Facebook – cestování vesmírem je jenom hoax

Facebook - cestování vesmírem je jenom hoax 1

Zdá se, že i Facebook patří k médiím, které se snaží svou návštěvnost zvyšovat nejrůznějšími způsoby. V průběhu jen několika uplynulých dnů obletěla tuto sociální síť zpráva s “živými“ záběry z vesmíru. Společnost Mashable tento týden informuje, že některé virové stránky Facebooku neoprávněně a hlavně klamně šířily zastaralé záběry z vesmíru. Z Mezinárodní vesmírné stanice se archivní záběry používali z prostředí vesmíru jako aktuální a živé přenosy přímo nad naší planetou.

Společnost UNILAD získala více než 19 milionů zobrazení na webových stránkách s textem uvedeným v názvu “Prostor z mezinárodní vesmírné stanice! Z kterého koutu světa se právě teď na video díváte?“ Na obrázku můžete vidět dvou ruských kosmonautů, kteří reálně nesli olympijskou pochodeň pro olympiádu zimních her roku 2014. Přesněji se jednalo o vesmírný výstup v listopadu, ještě v roce 2013.

Video, zveřejněno ve středu, má momentálně, přibližně 28 milionů zhlédnutí. Údajné záběry s textem: “Pohled z vesmíru! Sledujte nás: Viral USA,“ pocházejí z výstupu do vesmíru z roku 2015. Americký astronaut Terry Virts spolu s NASA potvrdil společnosti Gizmodo, že se opravdu jedná o zastaralé záběry.

Uživatelé se v komentářích vyjadřují, že opravdu byli přesvědčeni o tom, že se jedná o skutečné živé vysílání. Avšak mnoho z nich žasne nad tím, jaké skvělé je ve vesmíru připojení na internet. Dokonce padli “obvinění“ i na samotnou vládu. Podle názorů uživatelů přinesl tento výstup jen zbytečné plýtvání státních peněz.

Na otázku BBC News, proč byly staré záběry použity jako nové, odpověděla společnost zmiňovaná organizace UNILAD. Podle jejího vyjádření šlo o jakýsi experiment, který měl otestovat schopnosti funkce přímého přenosu na Facebooku.