Hlavní turistické atrakce Barbadosu

Hlavní turistické atrakce Barbadosu 1

Maličký ostrov v Malých Antilách je perlou karibské oblasti. Pláže s měkkým pískem a tyrkysově modré moře vytvářejí dokonalé scény jako z pohlednice, ale přátelství Barbadosané jsou tím, co je pro skutečně ostrov příznačné. Barbados kolonizovali Britové, takže se zde mluví anglicky a má výrazně britskou atmosféru: očekávat můžete kriket, koňské dostihy, polo, odpolední čaje a řízení vlevo. K hlavním atrakcím Barbadosu, kromě vynikajících pláží, patří jeskyně, historické lokality, zahrady, plantáže, přírodní rezervace a řada zajímavých míst v metropoli Bridgetownu. Mnohé z oblíbených aktivit se samozřejmě točí kolem moře: k dispozici je šnorchlování, potápění, plavání, rybaření a další možnosti lodních výletů. 

 

Pláže v zálivu Carlisle Bay

K nejmalebnějším destinacím na Barbadosu patří zátoka Carlisle Bay na okraji metropole Bridgetown. Krásné světlé pláže a dlouhé úseky křišťálově čistého moře z ní činí jedno z nejlákavějších míst pro plážové radovánky. K nejlepším úsekům patří Pebble Beach, ale krásami oplývají také Brownes Beach a Bayshore Beach. Můžete se zde brodit vodou nebo plavat v klidném moři, pronajmout si stand-up paddleboard, nebo jen tak relaxovat na pláži. Pokud se vydáte na Pebble Beach za svítání, můžete spatřit, jak si závodní koně dopřávají ranní koupel v oceánu (foto níže), a přitom pozorovat východ slunce. Nad pláží najdete umývárny a sprchy. Pokud budete ubytováni v Hilton Barbados Resort 4* nebo v Radisson Aquatica Resort 4*, budete mít tuto pláž hned za dveřmi.

Akční nabídka ubytování:

Centrum metropole Bridgetown

Hlavní turistické atrakce Barbadosu 2

Metropole země Bridgetown nabízí spoustu atrakcí, ale je to také krásné místo, kde se můžete procházet, nakupovat nebo si dát jídlo. V centru se snadno vyznáte, většina pamětihodností se nachází blízko sebe a můžete si je prohlédnout pěšky. Ikonické budovy Parlamentu (foto) v neogotickém stylu a s hodinovou věží a National Heroes Square („Náměstí národních hrdinů“) jsou dvě hlavní atrakce centra města. Naproti Parlamentu se nachází most Chamberlain Bridge s výhledy na řeku Constitution River, známou spíše jako Careenage. Z mostu můžete vidět jachty zakotvené na řece a barevné budovy, které lemují ulici podél toku. Když půjdete směrem od řeky, najdete Synagogu Nidhe Israel, Katedrálu sv. Michaela a baobab starý 1000 let v Queen’s Parku. Nechejte si také nějaký čas na prohlídku historického posádkového areálu Garrison Historic Area, kde najdete Dům George Washingtona a historické tunely, strážnici a Muzeum Barbadosu.

 

Bathsheba Bay – vesnice a pláž  

Hlavní turistické atrakce Barbadosu 3

Na drsném pobřeží atlantického oceánu leží Bathsheba Bay skýtající dramatický pohled na erozní sílu oceánu. Zdejší pláž oblíbená surfaři (ale ne už tak vhodná na plavání) je poseta obrovskými skalními formacemi vytvořenými ze zbytků dávných korálových útesů utržených nelítostnými vlnami. Voda v zátoce ja mělká a příboj vytváří bílou pěnu, což vedlo k názvu Soup Bowl („mísa s polévkou“), mezinárodně známému pojmu v surfařské komunitě. Když přijedete do Bathsheba Bay, silnice klesá z vysoké planiny dolů k oceánu a vede kolem nábřeží. Vidět můžete zbytky schodiště a stavby v příboji a o něco dále najdete restauraci a prodejce různého zboží. Zastavte a jděte dolů na pláž nebo si dejte svačinu. Pokud byste si přáli alternativní místo, kde si dát něco k jídlu, pokračujte za tento úsek a do kopce k The Atlantis Hotelu 3*, kde si můžete dát jídlo v hotelové restauraci. Hned za Atlantisem najdete méně formální restauraci De Garage. Také můžete spojit návštěvu Bathsheba Bay se zastávkami v nedalekých tropických botanických zahradách Andromeda a Flower Forest.

