Německá automobilka Opel již od Francouzkou vlajkou

Německá automobilka Opel již od Francouzkou vlajkou 1

Jen před pár dny se udál obrovský obchod mezi americkým koncernem General Motors a francouzskou automobilkou PSA Groupe. Jeho předmětem byla evropská divize GM, automobilka Opel, která se již téměř dvě desetiletí zmítala v ztrátových číslech.

Obchodu předcházela dlouhá jednání nejen samotných koncernů, ale i vlád jednotlivých zemí, konkrétně Velké Británie, Francie, Německa a USA. Důvodem bylo hlavně zachování pracovních míst i po výměně majitelů. Ještě před prodejem totiž hrozilo propouštění hlavně ve Velké Británii. Vyjednávání o prodeji způsobovalo velkou nervozitu v zemích, kterých se prodej týkal. Jen v Německu totiž zaměstnává automobilka Opel 18 000 lidí z celkového počtu 35 600 zaměstnanců v Evropě. Prodejem se koncern GM zbavil poměrně velkého problému, protože Opel se v červených číslech nachází již od roku 1999. Stále však hrozí vysoká možnost propouštění.

Předmětem prodeje nebyla jen automobilka Opel, ale i britská automobilka Vauxhall, která je sesterskou značkou Opelu. Díky obchodu byl tento podnik zachráněn před krachem a může pokračovat ve výrobě. Obě značky tak přešly pod vlajku Peugeotu, který za tento obchod zaplatil dohromady 2,2 miliardy eur.

Finanční divize GM prošla společně pod Peugeot a banku BNP Paribas za přibližně 900 milionů eur. Co se týče samotného amerického koncernu GM, ten může koupit až 4,2 procent akcií Peugeotu, ale až po pěti letech od jejich emise.