Co dělat a na co se podívat v Belgii

Co dělat a na co se podívat v Belgii 1

Belgie je známá po celém světě svojí čokoládou a pivem, ale samozřejmě nabízí mnohem více. Země se dělí na tři regiony: francouzsky mluvící Valonsko na jihu, holandsky mluvící Vlámsko na severu a menší německy mluvící Východní kantony na východě. Pomyslná jazyková hranice mezi Valonskem a Vlámskem zemi protíná na dvě části, kdy obě si dělají nárok na Brusel. Kulturní a hospodářské rozdíly mezi oběma regiony jsou sice pro Belgičany citlivé politické téma, pro cestovatele jsou však bezvýznamné. Zde představujeme 10 věcí, na co se podívat a co dělat v Belgii. 

Co dělat a na co se podívat v Belgii 2

Navštivte vlaková nádraží v Antverpách a v Lutychu

Belgická města Antverpy a Lutych (Liege) skrývají některá z nejzajímavějších vlakových nádraží Belgických drah. Moderní nádraží zaoblených tvarů v Lutychu už získalo nespočet ocenění za současnou architekturu. Je vybudováno z oceli, skla a bílého betonu a působí dojmem přenášení venkovního prostředí dovnitř, přičemž světlo proniká okny a světlíky. Vlakové nádraží v Antverpách je honosná neobarokní stavba dokončená na přelomu 19. a 20. století, která obsahuje více jak 20 typů mramoru a kamene pod impozantním klenutým stropem ze železa a skla.  

10 nejzajímavějších vlakových nádraží světa

Dejte si pivo se studenty v Lovani  

Krásné město Lovaň (Leuven) je domovem obří nadnárodní pivovarnické společnost Anheuser-Busch InBev, k jejímž nejznámějším značkám piva patří Budweiser, Stella Artois a Corona, a KU Leuven, jedna z nejstarších a nejprominentnějších univerzit v Evropě založená roku 1425. Inspirativní spojení piva a studentského života je nejvíce patrné na Starém náměstí v Lovani (kterému se také někdy říká „nejdelší bar na světě“), které za teplých dnů přitahuje tisíce mladých lidí; ti se sem přicházejí bavit se, seznamovat a relaxovat na terasách 40 kaváren.

Turistické stránky: Leuven tourism

Relaxujte v Manoir de Lebioles v Ardenách

Manoir De Lebioles se nachází v lesích v oblasti Ardeny a je to hradní hotel (přezdívá se mu také belgické Versailles), který nabízí hostům čistou přírodu, diskrétní luxus, domáckou atmosféru a prvotřídní servis.  Týmu významných architektů se podařilo uchovat strukturální krásu stavby a proměnit historickou budovu v hotel s moderními prvky, který nabízí nejmodernější pohodlí respektující stoletou atmosféru budovy, takže Manoir představuje jedinečný klenot architektury.

Akční nabídka zde   

Nakupujte v Antverpách

Antverpy, se svým charakteristickým nočním životem, největším centrem na zpracování diamantů a muzei světové úrovně, mají pro každého něco, ale obzvlášť atraktivní jsou pro milovníky nakupování. Bývají označovány také jako „metropole elegance“ a zdejší Antverpská akademie módy zrodila skupinu avantgardních módních návrhářů, která značně ovlivnila módní scénu v 80. letech a získala označení Antverpská šestka. I dnes Akademii produkuje skvělé nové talenty a díky tomu je město plné stylových butiků.   

Turistické stránky: Visit Anwerpen

Zatančete si na festivalu Tomorrowland

Tomorrowland je jeden z nejproslulejších hudebních festivalů světa, který se koná poslední víkend v červenci v rekreační oblasti nazývané De Schorre ležící nedaleko vesnice Boom. Vstupenky se vždy vyprodají během pár hodin po vypuštění. Tomorrowland poprvé proběhl v roce 2005 a od té doby získal celosvětovou proslulost;  více jak 400 000 hostů ho navštívilo v roce 2014, kdy byl také zahájen mezinárodní festival Spinoff. Návštěvníci sem míří z celého světa, aby na De Schorre oslavili elektronickou hudbu produkovanou nejlepšími DJ světa.

