Koronavirus – co o něm zatím víme

Koronavirus – co o něm zatím víme 1

S počátkem roku 2020 se z Číny se začal šířit dosud neznámý virus. Mnoho lidí na Západě, kteří vyrostli na apokalyptických filmech, se hned vrhlo k sociálním médiím a začalo předpovídat konec světa. Co však skutečně víme o neznámém viru? A jak nebezpečná je hrozící epidemie?

 

Co je to koronavirus?

Název „koronavirus“ odkazuje na obecný rod virů. Dva první koronaviry přenosné na lidi byly objeveny už v polovině 20. století a podle všeho způsobovaly pouze velký počet běžného nachlazení. Nový virus je sedmý koronavirus v pořadí zjištěný u lidí, který byl označen jako 2019-nCoV ( 2019 novel coronavirus).

 

Proč představuje problém?

Přestože jsou některé koronaviry pro většinu lidí relativně neškodné, celosvětově k nejvíce nebezpečným patřily v nedávných letech epidemie, které měly na svědomí jiné koronaviry: SARS a MERS. Propuknutí SARS v roce 2003 započalo v Číně, kde virus nejprve přešel na lidi ze stromových cibetek. Celkem bylo potvrzeno přes 8000 případů a 774 potvrzených úmrtí, to znamená míru úmrtnosti 9,7 %. Koronavirus MERS byl poprve objeven na konci roku 2012 a nejvíce se rozšířil v letech 2012-2015 v Saudské Arábii. Zatím je potvrzených přes 1200 případů a téměř 400 úmrtí, což znamená, že virus má markantní úmrtnost téměř 40%.

 

Odkud se virus 2019-nCoV vzal?

Virus bývá v současnost neformálně označován také jako wuchanský koronavirus, což ukazuje na místo jeho původu ve městě Wu-chan v Číně. První objevení a vlna případů přišla v prosinci 2019. Tyto případy se vyskytovaly v okolí lidí kolem tržnice Chua-nan, a nejprve byly označovány za „nemoc neznámého původu podobnou zápalu plic“.

 

Jaké jsou příznaky?

Světová zdravotnická organizace (WHO) říká, že první příznaky bývají zvýšená teplota a dýchací potíže. Začátky zatím nejsou příliš probádané, ale obnášejí určité období bez symptomů, které může trvat 2- 14 dnů. Podobnost s příznaky chřipky představuje značný problém, protože nemoc přichází uprostřed zimního chřipkového období na severní polokouli.

 

Jak se šíří? Je smrtelný?

K 21. lednu 2020 bylo více jak 400 potvrzených případů a 9 úmrtí. Někteří vědci však říkají, že tato čísla jsou dramatické podhodnocení stavu, jak je virus rozšířený: může to být až 2000 případů. Zatím to vypadá, že virus není tak smrtelný jako MERS nebo dokonce SARS, ale ještě je příliš brzy, abychom mohli říct, jak se virus bude chovat a šířit po světě.

 

Kde všude se už rozšířil?

Oficiálně potvrzené jsou případy v Číně, Thajsku, Japonsku, Jižní Koreji a v USA. Není jasné, jak se virus přenáší z člověka na člověka, ale podle předchozích zkušeností s koronaviry by se měl přenášet podobně jako chřipka. To znamená, že je potřeba základní ochrana, jako je pravidelné mytí rukou; zakrývání úst při kýchání by mělo být samozřejmostí.

 

Existuje vakcína? Hrozí mi nebezpečí?

V nejbližší době zřejmě nevznikne žádná účinná vakcína, bude to vyžadovat delší čas, takže nejlepší řešení v současné době jsou ochranná opatření. Propuknutí SARS po roce 2000 nabízí jediný příklad, jak zvládat akutní globální virové ohrožení v moderní době. V tomto případě virus do roku 2004 záhadně zeslábl, přičemž mnoho odborníků ukazuje na efektivní karanténu a screeningové metody, které pomohly omezit přenos. Virus je příliš nový, takže nemůžeme zcela odhadnout, nakolik je nebezpečný, všem zdravým dospělým jedincům se však v každém případě doporučuje dodržovat základní hygienu.

*

Rychlý test antigenu ZandCell COVID-19 s vysokou přesností rychle a kvalitně detekuje těžký akutní respirační syndrom koronaviru 2 (SARS-CoV-2).

Bakter Medical uvádí na trh rychlou, spolehlivou a cenově dostupnou soupravu pro rychlé testování antigenu na bázi slin COVID-19. Testovací souprava je k rychlému a efektivnímu testování infekčního viru u pacientů a poskytnutí okamžitých výsledků během několika minut. Vynikající výsledky testů

  • Detekční limit: 4,3 virových částic na ml slin
  • Přesnost: 99,1%
  • Citlivost: 98,1%
  • Specifičnost: 100%
  • Test byl CE certifikován

Infekce virem COVID-19 se stanoví pomocí snadno získatelného vzorku slin a výsledky jsou známé za 10 minut.