Nechcete onemocnět? Takto se vyhnete chřipce

Nechcete onemocnět? Takto se vyhnete chřipce 1

I vás zlobí kolegové, kteří místo toho, aby doma vyleželi chřipku a nerozšiřovaly virus do okolí, chodí do práce a dotýkají se všeho možného? Pokud takových máte, dodržujte následující pravidla.

Pozor na kliky!
Dejte si pozor na usmrkané spolupracovníky. Po dotyku kliky kontaminované virem je jen otázka hodin, než se viry rozšíří do poloviny ploch v budově, uvádí nová studie University of Arizona. Vědci umístili neškodný virus na kliku v administrativní budově, pak testovali vypínače, desktopy, vodovodní baterie, konvice na kávu a další předměty, které se lidé dotýkají. Během několika hodin, 40 až 60 procent objektů se hemžilo virem.Totéž by se stalo s viry, které jsou pro vás špatné, říká vedoucí výzkumník Charles Gerba, Ph.D., profesor mikrobiologie na University of Arizona.To vysvětluje, proč vaši spolupracovníci mají tendenci padat jako domino v tomto ročním období. Dobrá zpráva je, že náprava je jednoduchá.

Dezinfekce nade vše
Když jen polovina účastníků studie používala dezinfekční utěrky a mýdlo na ruce, šíření virů se snížilo o 99,9 procenta. Jediné, co museli udělat, bylo přetřít své desktopy jednou denně a používat antibakteriální mýdlo po jednání nebo přestávce. Výzkumníci umístili ubrousky na stoly a do společných místností během přestávky, aby je lidé používali. „Není vůbec náročné změnit přístup. Pokaždé, když použijete antibakteriální mýdlo a dezinfekční utěrku, přerušíte řetězec přenosu virů, „říká Gerba. A přitom stačí nejběžnější dezinfekce. Jen zkontrolujte štítek, zda působí i na virus nachlazení a chřipky.

warmamberpatternspart27

Hygiena a ještě jednou hygiena
Nezapomeňte však i na druhou část rovnice : Správná hygiena rukou je jen polovinou úspěchu. Tou druhou je zůstat zdravý a neonemocnět. Umyjte si proto ruce před jídlem, po použití toalety, a pokud se dotknete předmětů, kterých se dotýká množství lidí, například kliky, tlačítka ve výtahu. Ujistěte se, že si ruce drhnete mýdlem po dobu 20 sekund a osušte je papírovými ubrousky.
Nebo použijte ruční sanitizér, který funguje stejně jako ruční mytí. Není vhodné sušení rukou proudem teplého vzduchu, který pouze víří viry do okolního prostředí.