10 turistických atrakcí italského Rimini

10 turistických atrakcí italského Rimini 1

Starověké sídlo Ariminum vyrostlo v místě, kde se setkávají dvě významné silnice, Via Aemilia a Via Flaminia, asi 150 km jižně od dnešních Benátek. Římská kolonie Rimini zde vznikla v roce 268 př.n.l. a rozrostla se do podoby rušného přístavu. Ke konci 19. století se z Rimini stalo oblíbené plážové letovisko. Přestože bylo město vážně poškozeno bombardováním za II. světové války, dochovalo se zde překvapivé množství římských památek. Dlouhé písčité pláže, které se táhnou severně a jižně od přístavu podél pobřeží Jadranu, jsou oblíbenou turistickou destinací známou jako Riviera del Sole. Rod Malatestů, který městu vládl od 13. století, byl velkým patronem umění a zanechal ve městě řadu krásných budov a uměleckých prací. 

 

Augustův oblouk – Arco d’Augusto

Na jižním konci Corso di Augusto, hlavní ulice v Rimini, stojí nejstarší známý římský triumfální oblouk v severní Itálii vybudovaný v roce 27 př.n.l. na památku stavby silnice Via Flaminia. Oblouk byl součástí obranných hradeb, které byly strženy ve 30. letech 20. století, a neobvyklý je svým extra širokým průchodem, takže ho nemohla zavřít brána: to naznačuje nově dosažený mír po dlouhém období válčení.  Cimbuří nahoře bylo doplněno ve středověku, kdy nahradilo korunu patrně zakončenou sochou císaře Augusta, na jehož počest byl oblouk vybudován.  

 

Tempio Malatestiano

Tempio Malatestiano (Chrám Malatestů) byl vybudován jako hrobka vládnoucího rodu Malatestů na místě staršího středověkého kostela a dokončen v raně renesančním stylu v letech 1447-1460. Fasádu navrhl architekt Leon Battista Alberti, který se inspiroval Augustovým obloukem, jedná se o první stavbu založenou na římských tradicích na samém začátku renesance. Interiér je vyzdoben freskami od Piera della Francescy znázorňujícími Sigismonda Malatesty klečícího před sv. Zikmundem Burgundským. Ukřižování od Giotta z počátku 14. století je jediné dílo tohoto autora v Rimini, i když zde žil a pracoval, a představoval významný zdroj inspirace pro riminskou uměleckou školu. Mramorové obklady 6 bočních kaplí jsou tak jemně tesané, že vypadají skoro jako monochromatické obrazy.

Adresa: Via Quattro Novembre 35, Rimini

 

Městské muzeum a Dům chirurga

Městské muzeum (Museo della Città) umístěné v bývalém jezuitském klášteře vystavuje více jak 1500 prací od pravěku do současnosti. Proslulé je především svojí sbírkou římských mozaik a sbírkou starověkých lékařských, chirurgických a lékárnických potřeb patřící k nejlepším vůbec. Muzeum je uspořádáno chronologicky a vystavuje antické sochy, keramiku, mince, výrobky ze skla a z bronzu, a také chirurgické nástroje pocházející z Domu chirurga (Domus del Chirurgo), což byl dům lékaře objevený pod nám. Piazza Ferrari. Galerie umění zahrnuje mistrovská díla riminské školy 14. století spolu s renesančním uměním, které nechali vytvořit Malatestové, včetně Piety od Belliniho a oltářního obrazu Pala od Domenica Ghirlandaia. Vedle muzea se nachází velké vykopávky Domu chirurga, které uvidíte zakryté sklem. Kromě tohoto římského domu jsou na místě vidět podější základy ve vrstvách (strata) dokládající více jak 2000 let historie Rimini.

Adresa: Via L. Tonini 1, Rimini

 

Pláže v Rimini 

10 turistických atrakcí italského Rimini 2

Kolem pobřeží Jadranu severovýchodně od starého města leží oblíbené plážové letovisko Rimini, dlouhý úsek bílého písku s mírnými vlnami a řadami lehátek zastíněných velkými slunečníky. Těm, kteří jsou zvyklí na jiný druh pláží, může italská plážová kultura připadat zvláštní, ale setkáte se s ní na téměř všech italských plážích u Jadranu i Středozemního moře. Většina lehátek se pronajímá na týden, ale naleznete zde také některé k dispozici na den nebo jen pár hodin – s výjimkou poloviny srpna, kdy jsou všechny pláže plně obsazené. Za pláží se nacházejí hotely, vily, penziony a restaurace. Přilehlé pláže Rivabella, Viserba a Torre Pedrera představují další oblíbená letoviska. Nemůžete přehlédnout ani novou atrakci pro děti, ale i dospělé, kteří se z ní mohou těšit z výhledu na město a Jadran. Rimini Ruota je obří vyhlídkové „ruské“ kolo, které se tyčí u pláže nedaleko přístavu.