 

Navštivte Velké náměstí v Bruselu

Co dělat a na co se podívat v Belgii 3

Multikulturní Brusel je metropolí malé země a zároveň Evropské unie. Jeho historické jádro představuje Velké náměstí (Grand Place), což je nejvýznamnější památka Bruselu a zároveň asi nejkrásnější náměstí na světě. Je na seznamu památek UNESCO, má rozměry 68 x 110 m, a obklopují ho honosné cechovní domy, gotické městské domy a Králův dům (Maison Du Roi). Obzvlášť idylické je během vánočního období, nebo když je zde (každé dva roky v srpnu) vytvořen nový květinový koberec.

Turistické stránky: Visit Brussels 

Navštivte The Jane Restaurant v Antverpách

Belgie je země milovníků jídla a nabízí některé z nejlepších gurmánských restaurací na světě. Na samém vrcholu je vybraná The Jane Restaurant, která byla v nedávných letech otevřena v krásné kapli dřívější vojenské nemocnice v Antverpách. Její dekor je skutečně působivý, ale samozřejmě hlavní je jídlo: ochutnávková menu jsou pečlivě vybírána majitelem restaurace, což je proslulý šéfkuchař Sergio Hermans, který patří k nejmladší generaci šéfkuchařů se 3 michelinskými hvězdičkami. Jídlo je pro The Jane náboženstvím, a právě proto se zdejší otevřená kuchyně nachází v prostoru někdejšího oltáře.

 

Vzpomeňte na I. světovou válku na Flanderských polích ve městě Ypry

Flanderská pole – Flanders Fields je označení pro bojiště I. světové války. I když od ní uplynulo už více jak sto let, její památka zůstává živá v Ypry, krásném městě, které celosvětově proslulo v roce 1915 kvůli tomu, že se zde odehrál první větší plynový útok. Za každým z více jak 600 000 mrtvých, kteří zde padli, se skrývá příběh utrpení, bolesti a trápení někde ve světě. Proto návštěva pozoruhodné muzea In Flanders Fields Museum („Muzeum Na Flanderských polích“) a některého z válečných hřbitovů je nutností; oblast a zdejší památky ztělesňují univerzální a trvalé poselství míru.  

 

Vydejte se zpátky v čase v Bruggách

Bruggy je jedno z nejkrásnějších měst v Evropě a jeho návštěvu byste si neměli nechat ujít. Kompletní historické centrum Brugg je na seznamu UNESCO od roku 2000, protože si zachovalo svůj středověký charakter, který se vyvíjel během staletí. Pro město je typická bohatá gotická architektura, která odráží jeho minulost jednoho z center obchodu a kultury na kontinentu. Kvůli svým mnoha kanálům (které spojují město se Severním mořem) bývají Bruggy někdy označovány za „Benátky severu“ – ale zrovna tak by bylo možné nazvat Benátky „Bruggami jihu“!   

Turistické stránky: Visit Brugge 

Prohlédněte si rušné město Gent

Na rozdíl od Brugg si Gent uchoval svůj charakter fungujícího města spíše než muzea pod širým nebem. Ve středověku byl největším městem v Evropě na sever od Alp a dnes je Gent tvořen krásnou směsicí skvěle zachovalých středověkých budov a současného designu. Nikde to není lépe patrné než na nábřeží Graslei, kde můžete spatřit skvělou architektura kolem řeky Leie. Navštivte Gent nejlépe v době konání hudebního a divadelního festivalu Gentse Feesten v polovině července, kdy město oslavuje rebelskou atmosféru svých raných dnů.  

Turistické stránky: Ghent tourism

Akční nabídka ubytování zde