MB & F Melchior: stolní hodiny v podobě robota za 35.000 dolarů

MB & F Melchior: stolní hodiny v podobě robota za 35.000 dolarů 1

Hodinářská společnost MB & F, která byla založena v roce 2005 v Ženevě, v těchto dnech slaví své desáté výročí.

Toto jubileum si připomíná malým mobilním robotem, který odkazuje na její začátky. Toto netradiční hodinářské mistrovské dílo v sobě spojuje robota s nejlepšími mechanickými hodinami, složenými až ze 480 dílů. Jejich výrobou byl pověřen specialista L’Epee 1839.

Díky dokonalému brnění z oceli a mosazi, tajemnému a třpytivému pohledu, jakož i svalnatým pažím s raketometem vpravo a rychlopalných pistolí vlevo je Melchior robotickým přítelem, kterého byste chtěli mít vždy na své straně.

Když se podíváme pozorněji, zjistíme, že hodinky jsou opravdovou poctou jemnému hodinářství v podobě luxusních hodin se 40-denní výkonovou rezervou. Stolní hodiny této kategorie mají standardně nejvíce 8-denní rezervu chodu. Zdrojem energie je až pět vzájemně propojených pružin, aby zajistily optimální účinnost. Umístěny jsou v samostatných přihrádkách robota.

Melchior je společným dílem MB & F a společnosti L’Epee 1839 odpovědné za návrh a výrobu. Melchior ztělesňuje touhu zakladatele společnosti z dětství. Maximilian Büssers, inspirovaný fenoménem Hvězdných válek tvrdí, že ve vzdálených galaxiích je nejlepším přítelem člověka právě robot. Tito loajální, vynalézaví a společenští roboti vždy stáli na straně svého přátele, jehož chránili. Maximilian Büssers si jako jedináček vždy přál svého vlastního robotického přítele a Melchior mu tento jeho chlapecký sen splnil.

Hodiny a minuty se zobrazují na hrudníku robota ve formě dvou otáčejících se disků. Oči robota blikají v intervalu 20 sekund. Pevné otvory a rotující disky navozují dojem, jakoby robot otevíral a zavíral oči. Díky tomu má robot milý lidský výraz. Leštěné kopule chrání mechanické mistrovské dílo. V lebce se nachází oscilační systém, pracující jako mozek s pozoruhodnou přesností. Ocelové ramena jsou pohyblivé a od předloktí se s nimi dá pohybovat nahoru nebo dolů.

Z těchto netradičních stolních hodin bude vyrobených 99 kusů. K dispozici budou dvě vyhotovení. Jednobarevné a dvoubarevné s tmavými a světlými prvky. Samotný pohon hodin je vyroben až z 334 komponentů a 146 dílů, které tvoří tělo a výzbroj robota. Díky speciálnímu konceptu robota bylo nutné vyvinout zcela nové komponenty a díly, se kterými se v sériové výrobě klasických hodinek vůbec nepočítalo. Patří mezi ně skleněná kopule lebky robota nebo výzbroj z nerezavějící oceli, která slouží jako klíč k navíjení a nastavení času.

V románech se obvykle robotí jména vytvářejí ze zkratek a tvoří je i osobní čísla – např. HAL 9000, C-3PO nebo K 9. Jméno Melchior (Melichar) má také svůj význam. V rodině zakladatele společnosti MB & F bylo od roku 1400 tradicí křtít prvorozených potomků jménem Melichar nebo Baltazar.