Grónsko: Nuuk a Kangerlussuaq

Grónsko: Nuuk a Kangerlussuaq 1

Nuuk – vzkvétající metropole Grónska

Grónská metropole Nuuk bývá často přehlížena cestovateli, kteří touží poznávat především proslulé grónské ledovce a ledová pole. I když je pravda, že se v Nuuku nacházejí také dlouhé bytové domy a průmyslové budovy, v současnosti prochází město oživením, kdy se na různých jeho místech vynořují gurmánské restaurace, módní butiky a avantgardní architektura. Od současných staveb inspirovaných polární září až po gastronomii vysoké úrovně používající místní ingredience, Nuuk se rychle zbavuje své staré image a mění se v nadějnou severskou kulturní metropoli.

 

Obdivujte avantgardní architekturu

Mezi tradičními skandinávskými domy se štíty stojí v centru Nuuku také několik nově postavených staveb s prosklenými stěnami, které městu dávají nový čerstvý vzhled. Kulturní centrum Katuaq je architektonickým zlatým hřebem města. Fasádu budovy zakrývá vznášející se zvlněná zástěna z nazlátlého dřeva, která je architektonickou metaforou pro polární záři, zatímco masivní forma budovy má připomínat grónské pevninské ledovce.

Nová budova, v níž sídlí místní vláda, je další futuristickou stavbou pokrytou sklem a ocelí. Vedle své inovativní fasády nabízí budova parlamentu také řadu uměleckých prací. Je možné podniknout bezplatnou komentovanou prohlídku, pokud parlament zrovna nezasedá.

 

Vydejte se za uměním

Město prochází proměnou díky revitalizaci, takže venkovní plochy a kreativní prostory dnes zdobí street art a skulptury. Obdivovat práce grónských i zahraničních umělců můžete na pěší trase, kterou vytvořilo umělecké muzeum Nuuk Kuntsmuseum. Mnohá díla přitom byla inspirována grónskými pověstmi a mýty, přičemž k nejpůsobivějším pracím patří skulptura Kaassassuk  před budovou parlamentu, anebo nástěnná malba ženy s polárním medvědem na obytném bloku č. 10.

 

Nejkrásnější výhledy ve městě

Vystupte na vyhlídku v koloniálním přístavu, kde stojí socha Hanse Egedeho, prvního dánského misionáře v zemi, který se usadil ve zdejším přístavu v roce 1721. Z vyhlídky budete mít před sebou celé město: od luteránské katedrály až po nápadnou budova místní vlády, na pozadí s horskými vrcholy, které město obklopují.

Dále podél pobřeží leží tichá obytná čtvrť Myggedalen (Údolí komárů). Není zde toho příliš k vidění, co se týče atrakcí pro turisty, ale jedná se místo se skvělým výhledem na město a okolí. Když vystoupíte na kterýkoli skalnatý kopec, budete mít dobrý výhled na pestrobarevné nábřežní domy v skandinávském stylu. V létě je to nejlepší místo pro pozorování půlnočního slunce nad vodou.  

 

Nakupujte v místních buticích

Grónsko dříve vyváželo pouze ryby, ale v nedávných letech zasáhlo také do módního průmyslu díky svým progresivním návrhářkám. Místní značky, jako je Qiviut a Nuuk Couture, dnes posílají své výrobky do Dánska a v budoucnu mají v plánu se rozšířit i do zbytku Evropy.

Anita Høegh, majitelka a zakladatelka značky Qiviut, byla jedním z prvních několika, kteří objevili nejlepší způsob, jak utkat vlnu z dlouhé srsti pižmoně severního, velkého tura podobajícího se bizonovi. Dnes se její firma rozrostla v jednoho z největších producentů výrobků z vlny pižmoňů na světě. Jejich vlna je mimořádně teplá a měkká, a hlavně je 100 % legální ji vyvážet, na rozdíl od výrobků z ledních medvědů a tuleňů.

Další významná místní značka je Nuuk Couture, módní řada inspirovaná Grónskem, kterou vytvořila místní návrhářka Louise Lynge Hansen. Hansen vždy snila o vydání vlastní módní série, a nakonec se k tomu přiměla poté, co překonala rakovinu. Navštivte její butik 3900 FUTURE (Aqqusinersuaq 1-3), kde naleznete oděvy s inuitskými vzory a designem inspirovaným polární září.

 

Ochutnávka piva

Milovníci piva mohou podniknout prohlídku pivovaru Godthaab Bryghus a ochutnat zde některé z jeho nejlepších výrobků. Nejstarší a největší pivovar na ostrově vaří od roku 2006 pivo patřící k nejoblíbenějšímu v Grónsku. Hlavní sládek Jörg-Erich Sennhenn Vás provede výrobou piva od počátku do konce. V různých stádiích zde můžete ochutnat pět různých druhů piva, včetně Godthaab Classic Bâja a sladkého „šampaňského piva“ Pullartat.

