V Bratislavě začnou jezdit první Elektrobusy

V Bratislavě začnou jezdit první Elektrobusy 1

V pátek začínají jezdit čtyři elektrobusu, do konce června k nim přibude dalších čtrnáct.

V ulicích Bratislavy začnou od pátku 26. ledna jezdit první čtyři elektrobusu. Cestující je budou moci vyzkoušet nejprve na linkách MHD čísel 27, 53 a 151.

Dalších 14 nakoupených Elektrobus se dostane do provozu postupně do konce června a Dopravní podnik Bratislava jejich plánuje využívat na spojích 43, 52, 65, 66, 80 a 94.

Oznámil to primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal a generální ředitel bratislavského dopravce Milan Urban.

„V pátek nasadíme čtyři elektrobusu, dva dlouhé a dva krátké. Do konce června bude jezdit všech 18 elektrobusu. Elektrobus jsou plně klimatizované, nízkoprahové, mají wifi a také nejnovější vychytávku, což je nabíječka telefonů, „přiblížil Nesrovnal.

Elektrobus považuje za převratnou novinku v bratislavské veřejné dopravě, protože jsou tiché a šetří životní prostředí.

„Je to jeden z milníků a věřím, že i tento den se zapíše do historie městské hromadné dopravy. Podíl elektrických trakcí dnes dosahuje ve ujetých kilometrech zhruba 30 procent av přepravní kapacitě jsme překročili 40 procent. Dnešním dnem prolamují i ​​tu možnost, že kde nemáme vybudované žádné trakční vedení, jsme schopni pustit takovou ekologickou bezzátěžový dopravu, „upřesnil Urban.

Elektronabíjacie stanice budou primárně ve vozovně Krasňany, ale i ve vozovně Juraje dvoru.

Urban věří, že v letních měsících bude moci dopravní podnik představit i první místo nabíjení mimo vozovny. Dopravce chce tato nabíjecí místa vybudovat na trase Elektrobus – na Kollárovo náměstí a patronce.

Nákup 18 Elektrobusů do bratislavské MHD byl financován z eurofondů. Celková suma dosáhla téměř 12,5 milionu eur, přičemž Evropská unie z toho zaplatila 8,5 milionu, ze státního rozpočtu šel jeden milion eur a 900 tisíc eur bylo vykrytých z rozpočtu města.