5 nejkrásnějších malých měst světa

5 nejkrásnějších malých měst světa 1

Když se rozhodneme pro pobyt ve městě, obvykle si vybíráme větší destinace, ale existuje také mnoho menších měst, které mají hodně co nabídnout. Časopis Monocle sestavil svůj výběr nejlepších malých měst ve světě, které podle něj nabízejí tu správnou rovnováhu mezi příležitostmi pro bohaté kulturní zážitky a tak důležitým prostorem k nadechnutí se. Zde uvádíme prvních 5 destinací na seznamu.

Lausanne, Švýcarsko

Lausanne (úvodní foto) je čtvrté největší město Švýcarska, které získalo 1. místo díky své rozmanitosti, ekologické udržitelnosti a uvolněnému stylu. Chválu sklízí díky svým půvabným ulicím a kamenným budovám s okenicemi, které vytvářejí elegantní, téměř středomořský dojem. Lausanne je mezinárodně proslulé víc, než by odpovídalo jeho proporcím, a také nabízí převážně mezinárodní prostředí. Ženevské jezero a hory jsou z města snadno dostupné a k dispozici jsou přímé vlakové spoje do Milána a Paříže.

 

Boulder, Colorado, USA  

5 nejkrásnějších malých měst světa 2

Boulder v Coloradu je 2.; leží v údolí nedaleko Skalnatých hor a těší se slunečnímu svitu asi 300 dní v roce, což je dobré po život venku. Cenu získalo díky svým restauracím a smyslu pro komunitu a pro dokonalost rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem. Díky atmosféře studentského města nabízí Boulder spoustu umění, kultury a živé hudby, a také seskupení malých nákupních enkláv, pěších stezek, parků a viktoriánských domů starých více než století. Na okraji města se nachází jeden z nejlepších otevřených parků v USA, kde na Vás čekají skvělá outdoorová dobrodružství.

 

Bergen, Norsko

5 nejkrásnějších malých měst světa 3

Bergen v Norsku je na 3. místě, za čímž částečně stojí jeho ekologická udržitelnost. Město je obklopeno krásnými horami a představuje vstupní bránu k fjordům na západním pobřeží Norska. K možnostem rekreace (kromě pěší turistiky) patří v létě potápění se v jezerech s mořskou vodou, v zimě cesty vlakem a lyžařská centra Voss a Geilo. V létě se koná přední hudební festival Bergenfest, zatímco kulturní centrum Kode a nedávno zrenovované Přírodovědecké muzeum nezklamou na kulturní frontě.

 

Hobart, Austrálie

5 nejkrásnějších malých měst světa 4

Malá metropole Tasmánie Hobart je na 4. místě. Porotci ji vybrali kvůli jejímu klidnému prostředí, přitom je zároveň centrem druhé nejlépe fungující státní ekonomiky v Austrálii. Má mírné klima a skýtá výhledy na masiv Mount Wellington, modernistická předměstí a ošlehané rybáře táhnoucí do přístavu svůj úlovek. Hobart je přístavní město, kde najdete staré hospody vedle nových barů s řemeslným pivem, muzeí, festivalů a plovoucího mola s kvalitními restauracemi.

 

Chigasaki, Japonsko

5 nejkrásnějších malých měst světa 5

Japonské Chigasaki je obklopené horami a oceánem a leží jen hodinu cesty vlakem na jih od Tokia, přitom však působí jako venkovské útočiště. Umístilo se na 5. příčce a jeho dobrá cyklistická infrastruktura přispívá k tomu, že kolo představuje nejlepší způsob dopravy do plážových center v okolí. Restaurace s mezinárodní kuchyní přitom nejsou pouze v centru, ale celé město je poseto dobrými restauracemi. Chigasaki má mírné klima a bezpečné ulice, a také je známé jako surfařská lokalita.

Další v pořadí: 

  • Bolzano, Itálie
  • Bordeaux, Francie
  • Innsbruck, Rakousko
  • Porto, Portugalsko
  • Cáchy, Německo