12 turistických atrakcí německých Cách

12 turistických atrakcí německých Cách 1

Cáchy (Aachen) jsou nejzápadnější město Německa ležící nedaleko hranic s Holandskem a Belgií a mají slavnou historii. Město, které leží v kotlině obklopené lesy poblíž pohoří Eifel a Ardeny, je odedávna známé svými léčivými termálními prameny a lázněmi. Ty jsou nejteplejší v Evropě a po celá staletí je často vyhledávala nejvyšší šlechta.

Návštěva zdejších příjemných lázní patří k hlavním aktivitám v Cáchách. K dispozici je řada balíčků pro páry hledající romantické útočiště. Královské kořeny města sahají hluboko. Ve středověku bylo město sídlem franských králů a oblíbenou pevností Karla Velikého (9. století). Dnes jsou odkazy na tohoto panovníka k vidění všude. Najdete je na řadě historických míst a patří k nim socha Karla Velikého na nám. Marktplatz, ale také pozoruhodné sbírky dobových artefaktů v městských muzeích. Město má dokonce Trasu Karla Velikého (Route Charlemagne). Oblíbená turistická trasa zahrnuje řadu významných pamětihodností v Cáchách, které jsou spojeny s tímto franským králem a římským císařem. Pozornost je věnována rovněž období od Oty I. (936 n.l.) po Ferdinanda I. (1531), kdy byly Cáchy místem korunovací 32 německých králů.

 

Katedrála v Cáchách

Katedrála Panny Marie v Cáchách (Aachener Dom), někdy nazývaná také Císařská katedrála (Kaiserdom), je jedna z prvních katedrál v Evropě na seznamu UNESCO, ale také jedna z nejstarších. Zahrnuje centrální osmistěnnou stavbu, Palatinskou kapli, vybudovanou v roce 796 n.l. jako palácový kostel Karla Velikého, a gotický kůr dokončený v roce 1414, takže katedrála uchovává mnoho jedinečných historických artefaktů. K nejvýznamnějším z nich patří svícen od Fridricha I. Barbarossy, mramorový trůn Karla Velikého a pozlacený relikviář s jeho ostatky. Katedrála je rovněž známá jako místo posledního odpočinku Karla Velikého. I když přesné místo jeho ostatků není známo, věří se, že byl pohřben v sarkofágu Proserpiny. Bohatě zdobený mramorový sarkofág můžete vidět v pokladnici katedrály (níže). Katedrála je rovněž známá řadou jedinečných bronzových skulptur, z nichž většina pochází z doby jejího založení a byla vytvořena ve slévárně Karla Velikého. Za pozornost stojí rovněž okna v ambitu, které jsou považována z a vynikající příklady poválečného německého designu. Před svojí návštěvou se můžete vydat na virtuální procházku pamětihodnosti na jejích oficiálních stránkách.

Adresa: Domhof 1, 52062 Aachen

 

Pokladnice katedrály v Cáchách

Pokladnice katedrály (Aachener Domschatzkammer) představuje nezbytnou zastávku a nachází se v komplexu katedrály. S katedrálou ji spojuje ambit a uchovává jednu z nejbohatších a nejvýznamnějších sbírek náboženského umění doby středověku. Z mnoha cenných relikvií patří k nejpozoruhodnějším řada náboženských artefaktů a pokladů ze středověku. Nejslavnější z nich je Lotharský kříž a busta Karla Velikého, které bývají vystaveny jednou za 7 let v době probíhající pouti. K dalším významným exponátům patří sarkofág Proserpiny/Persefony, v němž byl původně pohřben Karel Veliký, a také mimořádně krásná busta ze stříbra, která údajně obsahuje kus jeho lebky. K dispozici jsou různé prohlídky.

Adresa: Johannes-Paul-II-Straße, 52062 Aachen

 

Tržní náměstí v Cáchách

Tržní náměstí v Cáchách (Marktplatz nebo jen Markt) zahrnuje řadu významných turistických atrakcí. Mezi nimi vyniká stará radnice (Rathaus), která byla vybudována v roce 1350 na základech starší karolínské císařské pevnosti. Pozoruhodná stavba se může chlubit řadou fresek v korunovačním sále znázorňujících život Karla Velikého. K dalším památkám patří Katschhof na místě dvora někdejšího karolínského paláce, a také řada významných soch, včetně sochy Karla Velikého. Rušné veřejné náměstí byste měli nejlépe navštívit během tržních dnů (úterý a čtvrtek), když zde prodejci otevřou své stánky s čerstvými potravinami a místními produkty. Markt je také skvělé místo, kde můžete jen tak sedět a pozorovat lidi, pokud možno v některé z mnoha kaváren a restaurací. Trávit čas na rušném historickém náměstí je jedna z nejlepších aktivit, kterým se můžete věnovat večer v Cáchách.

