Lázně hammam v Marrákéši

Lázně hammam v Marrákéši 1

V Marrákéši na Vás čeká dobrodružství na každém kroku. Při procházce starou medinou Vaše oči zaplaví pestré barvy celého spektra, a také se ztratíte při snaze zorientovat se v rušných uličkách hemžících se lidmi a zvířaty. Po dni stráveném nákupy a poznáváním krásného chaotického města si jistě budete chtít odpočinout, přičemž Marrákéš k tomu nabízí svoji svoji specialitu.

K nejoblíbenějším tradičním způsobům relaxace patří návštěva marockých lázní hammam. Hammamy se v Marrákéši nacházejí v každém okrsku a pro místní představuje jejich návštěva rituál, který probíhá jednou za týden, a který stojí za to si také vyzkoušet.

 

Stručná historie lázní hammam

Historie obecních lázní sahá až do římských dob. Kdysi byly určeny výhradně pro muže, v průběhu času však zpřístupněny také ženám, a brzy se staly významnou součástí života všech. Není sice známo, kdy se Maroku objevily první lázně, ale nejstarší (a také nejlepší) lázně Hammam Mouassine v Marrákéši pocházejí z roku 1572. Čistota a hygiena jsou významnou součástí života islámských společenství, kde mycí rituály probíhají i před před modlitbami. V minulosti se kvůli chybějícím rozvodům vody v domech a spolehlivému přísunu teplé vody staly hammamy staly nutností a vítanou radostí obyvatel. Dnes slouží také jako místo pro setkávání se s přáteli.

 

Mycí procedury v lázních hammam

Hammamy jsou odděleny podle pohlaví a veřejné hammamy mají v různých dnech otevřeno pro muže a pro ženy. V soukromých hammamech, které patří hotelům nebo jsou provozovány jako živnost, však budete nejspíš jen Vy a obsluha.

Po příchodu budete uvedeni do převlékárny, abyste se svlékli do spodního prádla. Pak vejdete do komory s horkou párou společně s obsluhou, která na Vás bude lít teplou vodu a podávat Vám savon noir, speciální mycí prostředek obsahující olivový olej. Ten se pár minut nechá působit a pak Vás obsluha opláchne a vydrhne speciální rukavicí, kterou odstraní odumřelou kůži. Po exfoliaci se sami budete moct umýt mýdlem a šamponem.

 

Co si vzít s sebou

Do soukromého hammamu budete potřebovat pouze čisté oblečení, co kterého se převlečete po proceduře. Některé soukromé hammamy poskytují jednorázové spodní prádlo, ale také si můžete přinést vlastní. Pokud byste si chtěli něco obléct do samotných procedur, můžete, avšak obsluha Vám nejspíš plavky sundá během drhnutí celého těla.

Návštěva tradičního okrskového hammamu je levnější (asi 10 Dh) než soukromého hammamu, vyžaduje však, abyste si přinesli s sebou základní potřeby: misku na nabírání vody, exfoliační rukavici (kess), savon noir, vlastní šampon a další toaletní potřeby, plastovou rohož na podlahu, čisté oblečení a ručník na usušení. V okrskových hammamech není nic takového v ceně, avšak Vaše ubytovací zařízení Vám často může pomoct vše potřebné zařídit. Vydrhnout tělo si můžete sami, anebo za to zaplatit obsluze dalších 50-100 Dh (marockých dirhamů).

 

Nejlepší hammamy v Marrákéši

Marrákéš má téměř nekonečnou škálu kvalitních hammamů, které sahají od cenově dobře dostupných (kolem 20 Dh) až po velmi luxusní, kde návštěva stojí více jak 1000 Dh. Bez ohledu na to, kolik budete ochotni utratit, každý hammam Vám umožní se zúčastnit marocké tradice. Stojí za to si zvolit hammam blízko Vašeho ubytovacího zařízení, abyste si mohli užívat čerstvě nabyté svěžesti i poté, co ošetření skončí.

 

Royal Mansour

V hotelu Royal Mansour na jihozápadním okraji mediny naleznete nejluxusnější lázně a hammam v Marrákéši. Zařízení nepoužívá názvu „royal“ („královský“) nadarmo: vlastní ho sám marocký král a vytvořeno bylo podle královského paláce, takže se díky perfektním službám a špičkovým produktům budete moct cítit jako královské rodiny. Lázně ukryté mezi palmami a zahradami mají působivou bílou halu se závratně vysokým stropem a interiérem připomínajícím ptačí klec. Cestovatele s omezeným rozpočtem sice mohou odradit zdejší královské ceny (cena ošetření začíná od 1400 Dh), pokud si však budete chtít užít luxusu, zde je to pravé místo.

 

Hammam Rosa Bonheur

Jednoduchý a nenápadný Hammam Rosa Bonheur se nachází v riadu (tradičním marockém domě, které nabízejí také ubytování) a má v každém patře místnosti pro různá ošetření. Místnosti hammamu jsou vyzdobeny pestrými geometrickými dlaždicemi a tradičním štukem (tadelakt), který často najdete v marockých domech. Rezervujte si ošetření v hammamu v ceně od 250 Dh, a za další poplatek také masáž a oběd. Přestože se hammam nachází v medině podobající se labyrintu v centru Marrákéše, nemusíte se bát, že byste se ztratili: je možné si zařídit dopravu a odvoz tam a zase zpět do Vašeho ubytovacího zařízení.

 

Heritage Spa

Pokud je Vaším zájmem cenově dostupný luxus, skvělou volbu představuje Heritage Spa („Historické lázně“) v okrsku Bab Doukkala. Každá místnost pro ošetření odráží tradiční marocké řemeslné umění s nádhernými dlaždicemi a tadelaktem a nabízí použití přírodních rostlinných mycích prostředků a esenciálních olejů. Vyzkoušejte proceduru „Hammam Beldi Detox“ (290 Dh) s hloubkovou exfoliací a následným ošetřením uklidňujícím arganovým a pomerančovníkovým olejem.

 

Hammam Mouassine

Nejstarší hammam v Marrákéši Hammam Mouassine patří také k jeho nejlepším a nejautentičtějším. Funguje už od 16. století a co postrádá na stylu (nejsou to nejhezčí lázně v Marrákéši), to vynahrazuje jeho historie. Tradiční hammamy jako tento jsou především funkční a mají řadu místností s tadelaktem a s různou teplotou. Zdi jsou lemovány vodními tryskami, které stále chrlí teplou a studenou vodu do koupacích kádí. Nejsou zde žádné části pro ošetření, takže návštěvníci si obsadí svůj kus podlahy a vydrhnou se sami (nebo za to zaplatí 50-100 Dh obsluze). Hammam Mouassine je veřejný hammam, takže je potřeba si donést vlastní mycí a toaletní potřeby. Vstupné začíná od 10 Dh.

 

Okrskové hammamy

Pokud máte omezený rozpočet nebo jen chcete autentičtější zážitek, navštivte okrskový hammam. Nacházejí se v každé čtvrti města a jsou přístupné široké veřejnosti. Požádejte personál ve Vašem riadu nebo hotelového concierge, aby Vám pomohl nějaký najít. Pro usnadnění si zvolte hammam co nejblíže Vašemu ubytování, protože tyto hammamy nemají jméno ani adresu. Menší hammamy mají v různou dobu otevřeno pro muže a pro ženy.