Je luxusní Dacia oxymoron? Podle francouzského designéra ne

Je luxusní Dacia oxymoron? Podle francouzského designéra ne 1

Jeho realistická počítačová úprava posouvá levnou značku mezi prémii.

PAŘÍŽ. Ačkoliv se na začátku mnozí dívali na Dacii přes prsty, rumunské automobilce se díky dobrému poměru ceny a výkonu podařilo prosadit v Evropě. Jak ukazuje trh, roste zájem o lepší vybavené auta. V současnosti je vrcholem nabídky Dacie oplastovaná verze Stepway, za kterou si mnozí ochotně připlácí.

Jenže jak by to vypadalo, kdyby poptávka po lepší výbavě dohnal Dacii až do prémiového segmentu? S podobnou myšlenkou se pohrával francouzský grafik a designér Laurent Schmidt.

Vzal si do parády Logan druhé generace a upravil ho do zajímavé podoby, byť jen v počítači. Bez přehnaně velkých zásahů se mu podařilo vytvořit přitažlivý malý sedan, který by si s Dacií spojoval jen málokdo.

Ani původní podoba druhé generace Loganu nebyla lehkým zadáním. Tým designérského centra Renault pro střední Evropu pod vedením Geoffreyho Gardiner vytvořil solidní vypadající auto, které nebude náročné na výrobní náklady. Proto na virtuální změny Schmidt nepotřeboval velkou fantazii a spíše se zaměřil na vylepšení detailů.

Nejvýraznějším rozdílem jsou širší blatníky s většími koly a snížená výška auta, díky čemuž působí luxusní Dacia stabilnější. Jiná je přední maska, s výraznějšími LED světly. Z dveří zmizely trochu levně působící kliky, nové je i zakončení linie oken bez hrubého sloupku.

Zadní světla autor povedené úpravy příliš nezměnil, ale spojil jejich tenkým LED pásem na dveřích kufru. Ve spodní části nárazníku přibyl difuzor a dvojité koncovek výfuku.

Upravená Dacia je inspirována luxusní výbavou Renaultu Initiale Paris. Nezaostává proto ani interiér s velkou dotykovou obrazovkou. Za hnědým koženým čalouněním a detaily jako větrací otvory vidět inspiraci v Mercedesu.

Zda by se našlo dostatek zájemců o luxusní Dacii je sporné, prozatím zůstává Schmidtova představa pouze v počítači.