AI od DeepMind s vysokou přesností předpovídá blížící se déšť

AI od DeepMind s vysokou přesností předpovídá blížící se déšť 1

Společnost FlexMind zabývající se umělou inteligencí (AI), která nedávno vyřešila některé aktuální i letité vědecké problémy, se nyní orientovala na předpovědi počasí. Nejnovější nástroj společnosti je navržen tak, aby předpovídal blížící se srážky prostřednictvím tzv. nowcastingu. Drtivá většina meteorologů přitom zjistila, že je přesnější v počátečních testech než současné metody.

Věda o srážkách se nyní zaměřuje na předpovídání deště během 1 až 2 hodin a má význam především v oblastech, jako je pořádání venkovních akcí, letectví a nouzové plánování. Společnost DeepMind se rozhodla vyvinout nástroj pro strojové učení, který může do těchto snah vnést novou úroveň přesnosti, a to využitím vysoce přesných dat z radaru, který každých 5 minut sleduje srážky v rozlišení 1 km.

K tomu dochází pomocí generativního modelovacího přístupu, který analyzuje posledních 20 minut pozorování z radaru, a poté předpovídá příštích 90 minut. Nástroj se zaměřuje na případy středního až silného deště, které mají největší dopad na lidi a ekonomiku, a tým zjistil, že oproti současným metodám nabízí výrazné zlepšení výkonu. Testování zahrnovalo posouzení s více než 50 vyškolenými meteorology z britského UK Met Office.

Nástroj Hluboký generativní model deště od DeepMind byl hodnocen jako lepší volba v 89 % případů ve srovnání se současnými široce používanými metodami nowcastingu. DeepMind nyní plánuje stavět na těchto výsledcích zlepšením přesnosti jak u dlouhodobějších předpovědí, tak u řídkých a intenzivních dešťů. Článek popisující výzkum byl publikován v časopise Nature.