Kouříte? Váš mozek se ZMENŠUJE

Kouříte? Váš mozek se ZMENŠUJE 1

Asi jste o tom ani netušili, ale výzkumy zjistily, že kouření ve skutečnosti zmenšuje náš mozek.Jen to není asi dostatečný důvod, aby lidé přestali kouřit, když s tím nepřestávají ani v případě poškození plic, srdečních potíží a rakoviny.

 
390463_mozek-v-plamenech_image_620x349

Řídnutí kuřáckého mozku
Kuřák musel mít asi zatmění mozku v den, kdy se rozhodl poprvé si zapálit. Podle studie v Molecular Psychiatry nový výzkum ukazuje, že pokud nadále člověk kouří, může se mu zmenšit mozek, což může skutečně způsobit řídnutí klíčové tkáně.

Ve studii vědci zjistili, že kuřáci cigaret mají tenčí kortex – vnější část mozku, která je rozhodující pro poznání, než ti, kteří se této problematické zábavě vyhýbají. A co víc, každý rok se řídnutí v té oblasti mozku zvyšuje.

Zhoršení kognitivních funkcí
Kůra je rozhodující při přemýšlení, například při mentálních výpočtech. Je také zapojena do důležitých funkcí, jako je pozornost a prostorové uvažování, říká autor studie. Takže tenčí kůra nevěstí nic dobrého pro mozek kuřáka. Snižuje poznávání, prostorovou orientaci, tak jako u lidí s Alzheimerovou chorobou, kteří trpí ztenčením mozkové kůry, spolu s dalšími kognitivními problémy.

 
3-21

Proces je ale zvratný!
„V případě, že je poškozená kúra, poškozen je i mozek“, říká autor studie. Ale to neznamená, že se nemůže někdy opravit sám, dodává. Ve studii se tloušťka kortexu bývalých kuřáků za každý rok, kdy nekouřili, zvýšila. Po průměrně 25 letech bez kouření má zase normální tloušťku.

Není jasné, zda nikotin nebo jiné chemikálie nacházející se v cigaretách jsou přímými katalyzátory řídnutí mozku. Mohlo by to mít co do činění s poškozením plic způsobeným kouřením, protože ztěžuje naši schopnost přijímat kyslík s nedostatkem životně důležitých prvků, které mohou poškodit kúru, říká.

 
stop-s-kourenim

Řešení? uhasit cigaretu navždy!
Rada je jednoduchá: uhaste „hřebík do rakve“ jednou provždy, a je pravděpodobné, že zažijete „obnovování“ vaší kúry. Potřebujete pomoc? Zjistěte, jak přestat kouřit navždy. Bohužel pro nekuřáky, neexistuje „výkrmna“ kúry pro mozek. Ale při vyvážené stravě zůstává kognitivně stimulován a udržuje se fyzicky aktivní, což může pomoci profitovat z vašeho mozkového zdraví obecně, říká autor studie.