V ABU DHABI OTEVŘELI PRVNÍ UNIVERZÁLNÍ MUZEUM NA SVĚTĚ

V ABU DHABI OTEVŘELI PRVNÍ UNIVERZÁLNÍ MUZEUM NA SVĚTĚ 1

Pokud máte během zimy naplánovaný výlet do Afriky, Asie nebo Austrálie, neměli byste vynechat zastávku v Abu Dhabi. 11. listopadu totiž Emiráty otevřeli první univerzální muzeum na světě. Vzniklo na základě podpisu dohody mezi vládními institucemi Arabských Emirátů a Francie.

Louvre Abu Dhabi sídlí na Saadiyat, jednom z dvě stě ostrovů nacházejících se v blízkosti pobřeží Emirátů. Univerzální muzeum má být poutavou procházkou exponáty z oblasti architektury a designu, přičemž si na své přijdou i milovníci umění.

Jeho ředitel, Manuel rabaty, který se do Abu Dhabi přestěhoval v roce 2010, vedl již několik renomované instituce – mezi nimi Museé Quai Branly a Agence France-Museum v Paříži. V arabském Louvru vidí potenciál zejména pro zemi jeho vzniku. Jelikož Spojené arabské emiráty vznikly teprve v roce 1971, univerzální muzeum má utvrdit jejich pozici mezi zeměmi ve světě.

Expozice chce nastínit vznik civilizace

V exotickém Louvru je umístěna permanentní kolekce artefaktů, která bude postupně doplňována. Aktuálně obsahuje již 620 exponátů a uměleckých děl. Vystavovaná díla nepocházejí jen z francouzského Louvru, ale i z dalších 17 národních francouzských sbírek. Většina z nich také pochází právě z Paříže. Součástí emirátské expozice budou i práce z mezinárodních sbírek, zahrnující například National Gallery of Art ve Washingtonu. Nejstarší část expozice bude pocházet z paleolitického období, nejnovější část budou tvořit díla „nových“ umělců. Otevírací výstava má návštěvníkovi nastínit příběh vzniku globální civilizace.

Budově nesmí chybět punc luxusu

Mnohé muzea jsou totiž považována za „encyklopedické“, zejména co se týče jejich ambicí a zaměření. Louvre Abu Dhabi má naopak za cíl stát se prvním univerzálním muzeem na světě. Chce umožnit vidět lidstvo v novém světle a zprostředkovat poznání mnoha uměleckých směrů. V souvislosti s touto filozofií nejsou díla a artefakty seřazeny podle místa jejich vzniku, ale chronologicky, aby návštěvník poznal kulturu v jednotlivých časových obdobích. Umožní tak vidět, jak různé kultury vnímali umění, využívali jednotlivé materiály a tvořily díla ve stejném čase.

Unikátní je i samotná architektura muzea

Součástí expozice se načas stanou i známá evropská díla několika umělců, jako například Leonarda da Vinci, Van Gogha či Edouarda Maneta. Kolekce je nepochybně obrovským magnetem pro turisty. Stejně poutavá je však i samotná architektura muzea. Louvre Abu Dhabi tvoří 55 nízkých bílých budov, zahrnujících 23 galerií, exhibici současného umění, dětské muzeum, 200-místné auditorium, kavárny a obchůdky. Komplex pokrývá střecha, kterou tvoří osm vrstev materiálu v různých geometrických tvarech. Během dne dovnitř proniká světlo připomínající světelný déšť, v noci zas obrovská struktura září do dálky, čímž naznačuje vizuální metaforu „duchovního osvícenství“.