Jak zdobit velikonoční vejce metodou dekupáže

Jak zdobit velikonoční vejce metodou dekupáže 1

Tradiční zdobení vajíček barvami je v pořádku, ale pokud chcete dát svým vajíčkům složitější vzory, dekupáž je pro Vás to pravé. Dekupáž (decoupage) je staletí stará umělecká forma, která zahrnuje lepení papíru na předměty. Je to překvapivě snadné a obnáší to méně nepořádku než použití barev. Nejlepší ze všeho je, že svá vajíčka můžete ozdobit libovolným vzorem. A když přidáte nějaké ozdoby, Vaše vejce dokonce získají kvalitu rodinné památky.

 

Co budete potřebovat

K vytvoření vajíček s dekupáží budete potřebovat prázné vaječné skořápky, obrázky vytištěná na laserové tiskárně, lepidlo na dekupáž (např. lepidlo a lak na vodní bázi Mod Podge), štětec, stuhu a řadu ozdob, jako jsou flitry, šňůrky, korálky a střapce. Obrázky by měly být vytištěny na laserové tiskárně spíše než na inkoustové tiskárně, aby inkoust nestékal.

 

Vejce vyfoukněte

Použití vyfouknutých vajec umožňuje uchovat vejce navždy. Jsou také velmi lehká, takže je můžete pověsit na strom nebo dát do věnců. Proces vyfukování vajíčka je jednoduchý. Nechejte vejce v jeho kartonové přepravce, která tvoří praktickou pracovní plochu. Začněte umístěním kousku maskovací pásky na horní část vajíčka; páska pomáhá zabránit přílišnému prasknutí vajíčka, když do něj uděláte dírku. Vezměte dlouhý špendlík a propíchněte otvor v horní části vajíčka přímo přes maskovací pásku. Pokud máte potíže s propíchnutím skořápky, poklepejte na špendlík jemně kladívkem. Udělejte asi 5 dírek na stejném místě, abyste oslabili skořápku. Zatímco vajíčko stojí v kartonu, prostrčte dřevěnou špejli skrz otvory, dokud špejle nevyjde ze spodní části vajíčka. K jednomu z otvorů přiložte brčko a druhým koncem vyfoukněte žloutek. Pokud brčko projde otvorem do vajíčka, budete do vajíčka spíše foukat bubliny, než vytlačovat obsah. Brčko držte u povrchu a žloutek a bílky při foukání snadno vyjdou. Když je vejce prázdné, dobře ho opláchněte a nechte uschnout.

 

Příprava obrázků pro dekupáž

Zdobení vajec dekupáží se může zdát obtížné kvůli zakřivenému povrchu, ale ve skutečnosti je to snadné díky dvěma důležitým trikům. Nejprve vyřízněte štěrbiny v obrázcích přibližně každých 6 mm od sebe. Štěrbiny umožňují konturovat obraz kolem křivek. Také můžete udělat dírku uprostřed kruhu, která bude odpovídat dírce vytvořené ve vejci. Poté namočte oříznutý obrázek na několik sekund do vody z vodovodu. Voda papír uvolňuje a pomáhá mu ležet naplocho na povrchu vejce.

Lepení papíru na vejce. Na vejce naneste tenkou vrstvu lepidla na dekupáž a na něj položte mokrý papír. Když budete papír vyhlazovat prsty, všimnete si, že se štěrbiny překrývají, protože sledují obrysy vajíčka. Jemně osušte přebytečnou vlhkost a přilepte papírovou utěrkou.

Přidávejte další papíry. Zatímco horní a spodní část vejce jsou pokryty kroužky, střední část by měla být ozdobena obdélníkovými kousky papíru. Opět vyřízněte do papíru štěrbiny a namočte jej do vody. Naneste na vejce další lepidlo na dekupáž a položte vlhký papír na vejce. Pokračujte po částech, dokud nebude celé vejce pokryto papírem. Pokud zjistíte mezery, nebojte se, později je můžeme zakrýt ozdobami.

Vejce natřete ochranným nátěrem. Naneste vrstvu lepidla na dekupáž na celý povrch vajíčka. Pomocí špejle držte vajíčko svisle, zatímco budete nanášet lepidlo. Nechte lepidlo zaschnout; suché bude, když bude lepidlo čiré a nelepivé na dotek.

Ozdobte vejce. Přidání ozdobných detailů, jako je šňůrka a flitry, nejen že učiní vajíčko krásnějším, ale také pomůže zakrýt mezery v obrázcích. Chcete-li provléknout stužku vejcem, umístěte špičatý konec špejle na stužku a prostrčte ji otvory ve vajíčku.

Přidejte korálky a střapce. Navlečte korálky a střapce na stužku, abyste vajíčkům dali „ocásek“. Podívejte se, co máte doma po ruce – mohou to být přívěsky, knoflíky, ozdoby atd..

I když tato tato vejce s dekupáží jsou technicky vyrobena na Velikonoce, představují skvělou dekorací po celý rok. Jako jedinečný dárek můžete vajíčka dekupovat také fotografiemi přátel, rodinných příslušníků nebo domácích mazlíčků.

Jak vyrobit velikonoční vejce Fabergé