Nobelova cena za Self? Tito by si ji „zasloužili“

Nobelova cena za Self? Tito by si ji "zasloužili" 1

Vyfotit dobrou Self – to chce kus štěstí a vynalézavosti. Zejména, když je lidí více a ruka příliš krátká. Našli se i tací, kteří se si pomohli opravdu osobitě.

iLuv.Selfy.img1_lg

Self je starší, než si myslíme. Dokonce starší než současní „žrouti času“ jako Facebook, Twitter a Instagram. Vůbec první self si udělal Robert Cornelius v roce 1839. Proces fotografování byl tehdy natolik pomalý, že fotograf nepotřeboval ani samospoušť – stihl doběhnout před objektiv.

daguerre5

Dalším fenoménem je self před zrcadlem, oblíbená zejména u teenagerů, kteří se fotí před zrcadlem. Jedna z prvních byla třináctiletá ruská šlechtična Anastázia Nikolajevna. V roce 1914 přinesla fotoaparát před zrcadlo, aby se mohla vyfotit a poslat svou Self dál.
 

Unidentified_woman_taking_her_own_photograph_using_a_mirror_and_a_box_camera,_roughly_1900

Někdy však dlouhá ruka ani zrcadlo nestačí. Když se snažíme vecpat do fotografie pět či šest lidí, dá to zabrat. Našlo se však pár „expertů“, kteří na to přišli. Smartphone připevnili na podomácku vyrobené self pomůcky. Nevěřili byste, ale lidé jsou schopni použít vysavače, desky s hřebíky, golfovou hůl či dokonce koště. Některé z technologických DIY zázraků by si opravdu „zasloužili“ Nobelovu cenu za self.