Zimbabwe

Zimbabwe 1

Po obtížném zhruba desetiletí se do Zimbabwe vrací stabilita a odvážní turisté začínají znovu proudit do země. Za to bývají bohatě odměněni: díky hojnosti přírodních divů, vstřícným místním lidem, úžasnému dědictví a dobrému klimatu je Zimbabwe jednou z nejpozoruhodnějších zemí Afriky.

Jejím klenotem jsou nepochybně Viktoriiny vodopády, které se nacházejí na hranici mezi Zimbabwe a sousední Zambií a jsou oficiálně největší na planetě; slyšet hluk řítící se vody představuje nezapomenutelný zážitek. Kromě úžasného přírodního představení však Zimbabwe nabízí také bohatství divokých zvířat. Od zalesněných hor v Eastern Highlands („Východní vrchovina“) až po sluncem vyprahlé travnaté plochy v NP Hwange, země je plná flóry i fauny, kam patří také Velká pětka divokých zvířat (slon, nosorožec, levhart, buvol a lev).

Zhruba 11 % povrchu Zimbabwe zabírají přírodní parky a rezervace, naleznete zde však také velká města. Nejlidnatější je metropole Harare a pak Bulawayo, které představuje působivý výběr kulturních atrakcí, barů a kvalitních restaurací. Mezi těmito dvěma městskými centry leží úžasné ruiny z doby železné nazývané Velkého Zimbabwe, které vyvracejí teorie, že v subsaharské Africe nikdy nebyla významná civilizace.

Přesto se nejedná o snadné cestování. Zatímco křehké hospodářství země je pomalu zlepšuje, stále je zde rozšířená chudoba a vláda postrádá zdroje k tomu, aby si poradila se zničující epidemií HIV; ta zde postihuje odhadem každého čtvrtého člověka. Také korupce je rozbujelá, což může leckoho odradit od cestování po této zemi. Většina Zimbabwe je však klidné místo s mírnými lidmi, kteří zoufale potřebují turistiku, která by jim pomohla vytvořit lepší budoucnost tohoto úžasného koutu Afriky.

 

Co dělat a na co se podívat