6 proslulých mumií světa

6 proslulých mumií světa 1

Při cestování se často setkáváme tváří v tvář s historií, v některých případech doslova. Zde Vám představíme šest dávných lidí, jejichž těla byla zachována, ať už náhodně nebo záměrně, takže se s nimi i dnes můžeme setkat.  

 

Tollund Man, Jutsko, Dánsko

Zapomeňte na kryogeniku, tj. zmrazování, protože bažina je nejjistější volbou, když si chcete uchovat mladistvý vzhled. Tollund Man má dnes stejně hladkou pokožku jako v den, kdy byl uškrcen a vhozen do bažiny. Sice je samozřejmě poněkud tužší a trochu zdeformovaná, ale to se dá čekat po 2000 letech v bažině v Silkeborgu v Dánsku.   

Tollund Man představuje hlavní atrakci muzeu Silkeborg Museum. Pravděpodobně byl popraven roku 300 př. n. l. a stále s provazem kolem krku byl objeven v bažině roku 1950. Jeho tvář se všemi detaily je až hypnotická, i se strništěm na bradě.   

 

Bocksten Man, Varberg, Švédsko

Varberg leží vedle 60 km dlouhého úseku krásných bílých písečných pláží a počet jeho obyvatel se vždy v letních měsících ztrojnásobí. Temnější stránku města však představuje středověká pevnost, která se svým vynikajícím muzeem představuje hlavní atrakci Varbergu. Mezi vystavenými zajímavostmi se nachází také Bocksten Man, který byl vykopán v rašeliništi v Åkulle roku 1936. Jeho oděv ze 14. století je údajně nejlépe zachovaným středověkým oděvem v Evropě.    

 

Ginger, Londýn

Ginger je jednou z hvězd Britského muzea v Londýně. Je nejstarší a nejslavnější fosilizovanou lidskou bytostí, která žila asi před 5 tisíciletími v horním Egyptě a která leží v poloze plodu v díře v písku zrekonstruované tak, jak byl objeven. Pojmenován byl podle zbytků rozcuchaných zrzavých (ginger) vlasů, ale i jeho kůže je pozoruhodně zrzavá.   

 

Juanita, ledová panna, Arequipa, Peru

Návštěva muzea Museo Santury (oficiálně Museo de la Universidad Católica de Santa Maríain) v druhém největším městě Peru Vás přivede tváří v tvář inckým ledovým mumiím.   

Muzeum vystavuje zmrazené tělo „Juanity, ledové panny“ obětované na vrcholku Nevado Ampato před více jak 500 lety. Prohlídka se skládá z videa, prohlídky pohřebních artefaktů a z opatrného pohledu na zmrazenou mumii vystavenou v pečlivě monitorovaném proskleném mrazicím boxu. Juanita se nevystavuje v době od ledna do dubna, kdy její místo zabírá jiná dětská oběť objevená v horách kolem Arequipy. Vstup mají povolen pouze výpravy s průvodcem a celá prohlídka probíhá ohleduplným ne-morbidním způsobem.  

 

Lenin, Moskva 

Rudé náměstí je místem, kde se nachází nejznámější mumie světa, tělo V. I. Lenina. Když zemřel na silnou mrtvici 22. ledna 1924 ve věku 53 let, smuteční hosté stáli v dlouhé frontě a trpělivě čekali po celé týdny v kruté zimě, jen aby zahlédli jeho tělo. To inspirovalo Stalina, aby navrhl konzervování Leninova těla na věčné časy, a to i přes vehementní protesty vdovy i Leninovo vlastní přání být pohřben vedle své matky v Petrohradu.   

Občas ruští politici vysloví záměr vyhovět Leninovu přání a pohřbít ho v Petrohradu, obvykle to však způsobí rozruch na straně levice a zdrženlivé námitky moskevských turistických kanceláří. Zdá se, že mauzoleum s mumií je ztělesněním ruské revoluce a svatyní sovětského komunismu, takže zůstane na místě minimálně pár dalších let.   

 

Mumifikovaný mnich, Ko Samui, Thajsko  

Jedná se o další „pozoruhodně dobře zachovalé tělo“, čili o další mrtvolu. Na thajském ostrově Ko Samui v chrámu Wat Khunaram stále sedí ve svém šafránovém rouchu vážený mnich, který umřel před více jak 30 lety. Jeho tělo je však šedivé a drolí se, a na obličeji má sluneční brýle, které zakrývají prázdné oční důlky…