Adresa: Markt, 52062 Aachen

 

Radnice města Cách 

12 turistických atrakcí německých Cách 2

Elegantní radnice (Rathaus) stojí přímo naproti katedrále a je neméně významná, pokud jde o architekturu a historii. Byla vybudována na místě původního paláce Karla Velikého a zahrnuje další staré stavby, které byly součástí náměstí, jak je starý Grashaus, jehož části je možné vidět dodnes. Stavba podobná paláci se oficiálně stala městským správním centrem v polovině 14. století. Další barokní dodatky byly připojeny v 17. a 18. staletí. K zajímavým prvkům patří série soch na severní fasádě patřící německým králům, kteří byli v Cáchách korunováni. Také se zde nachází velkolepý korunovační sál se známými Rethelovými freskami z 19. století. Vystaveny jsou rovněž kopie císařských korunních klenotů a sbírka gotického a barokního nábytku, a také mnoho historických portrétů (včetně portrétu Napoleona). K dispozici jsou komentované prohlídky, které zahrnují významné části, jako je radní sál, kuchyně a skvělý korunovační sál.

Adresa: Markt, 52062 Aachen

 

Fórum mezinárodního umění Ludwig

Mnoho skvělých prací moderního umění z celého světa je vystaveno ve Fóru mezinárodního umění Ludwig (Ludwig Forum für Internationale Kunst). Někdejší továrna na deštníky vybudovaná v roce 1928 ve stylu Bauhaus tak, aby vypadala jako vlakové nádraží, se v roce 1970 stala sídlem pozoruhodné sbírky amerického pop artu a fotorealismu. Spolu s expozicemi popisujícími vývoj evropského umění od 60. let jeho stálá expozice zahrnuje pěknou sbírku prací kubánských a současných umělců, a také díla místních umělců. K dispozici jsou prohlídky, vzdělávací programy a workshopy včetně aktivit pro děti.

Adresa: Jülicherstrasse 97-109, 52070 Aachen

 

Muzeum Couven

Couven-Museum, umístěné ve starém měšťanském domě známém jako Haus Monheim, bylo založeno v roce 1958 a může se chlubit mnoha pěknými domácími interiéry z období 1740-1840. Sbírka se zaměřuje na dekor a artefakty, které byste našli v domě horní střední třídy té doby, včetně rokoka, raného klasicismu a empíru. K nejzajímavějším částem patří přehlídky stříbra z 18. století spolu s kuchyňskými potřebami a vybavením na první výrobu čokolád v zemi. Na místě je rovněž dobře zásobený obchod, kde můžete sehnat nenákladného průvodce četnými expozicemi a přehlídkami v muzeu.

Adresa: Hühnermarkt 17, 52062 Aachen

 

Centrum Karla Velikého 

12 turistických atrakcí německých Cách 3

Centrum Karla Velikého (Centre Charlemagne), které je umístěno v jedné z novějších budov ve starém městě (Altstadt) a je známé také jako Nové městské muzeum v Cáchách (Neues Stadtmuseum Aachen), nabízí pozoruhodný pohled na historii města od počátků lidské přítomnosti v regionu. Vzhledem k  vlivu na město nepřekvapuje, že je velký důraz kladen na krále Karla Velikého samotného a na roli města coby dějiště korunovací králů. Muzeum nabízí špičkové audiovizuální přehlídky, takže představuje dobrý počáteční bod pro ty, kdo se chtějí vydat po Trase Karla Velikého. Na místě je rovněž kavárna a obchod, a po celý rok se zde konají vzdělávací programy pro děti i dospělé.

Adresa: Katschhof 1, 52062 Aachen

 

Suermondt-Ludwig-Museum

Suermondt-Ludwig-Museum bude zajímat hlavně milovníky umění a historiky. Velká galerie, která byla původně založena v roce 1877 (současný název má od 70. let 20. století) a umístěna v impozantním paláci, uchovává sbírky středověkých skulptur a ranného holandského a německého umění, včetně prací od Rembrandta van Dycka. Dále zde najdete sbírku moderního umění od německých malířů, jedinečné malby na sklo, výtvory předních zlatníků a tapiserie. Kromě toho je k vidění velká sbírka grafického umění.

Adresa: Wilhelmstraße 18, 52070 Aachen

 

Tierpark Euregiozoo – zoo v Cáchách

Na cestě z centra Cách na předměstí Kornelimünster (20 minut autem) se nachází Aachener Tierpark Euregiozoo. Leží v chráněné oblasti Drimborner Wäldchen a představuje cíl příjemného výletu pro malé i velké. V parku dnes žije asi 1700 zvířat více jak 250 různých druhů, byl otevřen v roce 1966 a od té doby představuje jednu z předních rodinných atrakcí ve městě. K mnoha živočichům, které zde můžete vidět, patří velbloudi, levharti a tropičtí ptáci, a také velký počet původních evropských druhů. Pro děti je zde zábavné dětské zoo, které zahrnuje „mazlící zoo“ a další interaktivní zážitky včetně jízd na ponících a dobrodružného hřiště. Další podobnou atrakci v okolní Cách představuje Zoo Alsdorfer Weiher (Tierpark Alsdorfer Weiher) v městečku Alsdorf, menší přehlídka převážně místních zvířat v prostředí velkého parku, který je příjemným místem k průzkumům. Totéž platí o sousedním rekreačním parku Broichbachtal. Poblíž je k dispozici zařízení na pikniky a restaurace (vstup je zdarma).

