Aplikace vám oznámí příchod zemětřesení

Aplikace vám oznámí příchod zemětřesení 1

Co byste udělali, kdyby vám na mobil přišlo upozornění o blížícím se zemětřesení? Vývojáři z Kalifornské univerzity v Berkeley totiž v pátek vypustili do světa aplikaci, která by mohla v budoucnu pomoci zachránit lidské životy. Alespoň v to doufají.

Funkce služby „MyShake“, k dispozici na operačních systémech Android, jsou v současnosti jednoduché – pomocí sbírání dat do smartphonu získá co nejvíce údajů o blížícím se zemětřesení. Systém změří třes se země a porovná ho s hodnotami, rovnajícími se zemětřesení. Údaje se automaticky odešlou do místního laboratoře, které údaje vyhodnotí.

Vynálezce, Richard Allen, prozradil serveru CNN, že jeho aplikace nemůže nahradit již zavedené mechanismy pro měření otřesů, ale mohla by přispět k efektivnímu upozorňování na blížící se hrozbu. Cílem tvůrců je stažení služby co největším počtem lidí z celého světa a testování finální verze. V den vydání si ji do svých zařízení stáhli osoby ze šesti kontinentů, prim hráli uživatelé z USA. Sbírat data budou především uživatelé, ty se zaznamenají a konečná verze aplikace již bude obsahovat nasbírané údaje.

Allen myslí i na méně rozvinuté země jako Nepál či Peru – „Nemají sice pokročilou seismickou technologii, ale prodávají miliony smartphonů. Většina z nich funguje na bázi operačního systému Android „. Plánuje se však také verze na iPhone.