Hora Kirkjufell na Islandu

Hora Kirkjufell na Islandu 1

Kirkjufell („Kostelová hora“) je symbolem města Grundarfjörður. Díky své izolované poloze, nadmořské výšce 463 m a vyčnívání do moře je ústředním orientačním bodem pro cestovatele i pro místní. Barvy hory se mění podle ročního období, od odstínů zelené v létě až po bílou v zimě, takže pokaždé naleznete novou perspektivu majestátního vrcholu.  

Vedle hory spatříte vodopád Kirkjufellsfoss, který odvádí ledovcovou vodu z pevninského ledovce Snaefellsjokull. Trojitý vodopád není vysoký, ale představuje skvělou příležitost pro fotografování s horou v pozadí, nejlépe během temných zimních nocí, kdy na obloze tančí polární záře. Nedaleko odtud je další úžasný vodopád, Grundarfoss

 

Jak se tam dostat

Kirkjufell se nachází na poloostrově Snaefellsnes blízko města Grundarfjörður, které je vzdáleno asi 2 hodiny cesty od Reykjavíku. Na místo se dostanete, když pojedete 10 minut z Grundarfjörðuru západním směrem po trase Snaefellsnesvegur 54. Parkování je zde snadné a bezplatné.

 

Fotografování  

Projít kolem hory Kirkjufell a nepořídit si pár snímků, to snad ani nejde – určitě také nebudete moct odolat, až vrchol uvidíte. Oblíbené je fotografování ze dvou úhlů: první z nich je od vodopádu Kirkjufellsfoss na levé straně silnice, takže vodopád tvoří popředí snímku, a druhý z opačné strany hlavní silnice, kde v popředí bude menší jezero. Za klidného dne můžete pořídit fantastické záběry hory, která se symetricky odráží v jezeře – výsledky jsou úžasné. Nemluvě o dramatických efektech, které můžete vytvořit v zimním období, kdy se na obloze objevuje polární záře. Nejoblíbenější jsou výše uvedené úhly, nic Vám však nebrání hledat další, který bude zcela originální.    

 

Pěší turistická stezka

Hora Kirkjufell lemovaná pobřežím má krásnou okružní pěší stezku, a pak nabízí náročnější strmý výstup na vrchol. Pokud byste se chtěli vydat nahoru, zeptejte se v turisticko-historickém centru Saga Centre, kde Vám mohou obstarat průvodce. Na dvou místech je potřeba šplhat s lanem, což je nebezpečné, když je mokro nebo nemáte místního průvodce.

Okolní oblast je plná ptactva a mořského života, navíc v zimě byly ve fjordu spatřeny kosatky dravé. 

Město Grundarfjörður nabízí ubytování, restaurace, golfové hřiště s 9 jamkami a řadu dalších  outdoorových aktivit, jako je pěší turistika, jízda na koni, šplhání po ledu a táboření.