Marshallovy ostrovy

Marshallovy ostrovy 1

Marshallovy ostrovy jsou tvořeny atoly a odlehlými ostrovy roztroušenými v Tichém oceánu a jsou známy svým pestrým podmořským životem a možnostmi potápění. Mnohé atoly jsou porostlé květy rostliny butea (nazývané „Lesní požár“), ibišku a různobarevných plumérií. Ostrovy obklopuje více jak 160 druhů korálů a na atolech se nacházejí kokosovníkové a papájové plantáže a pandánové a chlebovníkové stromy.

Obyvatelé ostrovů jsou zajímavá skupina. Kromě toho, že jsou dobří mořeplavci, kteří skvěle ovládají rybolov i navigaci, jsou také velmi multikulturní. Po dvou tisíciletích izolace začaly být ostrovy osídlovány v 18. století po sobě jdoucími vlnami kolonizátorů, od Britů a Rusů přes Němce a Japonce až po Američany. Nejmodernější atoly nesou stopy všech zmíněných kolonizátorů a nabízejí rozmanité restaurace a národní kuchyně.

Metropole Majuro na stejnojmenném atolu je orientována k Západu a poměrně rozvinutá, přesto však spíše odlehlá a poklidná. Skutečnými tropickými divy jsou však vnější ostrovy, které jsou většinou perfektními kousky ráje, i když některé z nich byly svědky hrůz jaderných testů.

Marshallovy ostrovy jsou rovněž skvělým a oblíbeným cílem hloubkových potápěčů, takže se mnoho nadšenců zcela vyhne metropoli a místo toho zamíří přímo na potápěčské lokality v atolu Rongelap. Oblíbené je rovněž potápění mezi vraky z II. světové války, ačkoli asi hlavní potápěčskou atrakcí je známý ostrov-atol Bikini. Z tohoto místa a jeho okolí byl provedeno 23 zkušebních jaderných výbuchů, a to uvnitř atolu, ve vzduchu i pod vodou. Potápěči se zde mohou vydat s průvodcem na podmořské výpravy za historií jaderného testování. UNESCO přiznalo ostrovu Bikini status památky, protože představuje hmatatelný důkaz o jaderném testování. Atol Kwajalein má v pronájmu armáda USA a používá ho k testům raket.

 

Některé atrakce ostrovů:

  • seznamte se s historií jaderného testování na ostrovech
  • Majuro – atol s metropolí
  • Muzeum Alele v Majuru
  • podmořský život
  • ostrůvky v atolu Maloelap
  • šnorchovlání na atolu Jaluit
  • Laura – město
  • výlet lodí na ostrov Eneko