Dvě třetiny případů koronaviru ve světě prý proběhnou bez odhalení

Dvě třetiny případů koronaviru ve světě prý proběhnou bez odhalení 1

Nová zpráva od týmu WHO, který se zabývá infekčními chorobami a má základnu na Královské univerzitě v Londýně, odhaduje, že asi 2/3 případů covid-19 v celém světě proběhnou nezjištěny. Analýza říká, že globální rozšíření nového koronaviru je značně vyšší než současný objem potvrzených případů.

„Začínáme vidět více případů hlášených ze zemí a regionů mimo pevninskou Čínu, u nichž není známo, že by měly nějaké spojení s městem Wu-chan,” vysvětluje Natsuko Imai, jedna z autorek nové zprávy. „Naše analýza, která rozšiřuje a potvrzuje předchozí zveřejněné analýzy o další skupiny za pomoci objemu letů z Wu-chanu a hlášeného počtu případů covid-19, což ukazuje na důležitost dohledu na odhalování případů, za předpokladu, že země epidemii kontrolují.”

K 23. únoru 2020 existuje už více jak 78 000 potvrzených případů covid-19, z nichž naprostá většina se soustřeďuje v Číně. Předchozí studie tvrdily, že většina případů se projevuje jen mírnými symptomy. Jen malý počet potvrzených případů přejde do vážného onemocnění typu zápalu plic, což vede některé výzkumníky k myšlence, že se virus rozšířil mnohem více, než současná čísla udávají. Nová zpráva si dává za cíl prozkoumat, jak přesný je současný dohled na nemoc v zemi, ve vztahu k průměrnému objemu lidí cestujících letecky z centra epidemie v čínském Wu-chanu.

„Srovnali jsme průměrný měsíční počet lidí cestujících z Wu-chanu do významných destinací ve světě s počtem případů nákazy covid-19, které byly v zámoří zjištěny,“ říká Sangeeta Bhatia, další autorka nové zprávy. „Na základě těchto dat můžeme odhadnout počet případů, které zůstávají ve světě neodhaleny, a zjistili jsme, že přibližně 2/3 případů mohou být v tuto chvíli neodhalené. Naše zjištění bylo potvrzeno podobnými analýzami provedenými jinými výzkumnými skupinami.“

Zpráva uzavírá, že velmi pravděpodobně se už rozběhla řada neodhalených řetězců přenosu v mnoha zemích světa. Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus tuto obavu potvrdil při nedávném brífinku Světové zdravotnické organizace WHO:

I když celkový počet případů nákazy covid-19 mimo Čínu zůstává relativně malý, dělá nám starost počet případů bez jasného epidemiologického spojení, jako je nedávná cesta do Číny nebo kontakt s potvrzeným případem,“ řekl generální ředitel na brífinku 22. února.

Přestože generální ředitel prohlásil, že „se okno příležitostí obsáhnout coronavirus zužuje,“ WHO zatím nemoc neklasifikovala jako pandemii. Mimo Čínu bylo zatím povrzeno méně než 2000 případů, avšak – jak naznačuje nová zpráva – rozšíření viru může být širší, než říkají oficiální čísla.

Jennifer Nuzzo, epidemioložka z Univerzity Johnsa Hopkinse, minulý týden řekla, že rozšíření viru už představuje globální pandemii, přestože WHO to zatím nechce oficiálně přiznat. I když rozdíl mezi epidemií a pandemií je spíše slovní, na základě geografického rozšíření nemoci Nuzzo tvrdí, že terminologie nijak podstatně neovlivňuje to, jak s virem naložíme na lokální úrovni.

„Jsem názoru, že se nacházíme v raném stádiu pandemie. Myslím, že je pro nás důležité otevřeně mluvit o tom, jestli jsou možná omezení a restrikce platící pro epidemie, nebo jestli šíření pandemie zhoršujeme, protože je obavám, že odkláníme zdroje od místní úrovně.”

***

Nový český antigenní test na bázi slin vyrábí v současnosti společnost Bakter Medical.  Testy doporučují přední čeští odborníci a dle českých laboratorních výsledků mají velkou shodu s PCR testy. Testy mohou snadno provádět i osoby bez lékařského vzdělání a nevyžadují laboratorní vybavení. Jsou vhodné pro testování do firem, domovů důchodců, škol, sportovních družstev atd.. Testy lze provádět z domova před schůzkou, návštevou rodiny, odchodem do zaměstnání nebo na různé akce.

O testech se můžete dovědět více na stránkách https://www.baktermedical.cz/