Kde: Saint Joseph

Akční nabídka ubytování The Atlantis Hotel

.

Animal Flower Cave – pobřežní jeskyně

Na severním výběžku Barbadosu se nachází Animal Flower Cave, jedno z nejlepších míst, kam se můžete na ostrově vydat, a to nejen kvůli jeskyni, ale také dramatickým výhledům nahoře. Od února do dubna máte šanci, že z vyhlídky na útesu nad jeskyní spatříte keporkaky. Nenechte si ujít prohlídku jeskyně, která trvá pouze 15-20 minut a probíhá s průvodcem. Po krátkém schodišti sestoupíte do jedinečné jeskyně. Velké přírodní otvory tvoří okna s výhledem na oceán, zatímco jezírka vytvořená z vodní tříště působí jako zrcadlové plochy. Tyto otvory také skýtají spoustu světla a odstraňují klaustrofobický pocit, který jinak bývá v tmavých jeskyních častý. Na útesu nad jeskyní se nachází restaurace a pár prodejců zde má stánky s různými cetkami. Restaurace skýtá fantastické výhledy. Nad částí restaurace je otevřená vyhlídková terasa, oblíbená především pro pozorování velryb (keporkaků). Vyhlídková část napravo od vchodu do jeskyně odhaluje dramaticky působící pobřeží: obří vlny narážejí na zerodované útesy a vodní tříšť se rozstřikuje vysoko do vzduchu.

Pokud byste chtěli skutečně dobrodružný zážitek spojený s průzkumem jeskyní, Harrison’s Cave (níže) je tím pravým místem pro Vás, kde můžete nasadit helmu a čelní lampu a vydat se na průzkum.

 

Plantáž St. Nicholas Abbey

Jakobínský „velký dům“ v St. Nicholas Abbey byl vybudován v roce 1658 a příběhy, které se zde odehrály v průběhu staletí, jsou stejně tak zajímavé jako plantáž samotná. I přes svoje jméno to byla od začátku plantáž a nikdy neměl náboženskou funkci (abbey=opatství). Sídlo několikrát změnilo své majitele a dnes je majetkem Larryho a Anny Warren, kteří ho zakoupili v roce 2006, zrestaurovali a provozují zde cukrovou plantáž. Návštěvníci si mohou budovu prohlédnout a podívat se na starožitnosti, seznámit se s fungováním plantáže a podívat se po areálu, což obvykle zabere pár hodin. Nedaleký Cherry Tree Hill je oblíbené místo s výhledy na ostrov a na Atlantický oceán. Pokud budete mít čas, a především pokud neuvidíte místa, jako je NP Farley Hill či Welchman Hall Gully (které mají vlastní jedinečné výhledy), stojí za to se zde zastavit.

Adresa: Cherry Tree Hill, St. Peter

 

Pláž Crane Beach

Crane Beach je krásná pláž s měkkým pískem ležící v zátoce na atlantickém pobřeží, obklopená vysokými přírodními stěnami. Bílý písek s růžovým nádechem hraničí s modrým a tyrkysovým mořem, zatímco vlny v dálce se rozbíjejí o korálový útes. Pláž byla kdysi přístavištěm lodí, kde se vykládal náklad z lodí pomocí jeřábu (crane) stojícího na útesu. Jako hrad na skále nad pláží se dnes tyčí luxusní Crane Resort 4*.Pokud budete hostem resortu nebo se zde zastavíte na jídlo, na pláž se dostanete výtahem nebo po dlouhém schodišti. Veřejný přístup a parkoviště pro návštěvníky pláže najdete na opačném konci pláže na malém mysu poblíž úzké ulice. Z parkoviště u silnice můžete sejít po krátkém schodišti a dál pokračovat po kamenité stezce mezi balvany až na pláž.

Adresa: Crane Bay, Saint Philip

Akční nabídka ubytování zde

.

