Asus g751J: první herní notebook na hraní her v Ultra HD

Asus g751J: první herní notebook na hraní her v Ultra HD 1

Žijeme v době Ultra HD grafiky, 4K displejů a zařízení, které takové rozlišení podporují. Nejnovější řada herních notebooků Asus Republic of Gamers (ROG) se tomuto trendu přizpůsobuje. Konkrétně Asus G751J je prvním modelem přenosného počítače, který podporuje Ultra HD rozlišení. Může se pochlubit velmi výkonným hardwarem, profesionálními službami a podporou nejlepších možných konfigurací.

My jsme tento herní notebook v ceně okolo 2.000 EUR otestovali a musíme uznat, že je postaven tak, aby splnil očekávání i toho nejnáročnějšího hráče. Zatímco seznam kladů je dlouhý, existuje i několik nevýhod, které je třeba zmínit.

Jak již bylo řečeno, 4K obsah nepředstavuje pro Asus G751J žádný problém. Tento Asus je jedním z mála přenosných počítačů, které umožňují přehrávat high-end hry v rozlišení 4K. Je ale smutné, že to nedokáže na svém vlastním displeji. Hry v rozlišení 4K si zahrajete až po připojení notebooku k televizoru nebo 4K hernímu monitoru. Na notebooku se rozběhne většina her jako například Far Cry 4, v grafice 4K však pouze při nízkých a středních detailech, což prostě nestačí.

Hrát hry je možné i na obrazovce přenosného počítače při rozlišení 1920 x 1080 (1080p) obrazových bodů. Systém G751J disponuje 17,3 palcovým IPS displejem, což znamená, že dostanete ostrý obraz, i když se díváte na obrazovku displeje pod jakýmkoli úhlem. To dělá ze hry FIFA, kterou hrají dva hráči na stejné obrazovce velkou zábavu. Vysokovýkonné GPU a RAM umožňují hrát téměř všechny hry při nejvyšších detailech.

Asus G751J přichází s matnou obrazovkou, která je speciálně určena pro hraní her. Nezáleží na tom, zda sedíte v tmavé místnosti nebo někde venku na slunci. Obraz bude vždy křišťálově čistý a přesný. To potěší zejména v případě stříleček jako Sniper Elite nebo Battlefield. Asus G751J není určen na časté přenášení, jelikož váží slušných 4,2 kg. Při navrhování G751J se společnost Asus zaměřila na jeden cíl. Nedělat kompromisy na kvalitě hraní, což mělo za následek právě nárůst hmotnosti. Stačí jeden pohled na Asus G751J a zjistíte, že tento stroj nebude určený pro příležitostné hráče. Pokud hledáte lehčí herní notebook, zkuste se poohlédnout po značce Razer nebo MSI.

Designu notebooku dominuje matná černá a leštěný kov na horním víku. Klávesnice je podsvícená podobně jako logo Asus ROG. Na zadní straně notebooku se nacházejí dva otvory pro ventilátory, otvory, které zdůrazňují agresivní design. Po otevření víka notebooku se hráči ihned potěší zvýrazněným klávesou W, A, S, D s červeným lemováním. Mezerník je na své levé straně také mírně rozšířený, takže hraní levým palcem je trochu jednodušší. Mousepad spočívá na široké opěrce rukou. Je zřejmé, že design tohoto stroje byl inspirován herními notebooky Alienware. Notebook je designově zdařilý, byť jde o design ještě z roku 2014. Klávesnice obsahuje herní tlačítka se zkratkami. Speciálním tlačítkem získáte přístup k hrám nainstalovaných v systému jako i k nejnovějším hrám dostupným ke stažení. Tlačítko Shadowplay otevírá přístup k softwarovému balíku Nvidia.

Jednou z hlavních nevýhod G751J je umístění reproduktorů. Malé reproduktory byly nešťastně zabudované přímo na spodní části notebooku, takže jejich zvuk je dost tlumený. Neříkáme, že je špatný ale v případě herního notebooku, by to mohlo být ještě lepší. Takže pro neopakovatelný zážitek, jsou herní sluchátka, v tomto případě zcela na místě.

G751J se dodává s procesorem Intel Core i7 4940 a impozantní grafikou Nvidia GeForce GTX 980m. Ale to, co opravdu omráčí je možnost pamětí RAM v kapacitách 24 nebo dokonce až 32 GB.

Chcete otevřít dvě hry v Ultra HD rozlišení a bez problémů mezi nimi přepínat? Žádný problém! Dokonce i po hodinách hraní, kdy je již teplota CPU a samotného těla notebooku vysoká, díky velkým větracím otvorům je chlazení vynikající. G751J je navržen tak, aby byla zajištěna plynulý provoz i v případě přetaktovaného GPU.

Co dodat na závěr? Asus G751J má mnoho pozitiv, které zastíní pár negativ. Obsahuje výbornou grafiku NVIDIA GeForce 980 m, bohužel bez Ultra HD monitoru. Reproduktory by mohly hrát o něco lépe a testovaný model neobsahoval ani funkci G-Sync. Po zapnutí systému a nainstalování hry, CPU automaticky zvolí ultra vysoké detaily, což je něco úžasné a co dokáží pochopit pouze hráči. Cena: 1800 €.