Nejlepší pláže Itálie

Italia in Miniatura

Děti milují minivýlet po Itálii v tematickém zábavním parku Italia in Miniatura, protože se mohou cítit jako obři v liliputánské vesnici s 200 nejznámějšími atrakcemi Itálie ve zmenšeném měřítku. Naleznete zde Koloseum v Římě, Campo dei Miracoli se šikmou věží v Pise, hrady, slavná náměstí a dokonce přírodní divy, jako jsou hory a jezera. Dále zde najdete atrakce speciálně pro děti, jako je Science Fun Fair, Interaktivní škola řízení, věž s panoramatickými výhledy a jednokolejka.

Adresa: Via Popilia 239, Viserba di Rimini

 

Římský most Ponte di Tiberio

Ulice Corso di Augusto prochází samotným centrem starého města a pochází z římských dob: vede od Augustova oblouku přes fórum (dnes nám. Piazza Tre Martiri – úvodní foto) až k římskému mostu (Ponte di Tiberio). Stavbu mostu započal císař Augustus, ale byl dokončen v roce 20 n.l. už za vlády Tiberia. Jeho 5 oblouků se klene nad řekou Marecchia, v antice známou jako Ariminus. Je to jediný most přes řeku Marecchia, který přečkal zničení od ustupující německé armády v roce 1944.

 

Okrsek Borgo San Giuliano

Nedaleko Ponte di Tiberio se nachází okrsek Borgo San Giuliano, s kamennými ulicemi lemovanými menšími domy v pestrých barvách. Hlavní atrakcí někdejší rybářské čtvrti jsou namalované výjevy a vzory, které zdobí některé zdi. Některé jsou založeny na filmech Federica Felliniho, který se narodil a vyrůstal v Rimini, zatímco jiné znázorňují scény a události ze života rybářů. Jedná se o příjemný okrsek k procházkám, především večer a během oslav festivalu v polovině července.

 

Castel Sismondo

Do dnešního dne se dochovaly pouze centrální části hradu Sismondo, který nechal vybudovat kondotiér Sigismondo Pandolfo Malatesta v 15. století; původně byl hrad obklopen silnými obrannými hradbami a příkopem. Interiér ve zbytku stavby, která připomíná spíše pevnost a byla sídlem Malatestů, byl bohatě zdoben obklady, freskami a tapisériemi, jak ho zpodobňují soudobé obrazy dvorních scén. Jeden z nich můžete vidět v chrámu Tempio Malatestiano.

 

Pláže a lázně v Riccione

Pláže se světlým pískem jihovýchodně od Rimini představují další oblíbené zastávky na Riviera del Sole („Slunečné riviéře“). První z nich je Riccione, jedno z nejoblíbenějších rekreačních letovisek s termálními prameny v Itálii. Kousek za ním jsou malé lázně a přímořské letovisko Misano Adriano a za ním větší letovisko Cattolica. Tak jako pláže na severním pobřeží Rimini je i Cattolica od poloviny 19. století oblíbenou přímořskou destinací se širokými bulváry, obchody a hotely. Kromě dlouhé pláže nabízí výběr sportovních aktivit, jako je plavba na plachetnici, windsurfing, vodní lyžování, tenis a jízda na koni.

 

Zábavní park Fiabilandia

Když děti, které neumí italsky, přestane bavit, že nerozumí, co se kolem nich říká, vezměte je na místo, kde vládne univerzální jazyk: zábava. Park Fiabilandia má atrakce a aktivity pro děti všeho věku, s Kouzelnou vesnicí, Údolím trpaslíků, kolotočem a „bazénkem“ s plastovými míčky pro nejmenší děti. Větší děti ocení jízdu na atrakcích, zatímco vodní hrátky poskytnou dostatek zábavy pro všechny.

Adresa: Viale Gerolamo Cardano 15, Rimini

***

10 turistických atrakcí italského Rimini 3

KDE SE UBYTOVAT

V Rimini jsou dvě hlavní věcí: pláže a historické památky ve starém městě. Naštěstí si turisté nemusí vybírat „buď-anebo“, protože obojí je pěšky snadno dostupné z hotelů na severním konci dlouhé pláže. Zde uvádíme některé hotely s výborným hodnocením.