Barbados Wildlife Reserve – přírodní rezervace

Barbados Wildlife Reserve je skvělé místo, kde můžete spatřit některé z nejvýznamnějších živočichů Barbadosu, k nimž patří kočkodan zelený. Tyto opice můžete často vidět v interakci s jinými živočichy v rezervaci, např. jak oběžují želvy. Je to klidný park, kde se stinné stezky vinou mahagonovým lesem. Volně se zde pohybují aguti, kočkodani zelení, jeleni, suchozemské želvy a leguáni, což představuje skvělé příležitosti pro setkání zblízka a fotografování. K dalším obyvatelům patří papoušci, kajmani, mary a hadi.  Snažte se načasovat svoji návštěvu parku na 14 hod., což je doba krmení. Za parkovištěm u rezervace se nachází signální stanice Grenade Hall Forest and Signal Station; vstupné do zoo se vztahuje také na tuto atrakci.

Adresa: Farley Hill, St. Peter

 

Friday Fish Fry v Oistins 

Hlavní turistické atrakce Barbadosu 4

Pokud Vás zajímá, co dělat večer a v noci na Barbadosu, odpovědí je večerní párty s grilováním Friday Fish Fry v Oistins. Každý pátek večer můžete ochutnat místní superčerstvé ryby přímo z grilu, kdy desítky prodejců nabízejí kompletní nabídku ryb a příloh. Místní i turisté sem přicházejí za jídlem i atmosférou, přičemž piknikové stoly či plastové stolky ve stanech slouží jako provizorní restaurace. Vepředu nejblíž oceánu nabízejí prodejci bižuterii a různé cetky. Navíc je to jedna z mála bezplatných atrakcí na ostrově. Grilování začíná kolem 18 hod. a trvá dlouho do noci.

Kde: Oistins, Barbados

Pláže, slunce a festivaly: nejlepší doba pro návštěvu Barbadosu

Národní park Farley Hill

Zbytky velkého domu na Farley Hill působí jako neobjevené mayské ruiny v džungli. Jsou zarostlé stromy a liánami, takže působí dramatičtějí než když byla stavba ve své plné slávě. Budova byla patrně postavena v roce 1818 a obývána po mnoho let předtím, než se začala ve 40. letech 20. století rozpadat. Zrestaurována byla v polovině 50. let pro filmování, ale použité materiály byly hořlavé a stavbu zničil požár. V roce 1965 získala nemovitost vláda a ji proměnila v Národní park Farley Hill. Areál o rozloze 17akrů zahrnující přední zahradu a část poroslou mahoganonovými stromy za ní nabízí piknikové stoly v krásném prostředí ideálním pro odpočinek. Často zde můžete vidět kočkodany, někdy i s mladými, jak lenoší na stromech. Samotná stavba je ze všech stran oplocená, ale plot je umístěn velmi blízko, takže nabízí spoustu příležitostí nahlédnout dovnitř.

Kde: St. Peter

 

Silnice St. Lawrence Gap

St. Lawrence Gap asi 20 minut autem od Bridgetownu na jižním pobřeží se táhne pestrý úsek silnice o délce 1,3 km známý svými restauracemi a obchody. Většina aktivit zde probíhá pozdě večer a trvá až do noci. Jak večer pokračuje, místo ožívá stále více. Každý si zde přijde na své. Na západním konci, kde ulice přechází v chodník kolem oceánu, si můžete dát večeři v podnicích na nábřeží, jako je Primo s krytou částí a s venkovním patiem shlížejícím na oceán. Restaurace a další místa v centrální části St. Lawrence Gap jsou mnohem méně formální, s židličkami na straně od silnice, z nichž můžete pozorovat dění kolem.

 

Hunte’s Gardens – zahrada

Hunte’s Gardens je vyvrcholením vize zahradníka Anthony Hunta a roků práce na tomto mistrovském díle. Zahrada umístěná v rokli ve vnitrozemí ostrova je vytvořena terasovitých svazích se schody a stezkami klikatícími se bujně zeleným areálem. Stinné části i otevřené slunečné úseky představují výběr druhů, od obřích palem až po vzácné exotické rostliny. Častými návštěvníky zahrady jsou také ptáci a zvířata. Můžete přijít i se svým, domácím mazlíčkem, ale musí být na vodítku.

Adresa: Hwy 3A, Coffee Gully, Saint Joseph

 

Harrison’s Cave – jeskyně

Pokud budete mít dost horka a stálého slunce na Barbadosu a zatoužíte po klidnějším temnějším místě, pak zamiřte pod zem do jeskyně Harrison’s Cave. Jeskyně umožňuje přístup téměř všem, protože největší úsilí, které musíte vynaložit, je nastoupit do vláčku. Jeskyně je slabě osvětlená, ale větší stalagmity a stalaktity jsou zvýrazněny speciálními světly. K nejzajímavějším prvkům patří průtokové kameny, tichá jezírka a tekoucí bystřina. Pokud byste zatoužili po větším dobrodružství a chtěli se vydat hlouběji do jeskyně, komentované ekologické prohlídky probíhají dvakrát denně.

Kde: Welchman Hall, St. Thomas

 

Zahrada Welchman Hall Gully

Prostředí zelené tropické zahrady Welchman Hall Gully a její přírodní dojem jsou tím, co ji odlišuje od mnoha jiných zahrad na ostrově. Leží na zbytcích série zřícených jeskyní a nabízí širokou stezku (vhodnou i pro vozíčkáře) obklopenou stromy. K nejviditelnějším atrakcím patří obří bambusy, kvetoucí rostliny, pěkné jezírko a hřiště pro kočkodany, kde je často můžete spatřit ráno, když jsou krmeni. V zahradě se nacházejí také ohrožené rostliny a zvířata a pár druhů rostlin vyskytujících se pouze na Barbadosu. Dlouhé schodiště poblíž vchodu vede na vyvýšené místo v zahradě, s krásnými výhledy na bujně zelený svah a dále na oceán. Díky krytému přístřešku a lavičkám se jedná o příjemné místo k odpočinku po prohlídce zahrady.

Adresa: Welchman Hall, Saint Thomas

Hlavní turistické atrakce Barbadosu 5

Pláž Bottom Bay

Bottom Bay na atlantické straně Barbadosu je odlehlá pláž se zlatavým pískem, kam se dostanete po dlouhém schodišti a zastíněná vysokými palmami. Na obou koncích pláž lemují skalní stěny a azurově modré moře sahá ke korálovému útesu, zatímco tmavě modré moře se táhne až k horizontu. Navíc je dost pravděpodobné, že toto krásné místo budete mít jen sami pro sebe. I když nebudete chtít trávit čas na pláži, zátoku můžete vidět z vyhlídky na jihu. Rovný úsek skýtá výhledy na Bottom Bay Beach, oceán a další pláž v opačném směru.

 

Richard Haynes Boardwalk – vyhlídkový chodník

Dřevěný chodník dlouhý 1,6 km vedoucí kolem Hastings Rocks spojuje řetězec krásných pláží včetně oblíbené Accra Beach. Jedná se o příjemné místo k procházkám, ale také si zde můžete zaplavat nebo si dát dobré jídlo. Naleznete zde Tapas Restaurant a Naru Restaurant, dvě nejlepší restaurace v Hastingsu s fantastickou polohou s výhledem na oceán a pláž.

Accra Beach Hotel & Spa 4* – akční nabídka ubytování zde

.

Botanická zahrada Andromeda

Chodníky z barevných cihel, nášlapné kameny a travnaté stezky se vinou krásnou botanickou zahradou na svahu kopce. Tropické rostliny z celého světa jsou uspořádány v různých zónách a vytvářejí malé, intimně působící úseky. K hlavním atrakcím patří palmy, rododendrony a slavný obří vousatý fíkovník. Tyto stromy kdysi pokrývaly celý ostrov a inspirovaly portugalské námořníky, kteří ostrov pojmenovali „Barbados“, což znamená „vousáč“. Z nejvyšší úrovně zahrady uvidíte až na oceán. Pamatujte však na to, že stezky zde jsou nerovné a v některých případech strmé, takže nejsou přístupné návštěvníkům se zhoršenou pohyblivostí. Botanická zahrada Andromeda používá pouze organické postupy a účastní se výzkumu organizovaného University of the West Indies.

Adresa: Highway 3, Bathsheba

 

Sunbury Plantation Great House

Sunbury Plantation nabízí pohled na život raných osadníků. Plantážnické sídlo vybudoval přibližně v roce 1660 Matthew Chapman a dnes je zde umístěno muzeum s dobovými kusy, včetně krásného nábytku z mahagonového dřeva a sbírky kočárů kdysi tažených koňmi. Návštěvníci si mohou místnosti prohlédnout při komentované prohlídce. Areál plantáže nedávno prošel rozsáhlou renovací. Příjezdová cesta a prostor pro parkování jsou vytvořeny z cihel starých 200 let, zahrady byly zrekonstruovány, zatímco historické artefakty jsou rozesety v hlavní budově.

Adresa: 6 Cross Road, Saint Philip

 

Botanická zahrada Flower Forest

Flower Forest („Květinový les“) je krásné překvapení v kopcích centrálního Barbadosu. Stezky jsou lemovány barevně kvetoucími rostlinami a stromy a stinné lavičky skýtají místo pro odpočinek a relaxaci. V lese o rozloze 53 akrů vždy něco kvete. Vyvýšená místa skýtají krásné výhledy na bujně zelený svah kopce a dále až k oceánu. Silnice vedoucí k Flower Forest je úzká a kopcovitá, ale zpevněná a méně děsivá, než na první pohled může zdát.

Adresa: Richmond Plantation, Saint Thomas

 

Mořský park a Muzeum Folkestone

Hned za městečkem Holetown se nachází Mořský park a muzeum Folkestone (Folkestone Marine Park & Museum), víceúčelový park, kam se návštěvníci mohou vydat šnorchlovat, potápět nebo si užívat pláže a hřiště. Mořský park je proslulý především díky vraku Stavronikita, účelově potopené lodi spočívající v hloubce 37 m asi 800 m od břehu. Představuje oblíbené místo pro zkušené potápěče a místní prodejny potápěčských potřeb Vám pomohou zařídit lodní výlet. Pokud se potápění nevěnujete, stačí vzít šnorchl a pádlovat na člunu kolem pobřežního korálového útesu, kde se podíváte na místní podmořský život. Voda zde obvykle bývá klidná, takže se jedná o oblíbené místo pro paddleboarding a plavbu na kajaku. Na břehu v parku najdete dětské hřiště, tenisové kurty, piknikové stoly a nábřežní dřevěný chodník. Na místě najdete rovněž Muzeum Folkestone s expozicemi a akváriem.

Kde: Holetown, St. James Parish

***

Hlavní turistické atrakce Barbadosu 6

Prohlédněte si Barbados autem nebo při organizovaném výletě

Barbados je sice dlouhý jen 34 km a široký 22,5 km, ale silnice mohou být pomalé, přičemž průzkum ostrova vyžaduje čas. Některé atrakce leží nedaleko od sebe, takže si je snadno můžete prohlédnout najednou. Je dobré si obstarat turistickou mapu Barbadosu s vyznačenými atrakcemi předtím, než vyrazíte.

Pobřežní jeskyně Animal Flower Cave se nachází na odlehlém severním výběžku ostrova. Když odtud zamíříte na jih, najdete první skupinu atrakcí: St. Nicholas Abbey, Cherry Tree Hill, rezervaci Barbados Wildlife Refuge a NP Farley Hill. Druhá skupina o něco dále na jih zahrnuje Bathsheba Bay, Botanickou zahradu Andromeda, Hunte’s Gardens, Welchman Hall Gully, Flower Forest a Harrison’s Cave. Když budete pokračovat na jih, na jihovýchodním pobřeží naleznete pozoruhodné pláže Bottom Bay Beach a Crane Beach. Na západní straně ostrova najdete pobřeží Karibského moře s nekonečným řetězcem dokonalých pláží a klidného moře ideálního na plavání. Leží zde také Holetown, luxusní komunita, kde najdete možnosti nakupování a restaurace.

Další možnost, jak navštívit některé z atrakcí Barbadosu, je při organizovaném výletě „To nejlepší z Barbadosu“.  Jedná se o 7hodinový výlet zahrnující některé z hlavních atrakcí, jako je Bathsheba Bay, Welchman Hall Gully a Harrison’s Cave, a nabízející příležitost si zaplavat s mořskými želvami. Kratší a klidnější je 5hodinový výlet, který Vás zavede k některým klíčovým atrakcím, a také budete mít trochu času na pláži. Tyto dva výlety jsou skvělé možnosti pro cestovatele s omezeným časem.

Akční nabídka ubytování zde