18 věcí, které jste nevěděli o sídle Apple Campus 2

18 věcí, které jste nevěděli o sídle Apple Campus 2 1

Apple se už příští rok začne stahovat do nového sídla, které nese jednoduchý název a futuristický design. Po architektonické stránce se Apple Campus 2 řadí mezi nejpozoruhodnější stavby, jaké kdy lidské ruky navrhli a vytvořili. Skleněný kruh uprostřed parku však nevyniká jen tím, jak vypadá, ale obklopují ho i různé jiné zajímavosti.

V procesu designování měl velký vliv i někdejší CEO Applu Steve Jobs, který v roce 2011 předložil zastupitelstvu města Cupertino jedinou vizi: Chtěl vytvořit nejlepší kancelářské prostory na světě.

Design nového sídla navrhovala firma Foster + Partners, která stojí také například za jedinečným technologickým střediskem McLarenu. Součástí týmu byl i Steve Jobs: „Neberte mě jako vašeho klienta, berte mě jako součást týmu.“

Apple Campus 2 původně neměl být kruhovou stavbou. K tomuto vzhledu se architekti dopracovali postupem času, vzniklo mnoho návrhů a mnoho prezentací. Apple dokonce plánoval stavět v úplně jiné lokalitě! Vše se změnilo v momentě, kdy se do prodeje dostal bývalý pozemek HP.

Apple Campus 2 bude sídlem pro více než 12 000 zaměstnanců.

Při stavbě byly použity největší kusy zakřiveného skla na světě. Apple jich použil více než 3 000.

Kromě hlavní budovy se v areálu nachází podzemní prezentační hala s kapacitou 1 000 lidí.

Apple myslí na přírodu. I proto bude až 80% celého areálu tvořit zeleň.

V areálu má být vysazeno až 7 000 stromů. Kromě dubů se zde mají nacházet i jabloně, švestky, třešně, olivovníky nebo meruňky.

Plody z těchto stromů používané ve výrobcích místní kavárny.

Celé sídlo bude využívat 100% obnovitelné zdroje energie. Jen v samotném areálu budou umístěny solární panely na celkové rozloze 6,5 hektaru. Panely se budou, mimo jiné, nacházet i na střechách budov.

Aby se předešlo využívání elektřiny pro klimatizaci, budova byla navržena tak, aby měla přirozený systém ventilace a nepotřebovala klimatizaci či topení až 3/4 celého roku.

Velký vliv na tento přirozený ventilační systém má i 4 300 betonových desek. Z nich jsou tvořeny podlahy a střecha. Kvůli chlazení budou mít tyto desky dutý vnitřek.

Apple bude používat recyklovanou vodu na zalévání rostlin či na chlazení energetického systému.

Apple poskytne zaměstnancům 1 000 kol pro pohyb kolem sídla. Veřejnost má také k dispozici několik kilometrů chodníků a cestiček vhodných na cyklistiku nebo běh.

V areálu se nacházejí podzemní garáže z estetických i prostorových důvodů. Celkově se zde nachází 10 980 parkovacích míst a také by zde mělo přibýt 300 nabíjecích stanic pro elektromobily. Je to náznak, že Apple skutečně pracuje na vlastním elektromobilu?

Součástí bude i wellness centrum za 70 milionů dolarů.

Kavárna v sídle má rozlohu téměř 5 600 metrů čtverečních a vejde se do ní až 2 100 lidí. Na terasy se vejde dalších 1 750 lidí a mezipatro pro 600 lidí.

V zájmu šetření životního prostředí Apple v spojitosti s Campus 2 rozšíří kapacity svých dopravních linek o 20%. Společnost tak zajistí, že až 5 000 zaměstnanců bude moci využít služeb autobusů fungujících na biopalivo nebo další alternativní zdroje.

Budovy v sídle jsou propojeny sítí tunelů.

Apple Campus 2 stojí 5 miliard dolarů.