SVĚT KOŇSKÝCH DOSTIHŮ NENÍ PRO KAŽDÉHO, ALE URČITĚ VÁS OKOUZLÍ

SVĚT KOŇSKÝCH DOSTIHŮ NENÍ PRO KAŽDÉHO, ALE URČITĚ VÁS OKOUZLÍ 1

Dostihy, právem nazývané „sport králů“, byly vždy událostí s neopakovatelnou atmosférou. Zažít pohled na majestátnost koní, vzrušení a radost z možné výhry stále láká velké množství lidí. Pokud patříte k milovníkům koní nejen pod kapotou a láká vás takové akce, máme několik rad, jak si ho naplno užít.

Co na sebe?

Přestože dresscode není striktně stanoven, dostihy jsou rozhodně jedna z událostí, které si zaslouží slušné oblečení. Zvláště pokud máte místo v lóži. Vybrat si vhodné společenské oblečení na celý den pod sluneční oblohou může být někdy složité, netřeba z toho však dělat žádnou vědu.

Pánem postačí košile, slušné rifle nebo kalhoty, kravata není nutná. Během chladnějších dní nic nezkazíte svetrem s výstřihem do V nebo vestou. Na tenisky raději zapomeňte. Není třeba se bát barev, můžete je přenést například do ležérního motýlka.

Pro dámy jsou vhodné šaty s délkou minimálně do poloviny stehen, ideálně po kolena. Opět platí, že v barvách se meze nekladou. „A-kulicka“ střih šatů, vzdušné materiály a svěží vzory nic nepokazí. Typickým kouskem je klobouk, který je nutné volit tak, aby ladil nejen s outfitem, ale svým tvarem a velikostí lichotil tvaru hlavy. Pokud se chcete vyhnout bolavým nohám, vysoké podpatky nejsou nutností.

Co vás na dostizích čeká?

Po vstupu na závodiště je nejlepší koupit si co nejdříve program závodů. Na něm najdete seznam koní v každém kole, seznam chovatelů a jezdců. Také velmi důležité informace o jejich umístění se na předchozích závodech a předpokládané umístění.

Před závodem máte možnost prohlédnout si kondici koní, předvádějí se na speciální určeném místě. Po zhodnocení předešlých výsledků koně, jeho momentální kondice a předpokládaného umístění můžete přijít se svým tipem. Při nejhorším vám k tomu mohou dopomoci rozhovory s majiteli.

Nastává čas, kdy můžete podat svou sázku. Minimální částka bývá obvykle 1-2 eura, což záleží na konkrétním druhu sázky. Pokud se vám zadařilo, po skončení závodu a slavnostním vyhlášení vítězů si můžete vyzvednout svou výhru.

Na co myslet při sázení?

Sázení na dostihy je poměrně náročné a je zde potřebná značná dávka znalostí. Samozřejmě, dostihy si můžete užít i bez sázek, pokud to však chcete zkusit, nespoléhejte pouze na štěstí.

Nejprve je třeba si uvědomit, že kůň je důležitější než žokej. Věnujte tedy dostatečný čas přípravě, vyhledejte si informace (na internetu nebo přímo při osobním rozhovoru s majitelem) – důležitý je zdravotní stav, léčeny zranění, anatomie, výsledky na předešlých závodech. To vše hraje důležitou roli při samotném závodě. Pokud máte tu možnost, vyplatí se znát i vztah žokeje s koňmi a koňskou povahu.

Samozřejmě, i práce žokeje je podstatná. Nezapomeňte se podívat, kde se umístil v předchozích závodech. Pokud pravidelně obsazuje první příčky bez ohledu na jeho koně, lze hovořit o jeho talentu a vaší vyšší šanci na výhru.

Ať už se chystáte na dostihy na Slovensku nebo v zahraničí, či přicházíte kvůli koním, přátelům nebo možné výhře, vzrušující atmosféru si zaručeně užijete se zatajeným dechem.