FDA a CDC pozastavují vakcínu od Johnson & Johnson

FDA a CDC pozastavují vakcínu od Johnson & Johnson 1

Americké federální agentury doporučí státům pozastavit podávání jednorázového produktu od Johnson & Johnson zatímco vyšetřují riziko vzácné poruchy srážení krve.

Americké úřady FDA a CDC mají v úmyslu zastavit podávání vakcíny Janssen Pharmaceuticals proti covid-19 na federálních očkovacích místech zatímco vyšetřují 6 případů vzácné poruchy srážení krve souvisejících s vakcínou.

Federální agentury oznámily rozhodnutí o okamžitém pozastavení jednodávkové vakcíny s adenovirem Ad26.COV2.S. a přitom doporučily státům, které tuto vakcínu používají, aby zvážily totéž. Důvodem je, že u 6 žen ve věku 18-48 let byla zaznamenána trombóza v mozku, což je extrémně vzácná porucha spojená se srážením krve, a to 6–16 dní po očkování. Z toho 1 žena zemřela a druhá je hospitalizována v kritickém stavu.

Výzkumníci z FDA a CDC mají v úmyslu spolupracovat při posouzení možných vazeb mezi vakcínou Janssen a trombózou mozkových žil, aby bylo možné zjistit, zda by povolení pro nouzové použití (EUA) mělo zůstat tak, jak je, nebo by mělo být omezeno. FDA ve svém prohlášení sdíleném na Twitteru zopakovala význam pauzy na neurčito během prošetřování záležitosti:

„Je důležité zajistit, aby si komunita poskytovatelů zdravotní péče byla vědoma potenciálu těchto nežádoucích účinků a mohla plánovat podle jedinečné léčby vyžadované u tohoto typu krevní sraženiny.“

Podle The New York Times uspořádá Poradní výbor pro imunizační postupy (ACIP) od CDC k této záležitosti mimořádnou schůzku. Podle CDC dosud dostalo vakcínu Janssen více než 6 mil. lidí v USA a dalších 9 mil. dávek bylo odesláno do různých států. Ve srovnání s tím společnosti Pfizer-BioNTech a Moderna dodávají do USA týdně 23 mil. dávek svých dvoudávkových mRNA vakcín, což představuje významnou většinu vakcín v USA. U žádného z těchto produktů se neobjevily žádné větší obavy o bezpečnost. Minulý měsíc Bidenova administrativa navíc oznámila pořízení dalších 100 mil. dávek Ad26.COV2.S od společnosti Janssen, které budou dodány ve druhé polovině roku 2021.

Na začátku dubna Janssen oznámil zpoždění ve výrobě ve svém závodě v Baltimoru kvůli neúmyslné závadě při míchání složek vakcíny. Chyba vedla ke ztrátě až 15 milionů dávek.

Antigenní testy Saligen