Ford F-150 Raptor: dravý pick-up z Ameriky dobývá Čínu

Ford F-150 Raptor: dravý pick-up z Ameriky dobývá Čínu 1

Ford chce se svým F-150 pickupem dobít Čínu. Jde o první full-size pickup z Ameriky který je oficiálně dostupný v zemi. Nejde přitom jen tak o ledajaký pickup. F-150 přináší až 400 koňských sil což je na off-road závratný výkon.

Z tohoto terénního automobilu se prodává více než půl milionu kusů ročně přičemž jde o nejprodávanější vozidlo od Fordu. Kromě malé hrstky vozidel, které si našly cestu na šedý trh v Číně, byste si tu takovýto druh auta vůbec nekoupili. Tak proč by chtěl Ford prorazit právě tímto modelem, který se ve Spojených státech prodává za 50.000 USD? V Číně může být výsledná cena díky dovozním daním i o 50 procent vyšší.

Odpověď je jednoduchá: ekonomika v Číně v posledním desetiletí roste. Lidé zde prahnou po prémiových vozech amerických výrobců. Raptor, aniž by byl prémiovou značkou představuje high-end truck a při představě, že by byl dostupný v Číně se rozbuší srdce nejednoho analytika. Vozidlo disponuje reálnou schopností zdolávat jakýkoli druh terénu. Je proto velmi pravděpodobné, že americký Ford využije Raptor na zpopularizování značky. Pokud se mu to podaří a získá tak nové zákazníky, má vyhráno.

Ford Raptor nabídne 3,5-litrový twin-turbo V6 motor, který bude silnější než jeho předchůdce v podobě 6,2-litrového osmiválce o výkonu 411 koní. Nový Ford Raptor bude rychlejší a lépe ovladatelnější než ten starý, při zachování všech svých terénních schopností. Vybaven bude novou 10-stupňovou automatickou převodovkou.