8 NEUVĚŘITELNÝCH ARCHITEKTONICKÝCH STAVEB SVĚTA

8 NEUVĚŘITELNÝCH ARCHITEKTONICKÝCH STAVEB SVĚTA 1

Díky tomu, že současná architektura postupuje mílovými kroky, přicházejí návrháři s konstrukcemi, o kterých se nám ani nesnilo. Tyto stavby se nacházejí po celém světě, přičemž byly postaveny za využití nejmodernějších stavebních technik, například pomocí 3-D tisku. Inspirované byly světem rostlin, zvířat, či zpěvačkou Beyoncé.

Sky Pool je nejnovějším bazénem v Londýně, který není určen pro lidi se slabým srdcem. Britská architektonická firma HAL se spojila s vývojáři ECOWORD Ballymore. Společně začali stavět komplex bytových domů Embassy Gardens. Nic by na tom nebylo, kdyby v něm nebyly dvě budovy propojené proskleným plaveckým bazénem. Jeho rozměry budou 28 metrů na délku, 6 metrů na šířku a 3 metry na hloubku. Bazén se bude nacházet ve výši více než 30 metrů nad úrovní ulice.

Věž inspirována křivkami těla slavné pěvecký Beyoncé. To je budova zakřiveného mrakodrapu v Austrálii. Premier Tower se nachází ve městě Melbourne, přičemž ji navrhla architektonická firma Elenberg Fraser.

Komplex budov s kancelářemi má tvar lotosového květu. Nachází se v těsné blízkosti mezinárodního letiště v Šanghaji a navrhla ji nizozemská firma MVRDV. Flower Building má více než 15.000 čtverečních metrů kancelářských prostor. Cílem budovy bylo uspokojit nejvyšší možné nároky, kladené na energetické bydlení v Číně.

Kancelářská budova v Dubaji, postavená pomocí 3D tisku, není tradičním stavebním projektem. Vyrostla ve Spojených arabských emirátech, přičemž jde o vůbec první budovu na světě vytištěnou na 3D tiskárně.

Francouzský architekt Jacques Rougerie vypracoval plány na vybudování plovoucího výzkumného centra. Tvar konstrukce napodobuje vzhled největší sladkovodní ryby – rejnoka. Tato stavba se stane domovem mezinárodní oceánografické univerzity, přičemž pojme tisíce vědců, učitelů a studentů.

Plovoucí vily v Dubaji navrhla firma Kleindienst Group. Už nyní se začínají objevovat v Zálivu. Nižší úroveň třípatrové konstrukce se nachází zcela pod vodou, přičemž poskytuje úchvatný pohled na mořský život. Všech 131 vil by mělo být dokončených do roku 2018.

Britský architekt Thomas Heatherwick navrhl 150 milionů dolarů drahý projekt, který bude středem západní části New Yorku. Věž ve tvaru koše bude vyrobena ze 250 vzájemně propojených schodišť a bude mít výšku téměř 16 pater.

Pařížská firma Marin + Trottin navrhla zajímavé obydlí, které se zúčastnilo soutěže pro inovační městské projekty v Paříži. Bytový dům bude umístěn v 13. okrsku a nabídne různé typy bydlení, od studiových bytů až po obydlí ve stylu malého zámku.