Jihoamerické jezero Titicaca

Jihoamerické jezero Titicaca 1

Jezero Titicaca v nadmořské výšce 3812 m je nejvýše položené splavné jezero světa, a také jedno z největších. Má rozlohu 7988 km² a nachází se na náhorní plošině altiplano mezi Peru a Bolívií. U severního břehu se zvedají hory patřící k nejvyšším v Andách. Jezero je ve skutečnosti tvořeno dvěma vodními plochami, které spojuje úzký Tiquinský průliv (Estrecho de Tiquina). Z bolivijské metropole La Paz je nejlépe dostupné menší z nich, Lago Huiñaymarca. Budete-li chtít navštívit větší z jezer, Lago Chucuito, je potřeba překročit hranice do Peru. Při návštěvě ostrovů na jezeře, které představují jeho hlavní atrakci, nezapomeňte ani na město Copacabana. Aymarové, kteří žijí na březích, považují jezero Titicaca za posvátné, a v úctě ho chovaly také starší civilizace – Tiwanaku a Inkové. Naleznete zde známé ostrovy Isla del Sol (Ostrov Slunce) a Isla de la Luna (Ostrov Měsíce), každý z nich s ruinami v různém stádiu rozpadu. Podle pověstí byl Isla del Sol místem, kde byla založena incká říše, když Manco Capac a Mama Ojllo, syn a dcera boha slunce Intiho, přišli na Zemi, aby zlepšili život obyvatel altiplana. To jim však poněkud trvá: turistika přinesla jen málo výhod a život vybojovaný v pusté krajině je pro zdejší Indiány Aymara stále tvrdý. K archeologickým nálezům stále dochází kolem jezera i v něm, ale pro cestovatele představuje hlavní atrakci krásné prostředí a nesporná síla a energie, která z něj vyzařuje. Jen málokterý z návštěvníků jezera Titicaca neodchází se silným dojmem.

Domorodé festivaly v regionu Atacama

HLAVNÍ ATRAKCE  

America Tours

Společnost America Tours běžně organizuje výlety do džungle a je v tom skutečně dobrá, ale můžete se s ní také vydat na většinu z nejznámějších vrcholů v Bolívii, jako je dobře přístupná hora Huayna Potosí, náročná Illimani nebo Pequeño Alpamayo, skvělá volba pro méně zkušené ledovcové horolezce.

 

Climbing South America

Pokud budete zdolávat vrcholy nebo podnikat pěší túry kdekoli v Jižní Americe, je pravděpodobné, že Vás budou provázet lidé z této cestovní kanceláře. Climbing South America sídlí nedaleko městečka Sorata a nabízí výstup, který Vás za 5 dní dovede na vrchol impozantní hory Illimani.

 

Kopec Cerro Calvario

Na nejvyšším místě města Copacabana se nachází Křížová cesta vybudovaná v 50. letech 20. století pro tisíce poutníků, kteří se na Velký pátek vydávají na vrchol kopce kvůli modlitbám a pokání. Pro mnoho turistů jsou tyto kamenné monumenty ideálním místem, odkud mohou obdivovat město a pozorovat západ slunce.

 

Andean Roots Eco Village – andská eko vesnice

Součástí komplexu Inca Utama Hotel & Spa 4* je malé půvabné muzeum a expozice kultury a historie regionu (úvodní foto). Venku uvidíte modely hliněných obydlí, v nichž dodnes žije mnoho Indiánů Chipaya z okolního altiplana, spolu s několika huňatými lamami. Možná nejzajímavější jsou však modely rákosových člunů (tortora), které používal cestovatel Thor Heyerdahl při svých výpravách napříč Pacifikem a Atlantikem. Původní čluny byly vytvořeny na zdejším pobřeží.  Bratři Limachi, kteří čluny vybudovali a sloužili v posádce při některých velkých plavbách, bývají často přítomni a rádi mluví s návštěvníky za částku odpovídající ceně pohlednice. Samotné modely/repliky jsou nejen technicky působivé, ale také krásné.

 

Katedrála v Copacabaně 

Jihoamerické jezero Titicaca 2

Fantastická katedrála v maurském stylu ve městě Copacabana vybudovaná v letech 1610-1619 (dříve známá jako Bazilika Panny Marie Copacabanské) je místem, kde najdete působivou sochu Panny Marie Copacabanské. Nebylo na výběr, než vybudovat kostel, protože socha, kterou vyřezal v roce 1592 domorodý sochař Francisco Yupanqui, sem přitahovala řadu poutníků hledajících zázraky.  Uvidíte-li vyzdobená auta seřazená před katedrálou, jejich majitelé čekají na požehnání svých vozů pro bezpečnou cestu! Vydejte se k bočním dveřím vlevo a zapalte svíčku za ty, na které chcete vzpomenout, a pak obdivujte křiklavou lesknoucí se výzdobu a bohatý interiér kostela samotného. Davy mladých obyvatel metropole podnikají třídenní túru z La Paz do Copacabany, aby vzdali hold sošce v nesené v procesí ozářeném svícemi na Velký pátek. Svoji návštěvu můžete zkombinovat se strmým výstupem na Cerro Calvario (Kalvárie) nad městem: pokud Vás neporazí výstup, tak výhled odtud určitě.

 

Horca del Inca – archeologická lokalita

Stavba ze 14. stol. př.n.l. nacházející se v jihovýchodní části města byla původně vybudována předinckou kulturou Chiripa jako astronomická observatoř. Původní  4-7 horizontálně položené kamenné desky zničili Španělé, kteří věřili, že se uvnitř skrývá zlato. Zbytky ruin vykazují známky vandalismu, přesto si zaslouží návštěvu, pokud chcete spojit kulturu a cvičení. Svah je strmý a značně náročný, ale výhled na jezero Titicaca Vám poskytne úlevu.

Akční nabídka ubytování: