Korkové dlaždice – přírodní podlaha pro váš domov

Korkové dlaždice - přírodní podlaha pro váš domov 1

Možná přemýšlíte nad novou podlahou do vašeho interiéru, ale zároveň toužíte po přírodním materiálu. Podlaha však nemusí být pouze ze dřeva, které vás jistě napadne jako první. Korková podlaha se vyrábí z kůry dubu korkového. Nejvýznamnější vlastností korku je právě jeho schopnost izolace, proto se z něho vyrábí zejména zátky, ale také třeba peněženky či právě zmiňované podlahy. Své využití najde jak v obývacím pokoji, tak i v ložnici či pracovně. Při správném ošetření olejem, voskem nebo lakem, lze podlahu využít také v kuchyni i jídelně. Vybírat můžete z různých odstínů. Korkové podlahy navíc díky dalšímu zpracování nezatěžují přírodní prostředí. 

Korkové dlaždice - přírodní podlaha pro váš domov 2

Vlastnosti podlahy

  • Pružnost – ve srovnání s ostatními materiály je korková podlaha velmi pružná, což prospívá zejména našim kloubům
  • Dobré tepelně-izolační vlastnosti – podlaha nestudí na chodidla a dokonce je dokázáno, že pokládkou této podlahy stoupne teplota v místnosti až o 1,5 °C
  • Obrovská životnosti – při správném ošetření vydrží až neuvěřitelných 40 let
  • Ekologická podlaha- jak již bylo zmíněno, jde o podlahu vyrobenou z přírodního materiálu, tudíž i její případná recyklace, není nijak obtížná
  • Odolává vlhkosti – tím samozřejmě myslíme mírné vlhkosti. Nemusíte se tak bát, použít korek jako podlahu pro vaši kuchyň či jídelnu
  • Minimální nabídka dekorů – jediné negativum lze najít v tom, že korkové podlahy nemají velký výběr dekorů. Nenajdeme u nich tedy motivy imitující dřevo či kamene. Jde však o přírodní materiál, který váš domov taktéž zútulní.

Plovoucí korkové podlahy

Pokládají se obvykle stejným způsobem jako plovoucí podlaha. Nelepí se, pouze se prostřednictvím zámků skládají k sobě. Lze je použít i pro případ podlahového vytápění. Jsou levnější než ostatní varianty, avšak jejich povrch není nijak ošetřen. Je tedy nutné, počítat s následným voskováním či olejováním. 

Korkové dlaždice

Další variantou jsou korkové dlaždice, které obvykle mají rozměr 30 X 30 cm. Liší se taktéž různou tloušťkou, přičemž platí, že čím silnější tím kvalitnější. Oproti plovoucím podlahám mají tu výhodu, že je lze snadno uříznout podél nábytku či topení. Lepí se speciálním lepidlem na předem upravený rovný povrch. Jednotlivé dlaždice pokládejte co nejvíce k sobě, minimalizují se tak případné spáry. Podlahy jsou navíc odolné vůči bakteriím a plísním. 

Korkové dlaždice - přírodní podlaha pro váš domov 3

Přední výrobce Wicanders

Světoznámá španělská firma Wicanders se na výrobu podlah z korku zaměřuje již od roku 1868. Jejich použití však nemusí být nutně jen v domácnosti. Plovoucí korkové podlahy jsou natolik odolné, že zvládnout dokonce i průmyslové či komerční prostory. Každá z kolekcí má proto jiné využití.Tyto podlahy jsou určeny jak do bytových, tak do komerčních prostorů s nižší zátěžovou třídou. Jsou ošetřovány vysoce odolnými keramickými laky.

Navštivte Svět podlah společnosti Supellex, kde si jistě vyberete tu správnou podlahu pro váš domov.