CO DĚLÁ MUŽE SEXY? VÝZKUM TVRDÍ, ŽE SVALY TO NEJSOU

CO DĚLÁ MUŽE SEXY? VÝZKUM TVRDÍ, ŽE SVALY TO NEJSOU 1

Svůdci žen Joeymu z Přátel stačilo říci jednu pověstnou větu „Ahoj, jak se máš?“, Aby sbalil kteroukoli krásku. V reálném životě je to o něco těžší. I na toto dilema však vědci objevili řešení. Otázka z titulku trápila odborníků z Worcesterské a Sunderlandském univerzity ve Spojeném království natolik, že se ji rozhodli prozkoumat. Zajímalo je především to, jaký má na sexuální vyzařování vliv altruismus, tedy schopnost nezištně pomáhat lidem a obětovat se pro dobro někoho jiného.

Tento mravní princip je založen na předpokladu, že pomáhající za svou snahu kromě dobrého pocitu nic nezískává. Typickými altruista jsou například dobrovolníci v nemocnicích, dobrovolní hasiči nebo aktivisté v oblasti životního prostředí.

Vědecký tým si pro výzkum vybral skupinu 202 heterosexuálně orientovaných žen různého věku. Ty dostaly do rukou dvojice fotografií neznámých mužů. Fotky z databází vybírala tříčlenná porota složená z autorů studie, která se shodla na dvanácti fyzicky nejvíce a nejméně přitažlivých pánech. Ke každé dvojici dostali účastnice výzkumu i popis hypotetické situace a vysvětlení, jak na ni zareagovali jednotliví muži z fotografií. Celkově tak hodnotili reakce mužů při 8 scénářích, kdy měl jeden z dvojice altruistické projevy, a 4 scénářích s neutrálními projevy. U každého z pánů měli pak na 5-bodové stupnici vyjádřit, do jaké míry je pro ně který muž přitažlivý z hlediska dlouhodobého vztahu a krátkodobé aférky, případně vztahu na jednu noc.

Porovnáním výsledků se zjistilo, že ženy vnímali mužů s altruistickými sklony jako mnohem atraktivnější než mužů se zištnými zájmy. Zároveň se ukázalo, že při volbě partnerů hraje nezištnost důležitou roli. Navzdory rozdílné úrovni fyzické atraktivity by si dámy jako partnera pro stálý vztah vybrali toho, který upřednostňuje potřeby jiných. Proto by ani páni bez cihliček na břiše neměly vzdávat snahu najít si partnerku, stačí když nezištně pomohou cizímu člověku a ta správná si je najde.