Luxusní hotely: na pláži, ale s dobrou dostupností historických lokalit a blízko nádraží, je Hotel De Londres 4*, který podává kompletní snídani v ceně (až do poledne), má střešní spa, bazén a pokoje s balkony. Vzdálen 20 minut chůze od starého města je Savoia Hotel Rimini 4*, jehož prostorné pokoje skýtají výhled na Jadran, a ještě blíže najdete dobrý výběr restaurací. Moderní i-SUITE Design Hotel 5* na pláži má prostorné pokoje, vyhřívaný bazén, spa a kryté parkování v ceně.

Akční nabídka ubytování:

Hotely střední třídy: v pěší zóně ve starém městě se nachází DuoMo Hotel 4* , dobrá volba, pokud pro Vás pláž není to nejdůležitější. Je inovativní a má moderní světlé pokoje, nabízí bohaté snídaně a nachází se na dobrém místě, pokud Vám jde o nakupování. Jen blok od pláže stojí Erbavoglio Hotel 4* se stylovými moderními pokoji a velkými balkony; k dispozici je střešní terasa, vířivka a menší bazének. Jen 5 minut pěšky od centra či vlakového nádraží a 25 minut od pláže je umístěn Hotel Card International 4* s prostornými moderními pokoji.

Akční nabídka ubytování:

Ekonomické hotely: výborná volba, pokud zde jste s rodinou a pláž+park Fiabilandia jsou pro Vás to hlavní: moderní Hotel Rubens 3* se zároveň nachází a praktickém místě, pokud jde o výběr restaurací. Na pláži severně od města nedaleko parku Italia in Miniatura (a vhodný především pro turisty, kteří přicestují autem) stihá Hotel Stella d´Oro 3* , který zahrnuje snídani v ceně a má dětské hřiště. V blízkosti plážové promenády na dobrém místě najdete Hotel Memory 3* v tichém okrsku nedaleko obchodů a restaurací.

Akční nabídka ubytování:

10 turistických atrakcí italského Rimini 4
San Leo

JEDNODENNÍ VÝLETY

Městečko San Leo

Když se vydáte z Rimini po silnici SS 258, která vede širokým údolím řeky Marecchia, budete míjet městečko Verucchio s hradem Malatestů nad sebou a s nádhernými výhledy. Ve vesnici Villa Nuova se silnice na svahu větví a strmě stoupá k San Leo. Na vrcholu symetrického kopce v nadm. výšce 583 m leží městečko San Leo s mohutným hradem s muzeem a obrazovou galerií, s románskou katedrálou z roku 1173 a s farním kostelem z 9. století. Výhledy na nedaleké San Marino, Montefeltro a údolí řeky Marecchia jsou pozoruhodné. Sem Dante umístil svoji Božskou komedii a italský spisovatel Umberto Eco nazval San Leo „nejkrásnější vesnicí v Itálii“.

 

Přístavní město Cesenatico

Cesenatico, možná nejhezčí přístav na italském pobřeží Jadranu a jedna z nejoblíbenějších destinací v okolí Rimini, leží na malém kanálu, který vytváří prostor pro kotvení lodí. Přes kanál pluje malý trajekt, takže nemusíte chodit pěšky k mostu na jeho konci. Část kanálu dnes zabírá Námořní muzeum (Museo della Marineria), plovoucí muzeum s barevnými rybářskými loděmi. Další řemeslné a námořní artefakty jsou umístěny v současné budově muzea, které se zabývá námořní historií horního a středního pobřeží Jadranu. Kolem kanálu kromě muzea naleznete také kavárny a restaurace s venkovními terasami, takže Cesenatico představuje oblíbenou zastávku na cestě z Rimini do Ravenny.

 

Město Faenza

Asi 55 km severozápadně od Rimini leží Faenza proslulá fajánsovou keramikou (majolika). Keramický průmysl zde dosáhl svého vrcholu v 15. a 16. staletí, ale nedávno zaznamenal nový nárůst zájmu. Naleznete zde minimálně 60 dílen, kde se věnují starému umění její výroby, a Mezinárodní muzeum keramiky (MIC) (Museo Internazionale delle Ceramiche) zabývající se historií a motivy keramiky. V centru Faenzy se spojují 2 dlouhá náměstí, z nichž jedno je Piazza della Libertà, kde naleznete hodinovou věž Torre dell’Orologio a krásnou fontánu z roku 1621. I když Faenzu dodnes obklopují hradby, většina původní architektury uvnitř byla zničena za II. světové války a poté bylo město přestavěno.