucích dat,“ řekl Schuler. „I když Vám protilátky mohou nebo nemusí říct, jak funguje imunita, mohou vám říci o riziku reinfekce. To představuje funkční klinický význam, který potřebujeme znát co nejdříve.“