Adresa: Obere Drimbornstrasse 44, 52066 Aachen

 

Elisenbrunnen a staré termální prameny 

12 turistických atrakcí německých Cách 4

Cáchy mají dlouhou lázeňskou tradici. Záznamy naznačují, že už Římané poznali léčivé vlastnosti zdejších vod, což ovlivnilo také Karla Velikého, aby se sem nastěhoval. Na památku této historie město v roce 1827 vybudovalo krásnou lázeňskou stavbu Elisenbrunnen. Neoklasicistická budova se nachází na nám. Friedrich-Wilhelm-Platz a zahrnuje 2 picí fontány a kolonádu. Spatříte zde sérii mramorových desek, které připomínají jména některých slavných historických postav, které lázně navštívily. Patřil k nim např. car Petr Veliký nebo skladatel Georg Friedrich Händel. Dnes budova slouží pro místní akce a výstavy a za návštěvu stojí rovněž zdejší restaurace. Řada lázeňských středisek a koupališť pokračuje v tradici města a vítá hosty přicházející za léčebnými kúrami. Patří k nim honosné termální lázně Carolus Thermen.

Adresa: Friedrich-Wilhelm-Platz, 52062 Aachen

 

Mezinárodní muzeum novin

Na Tržním náměstí v Cáchách najdete rovněž Mezinárodní muzeum novin (Internationales Zeitungsmuseum). Velká sbírka více jak 200 000 novin z celého světa zahrnuje mnoho prvních vydání. Nenechte se oklamat starou fasádou muzea: přestože je umístěno v budově Haus von Aachen z 15. století, špičkové expozice a multimediální prezentace nabízejí fascinující pohled nejen na to, jako se dělají a šíří noviny, ale také, jak v průběhu staletí tvořily zprávy a zacházely s nimi. Najdete zde rovněž přehlídky spojené s novějšími médii, jako je rádio a televize, a také pozoruhodnou expozici, která se věnuje historii čtení a psaní. V sále se pravidelně konají přednášky, promítání a vzdělávací akce, a také workshopy související s médii. K dispozici je rovněž kavárna a knihovna.

Adresa: Pontstraße 13, 52062 Aachen

 

Ponttor a Marschiertor: staré městské brány

Ponttor byla vybudována ve 14. století a je to jedna ze dvou dochovaných městských bran v Cáchách (původně byly čtyři), takže určitě stojí za návštěvu. Působivá stavba připomínající hrad, kterou po celá staletí obývali vojáci, má dodnes padací mříž a machikolaci, což je otvor používaný k vrhání kamenů a dalších střel na útočníky. Druhá z bran, Marschiertor („Pochodová brána“), byla patrně dokončena o něco dříve než Ponttor a kolem roku 1300 už sloužila svému účelu. Věže se však značně liší svým vzhledem a kdysi v nich byly místnosti pro stráže, sklad zbraní a žaláře. Vstup dovnitř sice není povolen, ale určitě představují skvělé pozadí pro selfie.

Adresa: Pontwall 18, 52062 Aachen

***

12 turistických atrakcí německých Cách 5

KDE SE UBYTOVAT

Doporučujeme následující hotely umístěné v centru Cách v blízkosti hlavních atrakcí, jako je katedrála a nám. Marktplatz.

Luxusní hotely: Parkhotel Quellenhof Aachen 5* nabízí hostům klasický styling v elegantní neoklasicistické budově s výhledy na krásný park, skvělým spa (s parní lázní a saunami) a krytým vyhřívaným bazénem.

Hotely střední třídy: INNSIDE by Melia Aachen 4*, který bývá považován za nejlepší v Cáchách, je skvělou volbou pro ty, kdo hledají dobrou kvalitu, polohu v centru a střední cenovou kategorii. Kromě současného stylingu a černobílého dekoru se hotel může chlubit vynikající střešní restaurací s výhledy na město, a také pohodlnými postelemi a luxusním povlečením. Další je Novotel Aachen City 4* s dobrou polohou v centru, který má garáž na parkování, cvičebnu a dětský koutek. Oblíbený je rovněž Art Hotel Aachen Superior 4*, který kromě vynikající polohy skýtá prostorné pokoje s balkonem, restauraci, bazén a 2 sauny.

Ekonomické hotely: v čele našeho výběru nejlepších cenově dostupných hotelů v Cáchách je Haus Am Huhnerdieb Hotel, ekonomické zařízení ve stylu B&B, které se nachází v blízkosti pamětihodností a zábavy a má pohodlné postele. K dalším oblíbeným ekonomickým hotelům patří Mercure Hotel Aachen Europaplatz 4* s přátelským personálem a v blízkosti atrakcí, jako je Fórum mezinárodního umění Ludwig vzdálené 10 minut pěšky odtud. A pak je tu Ibis Aachen Marschiertor 2* nedaleko vlakového nádraží, který nabízí pohodlné tiché pokoje.