 

Špičková kuchyně v grónském stylu

Kulinářská scéna Grónska se výrazně změnila s příchodem několika gurmánských restaurací do Nuuku. Dobrým příkladem je restaurace Sarfalik, která podává novou severskou kuchyni za použití přírodních produktů z Grónska. Menu předních restaurací Vám umožní ochutnat to nejlepší, od tataráku z pižmoně až po pečeného halibuta. Katuaq, hlavní restaurace v Kulturním centru, podává nové grónské pokrmy za příznivé ceny. Když budete chtít okusit to nejčerstvější z Nuuku, objednejte si obložený talíř s mořskými plody, který Vám poskytne vydatnou porci garnátů, sněžných krabů, slávek a uzených hřebenatek. Inuk Hostels s fjordy na pozadí přidává nové pojetí tradičních inuitských pokrmů, jako jsou např. miniburgery z pižmoně.

 

Zažijte polární noční život

I přes malý rozsah Nuuku je zde k dispozici dostatek osobitých barů. Pěší ulice Imaneq St je lemována nálevnami, kde se scházejí místní: nejtypičtější hospoda Takuss je vyzdobena starožitnými lyžemi a kajaky, zatímco Kristinemut je útulný bar podobající se dřevěnému srubu. Největším barem ve městě je zřejmě Daddy’s, tradiční irská hospada s kulečníkovými stoly a s taneční techno scénou o víkendech. Skyline Bar v nejvyšším patře Hotelu Hans Egede pak nabízí fantastický výhled na Nuuk.

 

Jak na to

Nuuk se nachází na jihozápadním pobřeží Grónska a přístupný je pouze letecky. Aerolinie Air Greenland létají z dánské Kodaně (6 hodin) a z islandského Keflavéku (3 hodiny) přímo do Nuuku. Letiště leží 4 km od města, odkud jezdí každou hodinu do centra autobus č. 3; jedna cesta stojí 15 DKK. Nejluxusnější hotel ve městě je Hotel Hans Egede, elegantní obchodní hotel v samém centru Nuuku jen pár kroků od několika restaurací a barů.

***

Město Kangerlussuaq 

Ve městě Kangerlussuaq, kde na vzdáleném západním obzoru leží ústí fjordu a ledovec je prakticky za dveřmi, vedou všechny cesty do vnitrozemí.  Kangerlussuaq, známý také jako Sonder Stroemfiord, byl do září 1992 americkou vojenskou základnou, dnes však znamená mnohem víc než jen letiště. Hned u něj je možné pozorovat fascinující polární divokou přírodu s šancí zahlédnout pižmoně, soby, polární lišky, sokoly, orly, havrany, a v zimě také velmi jasnou polární záři.  

Kangerlussuaq skýtá nejsnazší přístup na pevninský ledovec Grónska. K ledovci se dostanete autem, na kole, na hřbetě islandského koně nebo pěšky. Vzdálenost z Kangerlussuaq do vnitrozemí činí pouze 25 km.

 

Vstupní brána do Grónska

Místní přísloví říká, že v Kangerlussuaqu nikdy nebudete bez přítele, protože v této vstupní bráně do Grónska vždy potkáte známou tvář. Každý den přistávají v Kangerlussuaq cestovatelé, aby se vydali poznávat zemi po cestách, a odtud také míří do zbytku světa. Šťastlivci jsou lidé, kteří mohou vyměnit rušnou dopravní křižovatku za místo v kopcích, kde uslyší pouze myšlenky ve svojí hlavě.

Seznamte se se zvláštnostmi počátků města coby vojenské základy a příjemnými teplotami v létě a zjistíte, že jediné město ve vnitrozemí v Grónsku je jako hrubý diamant. Žije v něm komunita s pevnou solidaritou a kolem se táhne divočina, která bude zkouškou Vašeho odvážného ducha.

 

Grónský pevninský ledovec

Grónský ledovec je rájem pro cestovatele, kteří chtějí spatřit skutečný div světa. Je těžké dnes uvěřit, že ještě před pár desetiletími byl pro většinu lidí nepřístupným místem. Grónský pevninský ledovec se podobá tajemné tyčící se obludě a je zdrojem chladného větru vanoucího z jeho nejvyššího vrcholu do Kangerlussuaq.

Dnes je však grónský ledovec lépe dosažitelný, ačkoli zůstává výzvou, se kterou je nutné počítat. Můžete zde pozorovat, jak se okraj ledovce drolí do říčních peřejí dole, přičemž za sebou zanechává ostře ulomené hrany ledu. Nebo můžete vyzkoušet své hranice, co se chladu týče, a strávit pár nocí tábořením na ledě, zatímco Váš stan bude bičovat vítr. Možnosti objevování jsou pestré, ale jedno je univerzální: nic nepřesvědčí o moci Země tak, jako grónský ledovec. 

  •         Kangerlussuaq umožňuje dobrý přístup na grónský ledovec po nezpevněné silnici dlouhé 25 km  
  •         Kangerlussuaq a stejnojmenný fjord dlouhý 170 km, na jehož břehu leží, znamená v překladu „velký fjord“; v jeho polovině ho protíná polární kruh   
  •         Kangerlussuaq byl založen v roce 1941, kde zde byla zřízena americká letecká základna, Američané se zde zdržovali do roku 1992; Muzeum Kangerlussuaq představuje historii města coby americké základny i poté  
  •         Kangerlussuaq nabízí více jak 300 dní čistého nebe v roce, takže je jedním z nejlepších míst, kde můžete spatřit polární záři; tu je možné pozorovat od října do dubna 
  •         Kangerlussuaq má dnes přibližně 540 obyvatel